POČASÍ na CNN Prima NEWS úplně jinak!

POČASÍ na CNN Prima NEWS úplně jinak!

POČASÍ na CNN Prima NEWS úplně jinak!

Usměvavá meteoroložka s doktorátem miluje bouřky. Zato prvního vysílání se bála.

CNN Prima NEWS představuje první dva moderátory počasí. Nové rosničky jsou skuteční profesionálové z Českého hydrometeorologického ústavu. Usměvavá Michaela Valachová a Filip Smola se od pondělí objevují v největším a nejmodernějším studiu ve střední Evropě. A jejich práce je opravdová výzva. Začínají totiž už v pořadu NOVÝ DEN od šesti hodin ráno a hlásí až do odpoledne. Jejich úkolem je připravit z dat získaných z družic, radarů a meteorologických stanic relace, kterým porozumí i běžní lidé. Díky exkluzivní smlouvě s ČHMÚ má CNN Prima NEWS k dispozici deset profesionálních meteorologů. Jaká byla premiéra Michaely a Filipa na obrazovkách?

„Pondělního rána jsem se hodně bála a překvapilo mě, jaká pohodová atmosféra tady panovala. Libor Bouček byl úžasný, krásně nás naladil. Takže vyšly i ty interakce, které máme před počasím. Z toho já mám největší strach. Ale bylo to vlastně hrozně příjemné. Celý ten den krásně plynul a mě to mile překvapilo,“ popsala Michaela Valachová.

O důkladných přípravách na vysílání potom hovořil hydrometeorolog Filip Smola. „Začali jsme se připravovat už koncem listopadu. Trénovali jsme mluvení, hlasový projev a celkové vystupování před publikem. Později jsme začali chodit do studia trénovat pohyby a jak se celkově chovat v tom prostoru. Potom jsme se museli naučit se softwarem, se kterým tady pracujeme. Teď se nás navíc ujal Karel Voříšek, který nám dává další rady jak mluvit a jak se pohybovat před kamerou, abychom si v tom byli co nejjistější,“ popsal Filip Smola.

Michaela Valachová se meteorologii věnuje už deset let a má doktorát z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy z Katedry fyziky atmosféry. „Už v dětství bylo počasí můj koníček. Sledovala jsem předpovědi, vždycky mě fascinovaly bouřky. Četla jsem si o tom, dokonce jsem si dva roky zapisovala průběh počasí venku. Tenkrát mě vůbec nenapadlo, že by se dalo věnovat počasí profesionálně. Chtěla jsem jít studovat meteorologii na přírodovědu, ale ta nevyšla a tak jsem šla na matfyz. Bála jsem se toho, ale vydržela jsem a teď jsem hrozně ráda, že dělám to, co mě baví. Zajímají mě hlavně bouřky, protože jsou nebezpečné a je těžké je předpovědět. Věnovala jsem se jim i ve své disertační práci," řekla Michaela Valachová, která má doktorát z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Vysílání v obrovském studiu CNN Prima NEWS pro ní bylo výzvou.

Mám zkušenosti z ranního vysílání z let 2011 až 2013. A bylo to na klíčování, takže na zeleném pozadí. Tam jsem byla jenom já a kameraman. Bylo to malinké studio, kde se člověk těžko i otočil. A najednou jsem v tom velkém studiu, kde musím být vidět celá, musím se pohybovat před tou velikou plazmou, to je obrovská výzva,“ popsala Michaela Valachová.

To nejnáročnější na směnách v CNN Prima NEWS je podle Filipa vstávání. „Já sem přicházím v půl páté. Musím si to tu všechno pozapínat, podívat se na ty podklady. Hlavně nahrát data předpovědí do programu, se kterým pracujeme. Předpovědi nám chodí přímo z ČHMÚ. Je třeba to překontrolovat, případně upravit, když vidíme, že něco může být jinak, něco se třeba změnilo. A taky texty upravit tak, aby to divák správně pochopil. Vybíráme i nějaké fotky a videa od diváků, která předpovědi doplňují. Používáme na pozadí i videa z dronů. Pak taky jdeme do maskérny. Mě to třeba trvá jen patnáct minut, ale holky tam jsou třeba i třičtvrtě hodiny,“ vysvětluje Filip Smola. Novou práci by ale neměnil.

„Baví mě oboje. Nechtěl bych se vzdát ani jednoho. Předpovídat v ústavu i být tady ve studiu CNN Prima NEWS před těmi obřími obrazovkami. Myslím, že je to dost zajímavá práce, ke které se jen tak někdo nedostane,“ uzavírá Filip Smola.