Petr Vágner není po prodělaném covidu stále stoprocentně fit

Petr Vágner není po prodělaném covidu stále stoprocentně fit

Petr Vágner není po prodělaném covidu stále stoprocentně fit

Petr Vágner není po prodělaném covidu stále stoprocentně fit. Přesto pomáhá nemocným

Moderátor sportu na CNN Prima NEWS Petr Vágner dál pomáhá nemocným s covidem-19. Přestože byl teprve nedávno darovat krev, zdravotníci mu znovu zavolali a požádali ho o covidovou plazmu. Petr má totiž abnormální množství protilátek, díky kterým může jeho plazma pomáhat lidem s těžkým průběhem. Nebylo to ale jednoduché. Petr se totiž bojí jehel.

„Nesnáším jehly nebo i jen pohled na ně, a je to ironické, když se podíváte, kolik mám na sobě tetování…“ smál se Petr Vágner s jehlou v paži během odběru v Thomayerově nemocnici.

Sporťák ze CNN Prima NEWS je přesto pravidelným dárcem krve. Když mu z nemocnice zavolali, že má neobvykle vysoké hodnoty protilátek a že jeho plazma může pomáhat, neváhal a vydal se na odběr.

„Při minulém odběru jsme zjistili, že Petr Vágner má vysokou hladinu protilátek, a tak byl vhodným kandidátem. Snažíme se pacientům podávat plazmu s vyššími hodnotami protilátek, protože tam se dá očekávat lepší klinický efekt,“ vysvětlil primář transfúzního oddělení Thomayerovy nemocnice Jan Turek.

Není to přitom tak dlouho, kdy pomoc druhých potřeboval sám Petr Vágner. Ke konci minulého roku totiž prodělal koronavirus a neměl vůbec lehký průběh.

„Prodělal jsem středně těžký průběh. Ale hlavně jsem nevěděl, jestli koronavirus mám, protože jsem měl negativní testy. Ale symptomy, které to provázejí, tam byly,“ řekl Petr Vágner. Prožil si tak několik dní vysokých horeček, kdy nemohl ani jíst a nevěděl, co mu je. S jistotou to ukázaly až právě testy na protilátky. Petr kvůli nemoci zhubl asi deset kilo a přišel o svou běžeckou formu, díky které zvládal i pro mnoho lidí nepředstavitelně dlouhé tratě.

„Začal jsem už pomalu sportovat. Ale postupně. Byl jsem zvyklý běhat 50 kilometrů v horách, závody v bahně. Teď jsem zjistil, že jsem rád, když takovým indiánským během oběhnu panelák a vrátím se zase domů,“ smál se Petr Vágner a během odběru dál vtipkoval. „Jestli půjdete darovat krev, tak doporučuju Thomayerovu nemocnici, protože tu mají nejmilejší personál i přednostu, ale hlavně nejlepší párky v České republice. Tedy po darování,“ smál se.

Covidovou plazmu může darovat s výjimkami téměř každý, kdo prodělal koronavirus a má dostatek protilátek. Radost tím neudělá jen transfúzním stanicím, ale hlavně lidem s těžkým průběhem.

„Jděte na to jako já. Já jsem přišel, kousnul jsem se, je to panický strach z jehel, ale v odběrových střediscích je příjemný personál. Jehla není tak tlustá. Stojí to pár minut, a můžete tím někomu třeba zachránit život,“ uzavírá Petr Vágner.