Pásmo nových dokumentů k uprchlické krizi

Pásmo nových dokumentů k uprchlické krizi

Pásmo nových dokumentů k uprchlické krizi

Speciální pásmo dokumentů mapujících uprchlickou krizi

Česká televize odvysílala ve středu 16. 12. speciální sérii pořadů, které se z různých úhlů věnují současné uprchlické krizi. Dva nové české dokumenty doplní premiéra španělského filmu o imigraci z centrální Afriky na jih Evropy.

Speciální filmové a dokumentární pásmo má ukázat život v zemích postižených terorem nebo chudobou, nastínit motivy běženců k odchodu z vlasti a zobrazit jejich cestu do Evropy z Afriky nebo Blízkého východu. Filmy tak doplňují rozsáhlé zpravodajství České televize a zaměřují se na hlubší kontext současných událostí,“ říká programový ředitel České televize Milan Fridrich.

 

Snímek Ivo Bystřičana Blízký soumrak se formou intimní dokumentární reportáže vydává do iráckého města Erbíl, které je metropolí autonomní irácké oblasti Kurdistánu a současným útočištěm pro běžence. Erbíl se stává se svými improvizovanými uprchlickými tábory místem svědectví o posledních chvílích křesťanství na Blízkém východě. Film se ve vyhrocených podmínkách narychlo vzniklých táborů, z nichž uprchlíci nemají kam jít, dotýká otázek uprchlictví, podstaty víry a vzájemné solidarity v dnešním světě. Česká televize jej ve středu nabídla divákům na programu ČT2 od 21:00 hodin. O hodinu později se představil první film z připravovaného projektu ČT o lidech "na dně" Ztraceni v Evropě.

Dokument popisuje příběh jedné z tisíců rodin prchajících před válkou. Tato rodina je zvláštní tím, že chce azyl u nás, na rozdíl od drtivé většiny ostatních, které míří do zemí s lepšími sociálními benefity. Je to příběh nejen této rodiny, ale i našich úřadů a potažmo nás samotných“ popisuje kreativní producent Jan Štern.

 

Třetím premiérovým filmem je pak španělské drama natočené podle skutečných událostí 14 kilometrů. Snímek španělského dokumentaristy Gerarda Olivarese odkazuje ke krátké vzdálenosti dělící Afriku od Evropy, která pro mnohé představuje nepřekonatelnou bariéru. Diváci se díky němu ocitli na trase, po které každým dnem proudí stovky Afričanů směřující na sever do Alžírska a Maroka, odkud se pokoušejí doplavit do vysněné Evropy. Film nabídla Česká televize v původním znění s titulky.