Otevření expozice vzácných vodnic posvátných za účasti Ondřeje Havelky

Otevření expozice vzácných vodnic posvátných za účasti Ondřeje Havelky

Otevření expozice vzácných vodnic posvátných za účasti Ondřeje Havelky

V neděli 7. července budou mít návštěvníci Zoo Praha první příležitost spatřit vodnice posvátné, vzácné a pozoruhodné žáby z jezera Titicaca, někdy označované jako šourkové žáby. Expozici tohoto kriticky ohroženého druhu pražská zoo slavnostně otevře v Teráriu u Rezervace Bororo ve 13.00 za účasti herce, zpěváka a režiséra Ondřeje Havelky a dalších hostů.

Vodnice posvátné, v mnoha ohledech výjimečné žáby, žijí pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, zejména vinou znečištění jsou tam však kriticky ohrožené. Zoo Praha se spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami zapojila do programu na vytvoření jejich pojistné populace v lidské péči. Chce tím také upozorňovat na problémy jednoho z důležitých ekosystémů; z dlouhodobého hlediska se totiž tyto žáby nepodaří zachránit, pokud se nepodaří zachránit jezero.

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře Titicaca jí však musí využívat co největší plochu, a proto ji má po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označuje jako šourková žába.

Doprovodný program na neděli od 10.00 do 16.00 v prostorách dětského hřiště Rezervace Bororo

· edukativní stanoviště zaměřující se na obojživelníky

· tematický facepainting

· výroba žabích masek

· výtvarná dílna

· soutěž pro děti „ kdo doskočí nejdál“ o drobné ceny


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.