Osudy lidí spjatých s Miladou Horákovou připomene ČT

Osudy lidí spjatých s Miladou Horákovou připomene ČT

Osudy lidí spjatých s Miladou Horákovou připomene ČT

Avízo: Heller, Hrubá, Brožová-Polednová. Česká televize zmapuje osudy lidí spjatých s procesem s Miladou Horákovou.

Od jedné z nejznámější justičních vražd z období komunistického Československa uplynulo šedesát pět let. Česká televize připravila jako připomínku těchto událostí do vysílání řadu dokumentů, které mapují osud nejen Milady Horákové, ale i lidí, kteří v jejím životě sehráli důležitou roli.

Jednou z nejznámější postav procesu, který se stal veřejnou demonstrací tvrdého postupu komunistického režimu vůči jeho odpůrcům, byla prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová. Na otázky, jak se mladá žena stane nelítostnou vykonavatelkou zvůle a bezpráví i jaký další vývoj měla její profesní kariéra, se snaží odpovědět dokument Příběh herečky. ČT2 jej uvede v předvečer výročí úmrtí Milady Horákové, v pátek 26. června od 21:25.

Sobota na Dvojce nabídne nejprve v cyklu Neznámí hrdinové od 13:30 příběh Viktora Hellera, který jako jediný na svém pracovišti odmítl podepsat rezoluci na podporu trestu smrti pro Horákovou. Heller byl sám později zatčen a ve vykonstruovaném procesu proti vedoucím činitelům Sokola odsouzen na deset let. Odvolal se, ale dostal čtyři roky vězení navíc.

Ve jménu svobody, tak se jmenuje další sobotní tematický pořad věnující se tentokrát Olze Hrubé, československé občance, které se díky sňatku s Američanem podařilo vycestovat za hranice. Olga Hrubá ve své nové vlasti začala organizovat kampaň za umírnění trestu pro Miladu Horákovou. Zasloužila se mimo jiné o to, že se za ni přimlouvaly význačné světové osobnosti včetně Alberta Einsteina. V dalších letech pak Olga Hrubá společně se svým manželem pečovala o lidi, kteří byli stíháni za upozorňování na příkoří páchaná totalitními režimy.

Kromě dokumentů nabídne kulturní kanál ČT art ve středu 24. června od 20:20 snímek Do samoty v tanci se Soňou Červenou v hlavní roli. V režii Olgy Sommerové se divákům představí neotřelá hudební a dokumentární kompozice o české hrdince 20. století.

Pořady k pětašedesátému výročí popravy Milady Horákové ve vysílání České televize

Do samoty v tanci
Případ Dr. Horáková
Příběh herečky
Neznámí hrdinové
Těla nevydávat

24. 6. 2015 středa ČT art 20:20
Do samoty v tanci

Hudební a dokumentární kompozice o největší české hrdinc e 20. století Miladě Horákové, odsouzené totalitním režimem k smrti. Režie O. Sommerová

26 . 6 . 2015 pátek ČT2 20:00

Případ Dr. Horáková 27. června 1950 byli popraveni čtyři z dvanácti obžalovaných v procesu, který se stal veřejnou demonst rací tvrdého postupu komunistického režimu vůči jeho odpůrcům.

Dokument J. Jůny, A. Hynkové, V. Holomka, P. Hykše a J. Mudry mohl být natočen až po čtyřiceti letech (1990).

26 . 6 . 2015 pátek ČT2 21:25

Příběh herečky Prokurátorku Ludmilu Brožovou - Polednovou zná širší veřejnost z kauzy z roku 1950, v níž poslala na smrt Miladu Horákovou. V následujících letech se ovšem podílela na stovkách dalších politických procesů.

Režie V. Hájek

27. 6. 2015 sobota ČT2 13:30

Neznámí hrdinové To vám přijde draho! Viktor Heller odmítl hlasovat pro smrt Milady Horákové. Pomsta komunistického režimu přišla rychle

27. 6. 2015 sobota ČT2 14:00

Těla nevydávat Pátrání po ostatcích komunisty popravené Mila dy Horákové a dalších "třídních nepřátel". Při příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu.

Připravili: M. Janáč, Z. Dvořáková a M. Vadas.

27. 6. 2015 sobota ČT2 14:30 Ve jménu svobody V 50. letech se Olga Hrubá pokus ila zachránit Miladu Horákovou a dodnes hájí náboženská práva v mnoha zemích světa. Její činnost svého času ocenil i americký prezident Ronald Reagan.

Připravili J. Albrecht a M. Strouhal