Oslavte na Prima ZOOM Devadesátiny legendy – 8. května

Oslavte na Prima ZOOM Devadesátiny legendy – 8. května

Oslavte na Prima ZOOM Devadesátiny legendy – 8. května

Narozeninový týden bude nabitý Attenboroughem. Nejznámější moderátor dokumentárních pořadů o přírodě, Sir David Frederick Attenborough, se totiž 8. 5. dožívá devadesáti let. Prima ZOOM vám celý rok přináší jeho skvostné dokumenty v premiéře každou sobotu po osmé večer, ale tento týden toho bude ještě více.

Nabitý květen patří Davidovi:

Od 4. 5. 20.00 a 20.40 – Přírodní kuriozity Davida Attenborougha II

4. 5. 21.10 – David Attenborough: Kolik lidí se vejde na Zemi?

Od 7. 5. 20.00 – David Attenborough: Život v oblacích

Od 28. 5. 20.00 – David Attenborough: Velký bariérový útes

Přírodní kuriozity Davida Attenborougha II (10 dílů, ve středu vždy dva díly za sebou)

David Attenborough strávil celý život natáčením fascinujících dokumentárních filmů o přírodě. Za tu dobu se setkal s velkým množstvím zvláštních zvířat. V pokračování úspěšného seriálu představuje další skupinu úžasných tvorů, kteří mu neustále vrtají v hlavě. Uvidíte neuvěřitelnou žábu, která zmrzne na kost, aby přežila zimu. Dozvíte se o schopnosti samičky varana komodského rozmnožovat se i bez samečka. Mezi dalšími zajímavostmi nechybí největší podvodníci matky přírody nebo dvě zvířata, která neprávem získala nelichotivou pověst. Přidejte se na Davidovu zvláštní výpravu podivuhodným a okouzlujícím světem přírodních kuriozit.

David Attenborough: Kolik lidí se vejde na Zemi? (opakování sobota 7. 5. ve 14.40)

Světová populace roste a během dalších čtyř dekád může překročit devět miliard lidí. Oceňovaný přírodovědec Sir David Attenborough nahlíží na problémy, kterým za těchto okolností musíme a ještě budeme muset čelit. Ekologové, demografové, farmáři a inženýři od Mexika po Španělsko nebo od Číny po Rwandu si stěžují na čím dál větší trable s rostoucím počtem naší populace. Vzhledem k tomu, že se každý den narodí 400 000 lidí, Sir David Attenborough se ptá, kolik se nás na tuhle planetu ještě vůbec vejde?

David Attenborough: Život v oblacích (4 díly, sobota od 20.00)

V tomto seriálu David Attenborough prozkoumává jeden z divů matky přírody – způsob, jakým se zvířatům podařilo odpoutat od zemského povrchu a podmanit si oblohu – létání. Od úžasné akrobacie hmyzu až po majestátní okřídlené pravěké ještěry. Jejich způsoby létání budou analyzovat vědci pomocí těch nejnovějších technologií a navštíví při tom celý svět. Mezi prvními živočichy, kteří začali létat, patří vážky. Jejich život začíná pod hladinou, když se jednoho dne larvy přesunou na pevninu, tak se z nich vyklubou živočichové s křídly. Nejkrásnější křídla v celé živočišné říši vlastní motýli – jejich křídla jsou také v poměru k tělům mnohem větší než u jiných tvorů. Ve Španělsku najde David babočku bodlákovou – jednoho z největších motýlů. Budete žasnout nad úžasným migračním cyklem baboček mezi Evropou a Afrikou. David nastraží světelnou past, aby přilákal různé druhy nočních letců. Např. smysly můry byly uzpůsobeny pro let v noci, aby se ukryla před dravci. Přiblíží nám také létání mouchy, která je neuvěřitelně rychlým letcem, a ještě spoustu dalšího létání.

7. 5. – První letci

14. 5. – Rivalové

21. 5. – Vítězství

21. 5. – Jak se točil Život v oblacích

David Attenborough: Velký bariérový útes (4 díly, sobota od 20.00)

David Attenborough se vrací na nejmagičtější místo na Zemi, kterým je Velký bariérový útes. V nejmodernější ponorce Triton se ponoří pod vlny a setká se s miniaturními zvířecími staviteli útesu, který se stal okouzlující podmořskou říší divů. Pak vystoupá do nebes, aby získal rozhled a úplný obrázek o jejich rozsáhlém projektu. Velký bariérový útes je ohromnou živoucí stavbou, a zároveň domov tisíců živočišných i rostlinných druhů. David zjišťuje, že útes, který známe dnes, je mnohem mladší, než vědci odhadovali. Nakonec se dozvídá o úplně nových informacích: výzkum potvrdil, že obyvatelé útesu tvoří složité společenství zvířat spojené pozoruhodnými vzájemnými vztahy.