Oslava čínského nového roku v Praze

Oslava čínského nového roku v Praze

Oslava čínského nového roku v Praze

Praha přivítá čínský nový rok na výstavišti v Holešovicích tradičním uměním, výstavou lampionů i ohňostrojem

V Praze se o víkendu 6. a 7. února 2016 budou konat oslavy čínského nového roku. Stane se tak na Výstavišti Praha Holešovice v prostorách Křižíkovy fontány. Při příležitosti vítání čínského roku ohnivé opice je připraven pestrý kulturní program s řadou doprovodných aktivit, který v neděli vyvrcholí velkým novoročním ohňostrojem. Vstup na akci je zdarma.

Návštěvníky čekají vystoupení uměleckých souborů z Pekingu a provincie Hebei. Repertoár zahrnuje tradiční lví tanec nebo dechberoucí vystoupení akrobatů a hudebníků. Jedním z hlavních lákadel bude výstava lampionů v podobě vojáků slavné terakotové armády v životní velikosti, která navštívila už řadu míst po celé Evropě. Zaujmou jistě i lampiony klasické. Návštěvníci se dále mohou těšit na ukázky čínské kinematografie, umění a řemesel, například kaligrafii či tradiční tvorbu výrobků z papíru. Děti dostanou jako dárek balonky či vystřihovánky. K ochutnávce budou připraveny tradiční pokrmy čínské i české kuchyně. Po celou dobu konání akce bude možné degustovat 34 druhů piv regionálních pivovarů skupiny Lobkowicz.

 

Oslavy čínského nového roku budou probíhat oba dny od 10.00 do 19.00 hodin. Vystoupení uměleckých souborů z Pekingu a provincie Hebei jsou plánována vždy od 13.00 do 14.30 hodin a od 16.00 do 17.30 hodin.
Součástí oslav je také velký ohňostroj, který rozzáří nebe nad Výstavištěm v neděli po 17. hodině.
Tuto jedinečnou kulturní a společenskou akci organizuje Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce spolu s Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v České republice a společností SÁGL Production. Záštitu nad akcí převzala velvyslankyně Čínské lidové republiky v České republice Její Excelence paní Ma Keqing.

 

Oslavy čínského nového roku se úspěšně slaví ve 140 zemích a více než 400 městech. Jsem velmi potěšena, že se tento svátek, pro čínský národ ten nejdůležitější, slaví také v Praze. Chtěla bych všem lidem v České republice popřát úspěšný a šťastný nový rok,“ uvádí J. E. paní Ma Keqing.

Poprvé se oslavy čínského nového roku uskutečnily v Praze loni, a to na Staroměstském náměstí, kde umělecká vystoupení, výstavu lampionů a další atrakce při příchodu roku ovce spatřily desetitisíce lidí.

Příchod čínského nového roku je nejvýznamnějším čínským svátkem. Slaví se po celém světě, například i v New Yorku, v San Franciscu, v Paříži, a jedny z největších oslav mimo Čínu se konají v Sydney a v Londýně. Oslavy mají představit Čínu jako zemi s mnohatisíciletou historií, bohatou kulturou, nádherným uměním, hudbou, literaturou či hlubokou filozofií,“ uvádí Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce.

 

Oslavy příchodu čínského nového roku, neboli Svátky jara, se slaví na lunární nový rok. Ten nastává s druhým novoluním po zimním slunovratu. Ke každému z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu patří v čínském kalendáři konkrétní prvek. Symbolem lunárního roku 2016 je ohnivá opice. „Opice, čínsky „chou“, je podle tradičního výkladu chytrá, energická a moudrá. Dobře a rychle se přizpůsobuje novým úkolům. Může být však i náladová, povýšená a ješitná. Rychle střídá nálady, což je ještě podpořeno prvkem ohně,“ uvádí sinoložka Helena Heroldová.

V Číně jsou dodnes novoroční svátky příležitostí k setkání rodin. Číňané cestují i tisíce kilometrů, aby byla celá rodina pohromadě. „Tento svátek se slaví několik dní. Tradičně se každý sváteční den vykonávaly určité činnosti nebo se naopak dodržoval klid. Řada tradičních obřadů se týkala domácnosti a rodiny, neboť takto bylo třeba zajistit prosperitu a štěstí,“ dodává Helena Heroldová.

Se Svátky jara se pojí mnoho tradic: děti dostávají červené obálky s penězi, na trámy dveří se lepí nápisy na červeném pozadí pro přivítání nadcházejícího roku, pořádají se lampionové průvody a samozřejmě nechybí ohňostroje, rachejtle a petardy, které mají zahánět zlé síly.