Oslava 80. narozenin Václava Hybše bude korunována Diamantovou deskou Supraphonu!

Oslava 80. narozenin Václava Hybše bude korunována Diamantovou deskou Supraphonu!

Oslava 80. narozenin Václava Hybše bude korunována Diamantovou deskou Supraphonu!

Těžko uvěřitelných 80 let oslaví 3. června Václav Hybš, který je nejen kapelníkem svého orchestru, ale i významným aranžérem, trumpetistou i skladatelem.

V předvečer jubilea bude koncert – gratulace v Paláci Žofín za účasti umělců všech žánrů. Během tohoto slavnostního koncertu bude předána JUBILEJNÍ DIAMANTOVÁ DESKA SUPRAPHONU za skvělou spolupráci od roku 1963.

 

Václav H Y B Š se narodil 3. 6. 1935 v Polici nad Metují. Prvním hudebním nástrojem, na který se učil hrát, byl klavír v 7 letech. V l0ti letech začal ještě studovat hru na housle, ale jen krátkou dobu. Ve l2ti letech začal hrát pod dohledem dědečka na trumpetu a v l5ti letech (v r. 1950) byl přijat na konzervatoř, hlavní obor trubka. Konzervatoř absolvoval úspěšně v roce 1955. První angažmá měl již v době studií v různých hudebních tělesech, v pražských kavárnách, varieté, cirkus Praga a podobně. Nejvýznamnější bylo působení v r. 1953 Poděbradech v Lázeňském orchestru. V roce 1954 nastoupil do Orchestru Zdeňka Bartáka, v té době druhý nejznámější orchestr po K. Vlachovi. Od r. 1955 zahajuje své angažmá v Orchestru Ladislava Bezubky, s kterým absolvoval dvouměsíční hostování v Moskvě u příležitosti československé výstavy. V letech 1955-1957 vojenská služba, kde působil hlavně ve vojenské kapele v Opavě. Po vojně nastupuje do Orchestru Kamila Hály a Josefa Posledního. V té době již aranžuje skladby pro různé orchestry. V roce 1960 zakládá Karel Krautgartner Tančení orchestr československého rozhlasu (TOČR), kam nastupuje Václav Hybš, jako člen zde působí do r. 1969. V roce 1962-64 v divadle ROKOKO vzniká samostatný orchestr Václava Hybše. Když po r. 1969 odchází z TOČRu, rozšiřuje svůj orchestr a začíná působit na populární scéně vedle orchestru K. Vlacha, TOČRu, G. Broma. Od založení svého orchestru aranžuje všechny skladby pro svůj orchestr i pro zpěváky, které doprovází. V těchto letech začíná stálá spolupráce s televizí, rozhlasem a vydavatelstvím Supraphon. Jako první začal spolupracovat s umělci tzv. vážné hudby a především s houslistou Josefem Sukem natočil 3 LP, které pronikly na trh západní Evropy, ale i Ameriky, Japonska. Jako první začal pořádat vánoční koncerty s vánočními písněmi a koledami a dodnes tato tradice přetrvává. Orchestr působil také v zahraničí, například v pařížské Olympii, v Montrealu, turné po Švýcarsku, Sovětském svazu, v Německu, v Rakousku (zejména na plesech vídeňských filharmoniků - naposled v roce 2002). Natočil řadu LP, CD a MC, které byly vydávány u nás i v zahraničí. Obdržel Multi-platinovou desku od firmy Supraphon za 2 miliony prodaných nosičů, Zlatou desku od firmy Edit za nejprodávanější vánoční LP, CD a MC "České vánoce" a Zlatou desku od firmy Multisonic za "Zlaté hity operety". Od devadesátých let funguje pod svojí agenturou.