OrCam MyEye 2 je nejpokročilejší asistenční přístroj

OrCam MyEye 2 je nejpokročilejší asistenční přístroj

OrCam MyEye 2 je nejpokročilejší asistenční přístroj

OrCam MyEye 2 je nejpokročilejší asistenční přístroj pro zrakově postižené

Jedinečné zařízení o velikosti prstu je vybaveno kamerou s vysokým rozlišením a malým reproduktorem. Jeho umělá inteligence uživateli přečte tištěné texty na papíře i na monitoru či displeji, poznává barvy a bankovky a na základě čárových kódů také výrobky na pultech obchodů. Výrobky, které přístroj nemá uloženy ve své paměti, jej lze naučit, tedy k danému čárovému kódu hlasem přiřadit jméno či druh, například „mléko“. Stejným způsobem se zařízení učí a pamatuje si obličeje. Uživateli ovšem oznámí i neznámého člověka, například jej upozorní na „sedící žena před Vámi“.

OrCam MyEye 2 se nosí na rámu brýlí, ke kterému je upevněn magneticky, uživateli tedy nechává obě ruce volné. Ovládá se intuitivními gesty rukou, například oznámí čas a datum při nasměrování kamery na zápěstí nositele, anebo poklepáním na tělo přístroje. Nenápadný a lehoučký přístroj si zcela vystačí bez připojení k internetu, což chrání soukromí a bezpečnost osobních dat uživatele. Přístroj čte i mluví česky, anglicky a německy.

Pořizovací cena přístroje činí přibližně 135 000 Kč a je hrazena z až 90 procent státem prostřednictvím Úřadu práce. Jeho fungování v praxi můžete shlédnout zde.

OrCam MyEye 2

· díky širokému zornému poli umožňuje blízké i vzdálené čtení, tedy knih stejně jako nápisů ve veřejném prostoru

· na rozdíl od ostatních zařízení tohoto druhu nechává uživateli obě ruce volné

· jednoduše se ovládá intuitivními gesty rukou či přejížděním prstem po boku přístroje

· lze přes Bluetooth spárovat s naslouchátky či sluchátky

· díky pokročilé umělé inteligenci nepotřebuje být připojeno k internetu

· poskytuje zrakově postiženým bezprecedentní míru samostatnosti a nezávislosti

Nárok na příspěvek na asistenční pomůcku od Úřadu práce je vázán na druh a stupeň postižení, jak je stanoví odborný lékař. Zrakové postižení je kategorizováno následně:

A úplná nevidomost obou očí

B praktická nevidomost obou očí

C těžká slabozrakost obou očí

D ztráta jednoho oka nebo visu jednoho oka se závažnější poruchou zrakových funkcí na druhém oku

O 90 procentní dotaci na OrCam MyEye 2 mohou žádat zrakově postižení kategorií A a B. Nejpočetnější skupinou jsou ovšem lidé z těžkou slabozrakostí (C), kteří rozeznávají obrysy předmětů a tedy přístroj nejefektivněji využijí, respektive jim OrCam MyEye 2 přinese relativně nejvýraznější zvýšení kvality života. V případě, že žadatel na Úřadu práce neuspěje, je možné se obrátit na nadační fondy (např. Světluška), které s financováním mohou pomoci.

OrCam MyEye 2 získal dlouhou řadu mezinárodních ocenění, v roce 2018 například vyhrál soutěž Last Gadget Standing na celosvětově největším veletrhu spotřební elektroniky CES, nebo Greater Paris Metropolis Pitch Challenge na loňském ročníku neméně prestižní pařížské konference Viva Technology.

V současné době jsou ve vývoji dvě nové, inovativní funkce, které posunou schopnosti OrCam MyEye 2 ještě mnohem dále. Takzvané interaktivní čtení založené na technologii Natural Language Processing uživateli dovolí hlasovým povelem přístroji zadat, aby vyhledal specifické informace z textu nebo displeje, jako je například telefonní číslo, datum nebo dokonce věty obsahující určité slovo. Navíc bude OrCam MyEye 2 schopen identifikovat vybrané předměty, třeba židli, hrnek nebo dveře, a svého nositele k nim nasměrovat. Uživateli tak obrovskou měrou usnadní pohyb v prostoru.

Izraelskou společnost OrCam Technologies založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye, která vyvíjí inovace pro automatické řízení automobilů a v roce 2017 ji odkoupila společnost Intel Corp. za 15,3 miliard dolarů. Společnost vyvíjí také asistenční technologie pro lidi s postižením sluchu. První nositelnou pomůcku na světě založenou na AI, která udělá naslouchátka „chytrými“, tedy identifikuje a izoluje jeden hlas mezi mnoha mluvícími, a takto očištěný jej v reálném čase prostřednictvím Bluetooth předá do naslouchátka.


Ráchel Skleničková

Vycházející hvězda hendikepu navzdory

Narozena 1992 v Praze, přišla Ráchel Skleničková na svět beze zraku, zato s mimořádným hudebním nadáním. V současné době stále studuje na pražské AMU, již ale dosáhla velkých úspěchů jako klavírní virtuózka, vystupovala na Pražském jaru a dalších významných festivalech klasické hudby v Evropě i zámoří. Ovládá ovšem hru na více nástrojů včetně kantele, obdobu citery, kterou si přivezla ze studijního pobytu ve Finsku. Ráchel Skleničková také skládá elektronickou hudbu a je vynikající zpěvačkou, jak dokázala například v duetu s Miroslavem Žbirkou, který se v roce 2019 dostal do českých i slovenských hitparád.

Ráchel Skleničková aktivně podporuje projekt Světluška, jehož prostřednictvím pomáhá Český rozhlas zrakově postiženým. Jako hudebnice získala mnohá ocenění, například v roce 2011 vyhrála soutěž VSA International Young Soloists Competition.

Jako sportovkyně a člověk žijící velmi aktivním životem se Ráchel Skleničková spoléhá na asistenční přístroj OrCam MyEye 2, který ji nevídanou měrou usnadňuje každodenní život. Zařízení převzala začátkem února tohoto roku z rukou velvyslance Státu Izrael Daniela Merona.

OrCam MyEye 2 je nositelný přístroj založený na umělé inteligenci, nejpokročilejší pomůcka pro zrakově postižené. Přečte jakýkoliv tištěný text a poznává barvy, bankovky, obličeje i zboží v obchodě.