Od nekompromisního Taxikáře přes vraždící Mafiány až po Dalajlámu

Od nekompromisního Taxikáře přes vraždící Mafiány až po Dalajlámu

Od nekompromisního Taxikáře přes vraždící Mafiány až po Dalajlámu

Od nekompromisního Taxikáře přes vraždící Mafiány až po Dalajlámu. Pražské Aero promítne to nejlepší od Martina Scorseseho.

Žižkovské kino Aero od středy 14. do pátku 16. listopadu připravilo přehlídku jedné z největších ikon americké kinematografie druhé půlky dvacátého století. Na diváky čeká průřez bohatou kariérou režiséra Martina Scorseseho v podobě sedmi filmů natočených od sedmdesátých do konce devadesátých let.

„V dramaturgii přehlídky jsme chtěli vyvážit ikonické tituly, které náleží do kánonu celosvětové kinematografie, ale také spíše přehlížené tituly v mistrově filmografii. Bylo jasné, že nemohou chybět Scorseseho vyhlášené mafiánské ságy, ale stejně tak by bylo neadekvátní opomenout religiózní linii jeho tvorby. Pomyslný třetí pilíř přehlídky pak zastupují uhrančivé portréty vyšinutých osobností, pro které Scorsese našel ideální zhmotnění v bravurním Robertu DeNirovi. Z této oblasti jsme sáhli vedle rozmáchlého životopisu Zuřící býk a démonicky extrémního Taxikáře také po výtečné satiře šoubyznysu Král komedie,“ říká ředitel kina Aero Jiří Flígl.


Přehlídka nabídne příběh frustrovaného vojenského veterána Travise Bickla v podobě vyšinutého Taxikáře, životopis boxerského šampiona Jakea LaMotty známého jako Zuřícího býka nebo ve Scorseseho filmografii neprávem opomíjenou story pošahaného estrádního komika Král komedie. Kromě toho budou diváci na velkém plátně moci zhlédnout katolickou církví dlouhodobě odmítané Poslední pokušení Krista, reflexi spodních pater podsvětí v podobě nekompromisních Mafiánů, epický opus o životu, smrti a zákonitostech Las Vegas nazvaný Casino a také život tibetského nejsvětějšího vůdce Dalajlámy v biografickém Kundunu.

Martin Scorsese, který oslaví 17. listopadu 76 let, je považován za jednoho z nejvlivnějších amerických režisérů historie. Je znám pro své časté zobrazování italsko-americké komunity, organizovaného zločinu, výrazných individualit hledajících si své místo na světě a spirituálních témat. Jeho filmy jsou známé dynamickou kamerou, velmi rychlým střihem zarámovaným populární hudbou primárně šedesátých a sedmdesátých let minulého století a také dlouhými nepřerušovanými kamerovými jízdami. Do svých filmů v minulosti dlouhodobě obsazoval Roberta De Nira, Harveyho Keitela nebo Joe Pesciho. V posledních letech spolupracoval primárně s Leonardem DiCapriem. Jeho nejnovější film The Irishman s Robertem De Nirem, Al Pacinem a Joe Pescim čeká na své uvedení na platformě Netflix. Svého prvního Oscara Scorsese získal v roce 2007 za režii filmu Skrytá Identita. Celkem má na svém kontě dvanáct nominací na ceny Americké filmové akademie. Kromě toho získal také Zlatou palmu za nelepší film na filmovém festivalu v Cannes (Taxikář) nebo Stříbrného lva za nejlepší režii v Benátkách (Mafiáni). Je znám také svými dlouhodobými aktivitami na poli restaurování klasických titulů světové kinematografie.

Mediálními partnery přehlídky jsou Rádio Wave a Rádio 1. Autorem vizuálu je Bohumil Vašák.