O cenu Audiokniha roku bojuje 76 titulů od 21 vydavatelů

O cenu Audiokniha roku bojuje 76 titulů od 21 vydavatelů

O cenu Audiokniha roku bojuje 76 titulů od 21 vydavatelů

Nejlepší audioknihy loňského roku udělí už potřetí Asociace vydavatelů audioknih.

O cenu Audiokniha roku se letos utká 76 titulů od 21 vydavatelů. Nárůst počtu nahrávek přihlášených do soutěže (loni 58 titulů od 14 vydavatelů) potvrzuje, že si ceny získaly prestiž mezi posluchači i samotnými vydavateli.

K.Konopásková a J.Jiráň 

Odborná anketa, která chce upozornit na to nejlepší z poslechových knih, co v předchozím roce vzniklo na českém trhu, se rozrostla o nové kategorie. Interpreti audioknih jsou nově rozděleni na muže a ženy. Od loňska se odborná anketa rozšířila také o další hodnocenou disciplínu, která dokazuje, že i knihy do ucha nejdříve vybírá oko. Nově se nahrávky utkávají i o titul za Nejlepší obal.

O titulech, které postoupily do níže uvedené nominace, rozhodovala odborná sedmnáctičlenná porota v čele s Jakubem Horákem, výkonným ředitelem AVA.

Složení poroty - http://www.audiokniharoku.cz/porota

Nejlepší zvuk

Dítě číslo 44 (Radioservis)
Pod hvězdami (Supraphon)
Sběratel (OneHotBook)

Nejlepší obal

Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota (Kristián)
Mortdecai - Záhadný případ s knírem (OneHotBook)
Sběratel (OneHotBook)

Nejlepší interpret

Jan Hartl (Příběh kriminálního rady, Radioservis)
Oldřich Kaiser (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2, Radioservis)
Norbert Lichý (Motýlek, Radioservis)

Nejlepší interpretka

Taťjana Medvecká (Himmlerova kuchařka, Radioservis)
Lenka Vlasáková (Želary - Jozova Hanule, AudioStory)
Valérie Zawadská (Babička pozdravuje a omlouvá se, OneHotBook)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Dobrodružství Billa Madlafouska (Radioservis)
Chytré pohádky (Tympanum)
Lentilka pro dědu Edu a Trenky přes kalhoty (Albatros Media)

Nejlepší audiokniha - četba

Himmlerova kuchařka (Radioservis)
Mlýn na mumie (Tympanum)
Příběh kriminálního rady (Radioservis)

Nejlepší audiokniha - dramatizovaná četba

Dívka ve vlaku (OneHotBook)
GAME (OneHotBook)
Sběratel (OneHotBook)

Nejlepší audiokniha - dramatizace

Dítě číslo 44 (Radioservis)
Tajemný Etrusk (Radioservis)
Ulička hanby (AudioStory)

Audiokniha roku - Absolutní vítěz

Dítě číslo 44 (Radioservis)
Mlýn na mumie (Tympanum)
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2 (Radioservis)

Součástí ankety je i Cena posluchačů. Kategorie je volně otevřena a široká veřejnost v ní může pro jeden ze 76 přihlášených titulů hlasovat až do konce dubna 2016. Padesát hlasujících získá jednu z přihlášených audioknih, pro 5 hlasujících je navíc připravena výjimečná cena – bluetooth sluchátka Philips!

Vítěze ocenění, které uděluje profesní sdružení, zveřejní Asociace vydavatelů audioknih na veletrhu Svět knihy 13. května 2016.

 

První ocenění - Zvláštní cenu AVA 2015 za podporu a rozvoj audioknih v České republice přebral už 19. dubna 2016 Jan Jiráň (1957). Herce a režiséra ocenila profesní organizace za dlouhodobou práci, která svou vysokou kvalitou pomáhá rozvíjet a kultivovat audioknižní prostředí a posluchače. Ze zhruba stovky děl jmenuje jako ty nejpodstatnější sám Jiráň tituly jako Medvídek Pú (1996), Kocourek Modroočko (1999), Babička (2011) nebo třeba ságu o Harry Potterovi (2009): „Rád nahrávky koloruji, se zvukařem, ale často i sám. Je to taková práce za odměnu. Na konci natáčení se ještě pustíme do ruchování a do muziky“ popisuje Jan Jiráň, jehož specialitou jsou vícehlasé dramatizace „nahrávkám pro děti i dospělé se věnuji stejně, ale je vlastně pravda, že dětské audioknihy jsou možná o něco zábavnější a zároveň pracnější. Vzpomínám si třeba, že když jsme točili do Klapzubovy jedenáctky šplouchání moře, stál jsem u mikrofonu s kyblíkem vody. To je pak legrace. Dodá to ten správný kontrapunkt.“

Pražský rodák Jan Jiráň je také pedagog, hudebník, producent a kulturní publicista. V divadle je spojován především se scénou Ysilonka, kde působí od roku 1987.

Audioknihy v jeho režii získaly řadu ocenění v podobě zlatých a platinových desek (např.: Medvídek Pú - zlatá deska, Modroočko - platinová deska, Harry Potter - platinová deska), Autopohádky - zlatá deska). Má vlastní hudební skupinu Botafogo.

Cena Audiokniha roku byla poprvé vyhlášena v roce 2014 díky iniciativě Jakuba Horáka. Od druhého ročníku anketu pořádá Asociace vydavatelů audioknih pod upraveným názvem Ceny Asociace vydavatelů audioknih - Audiokniha roku.

Partnery cen Audiokniha roku jsou: Kosmas (generální partner) a AVA, Audiolibrix, Audiotéka.cz, Český rozhlas, Fermata a.s., Mladá fronta, Naposlech.cz a Philips.