Novinka Mileny Štráfeldové Sestry B. je opět k dispozici!

Novinka Mileny Štráfeldové Sestry B. je opět k dispozici!

Novinka Mileny Štráfeldové Sestry B. je opět k dispozici!

Svár ambicí a poctivosti, slávy a umění.

Vychází fascinující a tragický příběh sester, jejichž cesta byla podobná a přesto vedla opačným směrem:

 

Milena Štráfeldová jde dál, za vyprávění známého příběhu válečných div, kdy druhá sestra tragicky doplácí na kariéru té první. Zamýšlí se nad tím, jak nenápadné detaily mohou zcela změnit život.

Autorka sleduje, jak se stejně vychovávané mladé ženy dostávají do obdobných situací a reagují na ně odlišně. Jejich osudy tak nabírají naprosto opačný směr. Charismatická Lída Baarová (rozená Babková) se pod bedlivým dohledem matky, která těžce nesla nenaplněnost vlastní kariéry, dostává mezi prvorepublikové filmové hvězdy. Nadšeně přijímá nabídky na schůzky a užívá si svou schopnost okouzlovat své okolí. Zdá se, že jí svět leží i nohou.

Mladší Zorka, která přijala pseudonym Janů, je půvabná, ale spíše romanticky a ne tak podmanivě jako její starší, suverénní sestra Lída. O co méně je v ní vampýrské krásy, o to má více talentu a píle.

V knize „Sestry B.“ sledujeme nejen začátek snových kariér a jejich peripetie, ale i rozkladnou atmosféru původní rodiny Babkových a napětí ve vztahu sester, kde o sedm let starší Lída dlouho působila na (zřejmě) mnohem talentovanější Zorku jako vzor.

Právě tato témata zajímají Milenu Štráfeldovou mnohem více než často propírané avantýry Lídy Baarové s nacistickými pohlaváry. Zdánlivě se tak soustředí na „vedlejší“ postavy známého příběhu a hledá lidské stopy, které často zůstaly ve stínu hvězdných manýr a afér.

Román vznikl přepisem stejnojmenné divadelní hry, která měla premiéru loni. Při práci vycházela Milena Štráfeldová z deníků, historických knih a výpovědí pamětníků.

Milena Štráfeldová: Sestry B.
Vázaná kniha, první vydání, 248 stran, MOC 250,-
V roce 2016 vydává nakladatelství Garamond

Milena Štráfeldová (1956) vystudovala obor teorie a dějiny kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vystřídala řadu zaměstnání v muzeích, knihovnách, na ministerstvu kultury a mnoho let pracovala jako redaktorka v České televizi a v Českém rozhlase. Napsala povídkové knihy “Kriplíci” (2010) a “Přepisovačka” (2011). Knihu gejetonů “Co mě naučilo listí” (2011) a historické romány “Guláš pro Masaryka” (2014) a “Trestankyně, příběh Růženy Vackové” (2016). Je autorkou několika divadelních her, například stale uváděný “Odpolední čaj u Loosů”. Na základě stejnojmenné hry z roku 2014 vznikla kniha “Sestry B.”

ukázka:

„Ty pro svou kariéru uděláš cokoliv, viď?“ řekla jí před časem Zorka. Pravda je ale docela jiná. Ve skutečnosti má Lída v roce 1942 stále větší problémy. Možná za to mohou dlouhé prsty Magdy Goebbelsové, možná jen tak důkladně pracuje německá byrokratická mašinérie, které se v protektorátě daří stále lépe…

V každém případě se nad Lídou i tady už nějaký čas vznáší zákaz filmování. „Je mi líto, Lído, ale přišlo to z nejvyšších míst,“ omlouvá se Miloš Havel, který si ji kvůli tomu nahonem pozval do své kanceláře. „Nesmím ti dát už žádnou roli…“ „Proč?“ tváří se Lída nechápavě. „Co ti na to mám říct…“ rozhodí Miloš rukama a oběma naleje francouzský koňak. Do poslední kapky, lahev zůstane prázdná. Lídě tak uteče Noční motýl… Nakonec si ji prosadí jen Otakar Vávra do své Turbiny. „Je to ale opravdu naposledy, příště mi tě už nikdo nepovolí,“ hlásí jí i Vávra. Co teď? Právě v té chvíli však pro Lídu přichází další šance. Řím! Pro svůj nový film La Fornarina, Pekařka, si ji vyhlédl italský režisér Enrico Guazzoni. „Signor Guazzoni vás viděl, slečno Baarová, ve filmu Maskovaná milenka. Chce jedině vás,“ mírně se před ní v Havlově kanceláři uklání filmový agent Amato. Lídě se tu nabízí zcela výjimečná role v historickém velkofilmu. Zahraje si milenku slavného malíře Raffaela Santiho. „Je to, Lído, skvělá příležitost,“ radí jí jako už mnohokrát předtím Miloš. „Nesmíš si ji nechat ujít jako ten Hollywood.“ 184 A Lída poslechne. Je to únik v hodině dvanácté a taky nový začátek. Do Říma s sebou na pár týdnů vezme i Zorku. Smíření?