Nová satirické minisérie Tomáše Baldýnského - Kosmo

Nová satirické minisérie Tomáše Baldýnského - Kosmo

Nová satirické minisérie Tomáše Baldýnského - Kosmo

KOSMO

Pětidílná satirická minisérie Kosmo je nový projekt scénáristy Tomáše Baldýnského, dramaturga Zdeňka Duška (spolu Comeback) a režiséra Jana Bártka (Marta a Věra), která na půdorysu fiktivního projektu českého letu do vesmíru s nesmiřitelnou ironií popisuje Českou republiku dneška a koneckonců i celý svět, v němž žijeme.

Na 51. MFF KV byly s velkým ohlasem uvedeny tři epizody.

Poté, co za záhadných okolností zešílí ministr školství a mládeže Ladislav Kasík, je na jeho místo jmenován zkušený politický šíbr Lubor Šnajdr, jeden z hrdinů tohoto příběhu. Šnajdr okamžitě zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán utajeným projektem České nebe, jehož cílem je vyslat české kosmonauty na Měsíc. Dále zjišťuje, že řečená posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, které v účetnictví vypadá na pět miliard, ale v realitě jako rozpadající se areál zrušené základní školy nedaleko Měchenic. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Milan Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce - Farkaš a syn.

 Tomáš Baldýnský

Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na inženýra Sumce řadu otázek. Ale protože pan Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, a protože Martinik navíc nevydává, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně na tu jednu: jak dostat tu partičku loserů do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci.

Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Bez slitování se sice věnuje hlavně českým mindrákům, ale nezůstává uzavřeno v české kotlině, vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Poláky a Slováky. Začíná nenápadně, na louce pod Cukrákem, pak se však přes Čínu dostane - za pomoci digitálních triků - do vesmíru a v lodi s významuplným jménem ŘÍP 1 nakonec, možná, i na vytoužený Měsíc. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří se připravují na let ve zchátralém výcvikovém středisku vytunelovaného kosmického programu a poté putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a vesmíru se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy.

 

Žánrově Kosmo vychází z českých crazy-komedií, ale s temným podtónem společenské kritiky. Trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016.

 

Tvůrci:

Tomáš Baldýnský (1972)

Původem filmový kritik, jako televizní scénárista debutoval až úspěšným komediálním seriálem Comeback, i před tím měl však za sebou už řadu netelevizních komediálních projektů (comics Zelený Raoul, satirický server Kompost.cz). Ve svém vážném životě působí jako dramaturg filmových projektů a kreativní producent v České televizi.

Jan Bártek (1984)

Pochází ze Zlína, kde vystudoval režii a scenáristiku na oboru audiovize na Univerzitě Tomáše Bati. Je autorem krátkometrážních a středometrážních filmů, propagačních filmů, reklam, festivalových znělek, scénářů a zejména videoklipů, se kterými zaznamenal nejrůznější úspěchy – například cenu Akademie populární hudby Anděl za videoklip roku. Pro Českou televizi režíroval seriál Marta a Věra. 

Zdeněk Dušek (1967)

Specializuje se na komedie, jak v oboru činoherní režie, kterou vystudoval brněnskou JAMU a které se věnuje v divadlech po celé ČR (autoři Shakespeare, Čechov, Moliere, Pirandello, Ibsen), tak na televizních projektech (Comeback, Marta a Věra), kde obvykle pracuje zároveň jako dramaturg a herecký režisér.

režie: Jan Bártek
scénář: Tomáš Baldýnský
dramaturg: Zdeněk Dušek
kamera: Petr Bednář
hudba: Tomáš Háček
výtvarník: Daniel Špaček

hrají: Martin Myšička (ministr Šnajdr), David Novotný (Karel Cikán), Jiří Hána (Libor Repelent), Jakub Žáček (René Hejl), Jana Plodková (kapitánka Musilová), Petr Vančura (Petr Chromý), Eva Josefíková (Agáta), Václav Kopta (ing. Sumec), Martin Dejdar (Anton Hrabiš)