NOVÁ  ČESKÁ LETNÍ FILMOVÁ KOMEDIE! Do šlapek!

NOVÁ ČESKÁ LETNÍ FILMOVÁ KOMEDIE! Do šlapek!

NOVÁ ČESKÁ LETNÍ FILMOVÁ KOMEDIE! Do šlapek!

Natáčení letní komedie Bajkeři podle scénáře dnes jednoho z nejvyhledávanějších autorů, Petra Kolečka, začalo koncem května v pražských lokacích, následně se štáb přesunul do Jedovnice, točit se bude celý červen v půvabném přírodním prostředí v okolí Telče ale i  České Kanady v jižních Čechách. V Penzionu Panský dvůr Telč se také natáčela  úvodní scéna filmu.

Na kola usedla  trojice mladých českých herců – Adam Mišík, Jan Komínek a VojtaMachuta. A spolu s nimi  Hana Vagnerová, Celeste Buckingham, Pavel Nečas, Tomáš Matonoha, Václav Postránecký nebo Michal Suchánek.Režíruje  debutující Martin Kopp, doposud režisér seriálů  Ulice, Vinaři, Ohnivý kuře, ale také spolutvůrce kultovního fotbalového Vyšehradu.

„Nejsem vyloženě kolař, ale nějaký vztah k tomu mám,“přiznává  režisér, jehož filmografie naznačuje jistý vztah ke sportu. „Považuju se  celkem za  sportovce, i když čím jsem starší, tím to je horší, jako dítě jsem hrával tenis, basket, fotbal,“ říká MARTIN KOPP.
 
Bajkeři slibují být rozvernou letní komedií ve stylu Snowboaďáků a Rafťáků. Nevlastní bratři Jáchym a David společně s kamarádem Sašou tráví většinu času ve světě sociálních sítí. Vztahy pro ně představují chaty s virtuálními dívkami, které nikdy neviděli, obživu falešná módní show, v níž se předstírá něco, co není a největší životní problém pak vybitý mobil nebo nefunkční wifi.  Na nátlak rodičů jsou donuceni vydat se pod vedením Davidovy půvabné „macechy“ Terezy na dvousetkilometrový cyklovýlet. S překvapením zjišťují, že tam venku je skutečný svět, v němž život  znamená víc, než status na facebooku, opravdové dívky vypadají poněkud lépe, než kreslené akční hrdinky počítačových her a k lásce patří také sex. Srážka se životem sice nese jistá úskalí, ale s humorem, tentokráte „Kolečkovsky“ ironickým, se dá zvládnout nejen výšlap do strmého kopce, stavba stanu,  chybějící elektrická zásuvka,  ale také sok v lásce.

Na otázku, o čem jsou Bajkeři. má režisér Kopp jasnou odpověď: „Bajkeři jsou hlavně o mladé generaci, které je nějakých sedmnáct let a o tom, že by tihle mladí  měli občas vytáhnout hlavy ze svých temných pokojů, sociálních sítí, videoher, podívat se na čerstvý vzduch a skutečně něco zažít. Samozřejmě i na sociálních sítích zažívají city, možná i lásky, ale já si pořád myslím, že to není úplně ono, a kontakt ve skutečné realitě je mnohem výraznější. A ti moji kluci, hlavní hrdinové, začnou žít.“

V hlavních rolích se představí trio mladých herců –  hvězda televizní show Tvoje tvář má známý hlas Adam Mišík, Jan Komínek, který má za sebou vedle úloh v televizních seriálech Ulice, Znamení koně nebo Svatby v Benátkách i hlavní roli v pohádce Pravý rytíř, a Vojtěch Machuta, který si zahrál v seriálech Gympl s (r)učením mezeným nebo Vinaři. Na dívčí sedla zasednou populární zpěvačka Celeste Buckingham, herečky Julie Šurková, Štěpánka Fingerhutová, kterou můžeme znát z komedie Dvojníci nebo ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 a exotická zpěvačka a tanečnice Esther Lubadika, která zaujala v jedné z řad soutěže Česko Slovensko má talent.
 
„Já hraju takovýho kluka z trochu jinýho světa, řekl bych, že je z Marsu a dostane se sem na planetu Zemi,“ představuje svého hrdinu ADAM MIŠÍK, který se za cyklistu nepovažuje. Jeho parťák JAN KOMÍNEK přiznává, že pokud by měl volit mezi autem a kolem, tak přednost dostane motor. „Jako dítě jsem jezdil ve Stromovce nebo na Letné, tehdy ještě nebyly tak rozšířené cyklostezky, tak tohle byla naše místa.“ Nicméně Honzův vztah ke sportu je kladný. „Já jsem hodně sportoval, hrál jsem tenis, hrál jsem fotbal, hrál jsem florbal, dělal jsem karate, ale tohle jsem všechno bohužel přestal dělat v deseti letech, kdy jsem začal točit první seriál Horákovi. A teď mi ten sport chybí, proto jsem začal znovu konečně něco dělat. Začal jsem posilovat, jíst zdravě, a hlavně jsem úplně přestal pít alkohol, protože to organismu nedělá dobře,“ říká filmový Jáchym a představuje svého hrdinu: „Je inteligentní, ale je to spíš takový asociálek, v chatování s holkama se orientuje, ale při reálném setkání není moc zdatný řečník.“

V rolích rodičů a jejich partnerů uvidíme Hanu Vagnerovou, Pavla Nečase, Tomáše Matonohu, Vandu Hybnerovou, Michala Suchánka nebo Václava Postráneckého.

HANA VAGNEROVÁ hraje přítelkyni Davidova otce, která coby půvabný starší dozor  vezme trojici kluků na  cyklistickou túru, čímž jim připraví řadu perných chvilek.„To je vlastně strašně vtipné, že už jsem v rolích dozoru,“ říká Hana Vagnerová, „ale vzhledem k tomu, že moje postava není žádná semetrika, tak myslím, že budu spíš takový článek toho ´tábora´ a na to se těším. Mám radost, že vznikl hezký scénář od mého oblíbeného autora Péti Kolečka a věřím, že to bude opravdu hezká letní komedie.“

Jaký je vztah herečky Hany Vagnerové k cyklistice? „Veskrze kladný,“ směje se. „Celá moje rodina totiž jezdí na kolech a já sama jsem hodně jezdila už jako malá. Táta jezdí hodně moc, ségra jezdí hodně moc, jenom já jsem  přestala, naposledy jsemjela  asi před deseti lety, tedy pokud nepočítám městská kola, která občas využiju. Jsem ze sportovní rodiny - moje sestra třeba běhá maratony – a já jsem ten nejlínější článek. Ale sport mám ráda,  chodím na pilates, tancuju a nyní jsou moje největší srdcovka trampolíny,“ popírá Hanka jedním dechem svůj výrok o vlastní lenosti.

Do role Davidova otce, který má poněkud zvláštní zálibu, snad i úchylku a ta ho dostane téměř za hranici zákona, hraje TOMÁŠ MATONOHA, který s režisérem natáčel již seriál Vinaři.

„Můj vztah ke kolům je velmi pozitivní. Geniální vynález a čím je člověk starší, tím si víc váží zdraví, takže  od té doby, co mám klouby v pořádku, tak se snažím jezdit,“ říká Tomáš Matonoha, jemuž nejsou cizí ani další sportovní aktivity. „Mám rád celoroční sportovní aktivity, i v zimě je spousta zajímavých sportů, nejen na horách, ale samozřejmě koupaliště, bazény, tělocvičny a tak dále a tak dále,“ dodává herec.

Na cyklovýletě se partička seznámí s týmem rychlobruslařek, které v okolí Telče mají letní soustředění. Inspirace Martinou Sáblíkovou je více než zřejmá. Drsný trénink děvčat vede Záhorský neboli PAVEL NEČAS.

„Kola miluju, jezdím od dětství .. , ale jezdím tak od hospody k hospodě. Mám rád ty věci okolo, ty partičky a když si můžu máknout do kopce...a mám rád, když pak za odměnu jedu z kopce. A je to báječně strávený den, “ vyznává se Pavel Nečas.

Jednu z jeho svěřenkyň vytvoří populární zpěvačka CELESTE BUCKINGHAM. „Neměla jsem ke kolům nějak obzvláště silný vztah, jezdívali jsme rekreačně s tatínkem, ale teď jsem  právě kvůli tomuto filmu bicykl vytáhla, a moc se na to těším.“  A ještě své těšení doplňuje. „Kvůli práci se pohybuji hodně mezi staršími lidmi, tak se moc těším na tu partičku stejně starých lidí, která se tu potkala, jsme si, myslím, navzájem velmi sympatičtí a bude to opravdu  jako bychom byli všichni někde na táboře. S Adamem Mišíkem se známe už delší dobu, podobně jako s Esther, tak budu v dobré společnosti,“ dodává. Také Celeste má ke sportu blízko, v dětství se hrála třeba baseball nebo volejbal, ale brzy začal vítězit zpěv a tanec. „Pět let jsem profesionálně soutěžila v latinskoamerických a společenských tancích, a to byl vlastně můj hlavní sport. Ale když jsem šla na střední školu, musela jsem si vybrat, zda tanec nebo zpěv a zpěv zvítězil,“ říká Celeste, která hraje Hanku. „Myslím, že vám ta postava bude dost sympatická,“ dodává s úsměvem.

Scénář Petra Kolečka  vzkřísil tak trochu jeden poněkud zapomenutý sport, jímž je kolová. Československo bývalo jeho velmocí především díky legendárním bratřím Pospíšilovým, mnohonásobným mistrům světa. Režisér Kopp si jako reprezentanta tohoto sportu vybral VÁCLAVA POSTRÁNECKÉHO, jehož také velmi dobře zná ze seriálu Vinaři.

„Mě potkalo velké štěstí, protože hraju vítěze východoněmeckého poháru v kolové. Čili je to taková druhá česká liga, kousíček za bratry Pospíšilovými,“ říká herec a prozrazuje také svůj téměř profesionální vztah k cyklistice „Já jsem se jako kluk dokonce pokoušel o závodní dráhu na strašnickém velodromu a do mého, nyní již vysokého věku je kolo mým oddaným přítelem, takže v okolí Říčan mne může potkat spousta dalších fandů cyklistiky. Zůstal jsem kolu věrný. Mám ho moc rád.“

Kolová zlákala do filmu také MICHALA SUCHÁNKA. „Já mám cyklistiku rád, ale jakože hodně a vlastně na to jsem se nechal nalákat. na tu kolovou, protože Češi dali světu kolovou a košandu, a to myslím, že je velký čin …“ říká Michal Suchánek, který hraje ve filmu partnera Vandy Hybnerové. Poněkud ušlápnutý muž se při nekonečném turnaji v kolové nad lahví něčeho ostřejšího spřátelí s jejím bývalým manželem. A Michal Suchánek dokládá, že každá role je výzva: „Hraju Dušana. Dušan je dobrej chlap …teď hraju ožralýho Dušana, a to se mi hraje dobře, ale jestli půjde Dušan do knihovny nebo Technickýho muzea, to nevím, jak zvládnu.“

Tak trochu výjimečnou pozici ve filmu má VANDA HYBNEROVÁ, coby Davidova matka a bývalá manželka Tomáše Matonohy. Syn žije ve střídavé péči rodičů, takže tráví čas chvíli s velmi volnomyšlenkářským otcem a chvíli s matkou-psychiatričkou a jejími  nesnesitelnými rozbory. Vanda ve filmu není na kolo nucena usednout,a  sama přiznává, že dává přednost jiným aktivitám. „Můj vztah ke kolům je ten, že potřebuju, aby moje kolo mělo čtyři nohy, nejlépe kopyta. Já jsem se naučila jezdit na kole až asi ve čtrnácti letech, když mi maminka dovezla z Polska takovou oranžovou skládačku, kterou mám dosud. Takže  nejsem vášnivý cyklista a ani pro tento film vlastně můj vztah ke kolům není podstatný, protože moje pošahaná psychiatrička se spíš živí tím, co říkám než tím, co dělá.“

Známá milovnice koní se však nevyhýbá ani dalším sportům: „Já mám ráda léto a mám ráda vlastně úplně všechny aktivity, které k tomu patří, a dokonce čím jsem starší, tak tím se pouštím do nebezpečnějších aktivit, protože vím, že už toho života tolik nezbývá... Takže jsem se začala učit surfovat, na wakeboardu  - jsou to teda spíš vodní sporty, ale jinak samozřejmě mě celý život provázejí koně, takže s těma trávím většinu prázdnin.“

Komedie Bajkeřis muzikou Jana P. Muchowa slibuje i duet Mišík/Buckingham a také jedno hudební překvapení. Producentem filmu je Tomáš Vican, který stál za „vinařskými“ veselohrami Bobule, dramatem Lidice nebo televizním seriálem Vinaři, hlavním partnerem filmu je televize Prima a na Slovensku TV JOJ.

Partnery filmu jsou kola Scott, Panský Dvůr Telč a  agentura Czech Tourism.

V kinech si s komedií Bajkeři budete moci prodloužit léto od 19. října, kdy film do kin uvede distribuční společnost Falcon.