Nová audiokniha Sherlock Holmes

Nová audiokniha Sherlock Holmes

Nová audiokniha Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle: SHERLOCK HOLMES – Vzpomínka na prázdný dům; Doktor Watson vzpomíná

TBN027-2, EAN 8594177770276, CD 229 Kč
Celkový čas 71:52

Dvě dramatizace z rozhlasového archivu. Sherlock Holmes geniální lstí přemůže nebezpečného zločince, který mu usiluje o život. CD vychází u příležitosti nedožitých 95. narozenin Ilji Prachaře.

DOKTOR WATSON VZPOMÍNÁ (34:02)

Hrají:

Sherlock Holmes Alois Švehlík

Dr. Watson Ilja Prachař

Hostinský Boris Šlechta

Prof. Moriarty Pavel Novotný

Režie Igor Froněk

VZPOMÍNKA NA PRÁZDNÝ DŮM (37:50)

Hrají:

Sherlock Holmes Alois Švehlík

Dr. Watson Ilja Prachař

Hospodyně Dagmar Felixová

Lestrade Petr Hübner

Dále hrají: Jan Pilař, Stanislav Junek,

Marie Kleplová, Jiřina Jelenská, Václav

Dušek, Josef Vrána

Režie Igor Froněk

 

Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (1859–1930)

Britský spisovatel, proslulý především příběhy o Sherlocku Holmesovi, jež zásadně ovlivnily podobu detektivního žánru. Původním povoláním lékař. Jako autor byl velmi plodný – jeho tvorba zahrnuje kromě detektivek také historické a fantastické povídky a romány, dramata, poezii a literaturu faktu.

Působil rovněž jako válečný zpravodaj. Byl aktivní v politice – kandidoval do parlamentu, zasazoval se o dodržování práva v případech protiprávně odsouzených, vystoupil proti nelidským podmínkám v belgickém Kongu a organizoval mezinárodní podporu jejich zlepšení, veřejně hájil zájmy Velké Británie ve válečných konfliktech, prosazoval projekt vybudování tunelu pod Lamanšským průlivem. Věnoval se také sportu, byl jedním z prvních automobilistů ve Velké Británii, propagoval začínající lyžování. V závěru života se zaměřil na šíření spiritismu.

Alois Švehlík (1939)

Vystudoval Střední průmyslovou školu, ale osudem se mu stalo divadlo. Po krátkých angažmá v Klatovech, Mostě, Olomouci a Liberci zakotvil v roce 1974 na čtrnáct let v Městských divadlech pražských. Odsud v roce 1988 přešel do Národního divadla, kde působí dodnes. Na televizních obrazovkách se objevil ve čtyřech desítkách seriálů. Největší stopu však zanechal svým hlasem, bez něhož si dnes už nejde představit filmy s J. Nicholsonem či Ch. Bronsonem. Je držitelem Ceny F. Filipovského za nejlepší dabing roku 1999 a 2007, v roce 2014 ji pak obdržel i za celoživotní mistrovství.

Ilja Prachař (1924–2005)

Vystudoval reálné gymnázium a během vojny nastoupil do Armádního uměleckého souboru. Po zastávkách ve Zlíně, Ostravě a pražském Divadle S. K. Neumanna zakotvil na více než 30 let v Divadle na Vinohradech. Už od konce padesátých let točil několik filmů ročně, z větších rolí připomeňme Krále Šumavy (1959) a Svatbu jako řemen (1967). V roce 1997 obdržel Cenu F. Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Titul je ve výhradní distribuci Radioservisu.