Němcova Holka Ferrari Dino i Strachovy Osmy

Němcova Holka Ferrari Dino i Strachovy Osmy

Němcova Holka Ferrari Dino i Strachovy Osmy

Němcova Holka Ferrari Dino, Milotův Zmatek i Strachovy Osmy. Česká televize připomene srpen 1968.

V pátek 19. 8. zahájí Česká televize speciální program, který se z různých úhlů a v mnoha žánrech vrátí k srpnovým událostem roku 1968. Tematické vysílání zahrne čtrnáct pořadů, mimo jiné snímky Karla Vachka, Jiří Stracha, Jana Němce, Vojtěcha Jasného nebo Roberta Sedláčka.

Snímek Jana Němce Holka Ferrari Dino zahájí v pátek 19. 8. na ČT art vysílání série pořadů, které připomenou srpnové události roku 1968. Na Němcův autorský film naváže ve stejný večer otevřené svědectví o srpnových událostech z pohledu Karla Vachka, Spřízněni volbou. Karel Vachek před osmačtyřiceti lety pronikl s šestnáctimilimetrovou ruční kamerou přímo do politických kuloárů a bezprostředně, někdy dokonce bez vědomí zúčastněných, zachytil bouřlivou atmosféru v průběhu čtrnácti dnů mezi abdikací Antonína Novotného a volbou nového československého prezidenta. Z natáčení vzešlo více než šest hodin hrubého záznamu, z něhož režisér sestavil jedinečný obraz politického uvolnění.

Začátek konce 

Mezi dokumenty zařazené do vysílání patří i portrét Marty Kubišové, Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka, v němž se režisér se svým synem vydal po stopách první rodinné dovolené v létě roku 1968, Skryté zločiny osmašedesátého, snímek, který na povrch přivádí dlouho utajované dokumenty ze soukromých archivů i spisů kriminální policie o zvěrstvech páchaných během okupace, nebo střihový snímek Zmatek poskládaný z autentických záběrů Stanislava Miloty a Jaromíra Kallisty z pražských ulic i nemocnic, jejž mohli autoři dokončit až dvaadvacet let po jejich natočení..

Na ČT2 se ve vysílání objeví i neobyčejný příběh Vážený Leonide Iljiči poodhalující tajemství zvacích dopisů, jimiž se pětice členů vedení KSČ obracela s prosbou o pomoc na tehdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva. Speciální vysílání k výročí událostí srpna 1968 uzavře na obrazovkách České televize ruský dokument 5 minut svobody o protestní akci na Rudém náměstí.

 

ČT art pak nabídne divákům i záznam mimořádného koncertu Jaromíra Nohavici Vzpomínka na Karla Kryla z roku 1995.

První program České televize vedle filmu Jiřího Stracha Osmy, které získaly nejprestižnější evropskou televizní cenu Prix Europa 2014, nabídne i snímek Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci mapující osudy sedmi přátel z jihomoravské vesnice v poválečném období, jenž byl oceněný na MFF v Cannes. Dalším z hraných formátů, které se ve vysílání objeví, bude na ČT2 film Roberta Sedláčka Musíme se dohodnout z cyklu České století.

Přehled pořadů k výročí 21. srpna 1968:

19. 8.

Holka Ferrari Dino l pátek 19. srpna l 21:20 l ČT art

Film, v němž se intimní příběh prostupuje s důležitými historickými událostmi během srpnové invaze. Hrají: K. Roden, J. Budař, T. Sunquistová, J. Němec a další. Kamera: J. Maxa, V. Vízner a P. Jech. Scénář a režie: J. Němec.

Spřízněni volbou l pátek 19. srpna l 22:30 l ČT art

Neobvyklý pohled do zákulisí Pražského jara nabízí dokument režiséra K. Vachka. Kamera: J. Ort-Šnep.

21. 8.

Rebelové l neděle 21. srpna l 17:00 l ČT1

Film Filipa Renče, zasazený do léta roku 1968, plný lásky a tance, provázejí nesmrtelné písně, které dodávají příběhu nezaměnitelnou atmosféru konce šedesátých let (2001). Hrají: Z. Norisová, J. Révai, T. Hanák, F. Němec, A. Veselá, A. Stanková, L. Kostolný, M. Kubačák, J. Nosek, O. Šípek, S. Norisová a další. Scénář F. Renč a Z. Zelenka. Kamera M. Šec.

Osmy l neděle 21. srpna l 20:05 l ČT1

Černá komedie o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli (2013). Hrají: I. Trojan, Z. Stivínová, M. Krobot, J. Dvořák, Z. Říčařová, S. Babčáková, T. Töpfer, M. Taclík a další. Scénář M. Epstein. Kamera V. Křepelka. Režie J. Strach.

Všichni dobří rodáci l neděle 21. srpna l 21:30 l ČT1

Básnické převyprávění dramatických lidských osudů, které se dostaly do konfliktu s mocí, násilím a krutostí. Hrají: R. Brzobohatý, V. Brodský, V. Menšík, W. Matuška, D. Hofmanová, P. Pavlovský a další. Kamera J. Kučera.

Marta Kubišová l neděle 21. srpna l 20:20 l ČT art

Dokumentární portrét o osudu zkoušené a statečné ženy, ze které se stala ikona národa (2012). Připravili Z. Maléřová a G. Agathonikiadis.

Vzpomínka na Karla Kryla l neděle 21. srpna l 21:15 l ČT art

Mimořádný koncert Jaromíra Nohavici, na kterém zpívá písničky legendárního písničkáře Karla Kryla, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s 21. srpnem roku 1968 a následnou okupací Československa (1995). Režie V. Fatka.

Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka l neděle 21. srpna l 22:25 l ČT art

Jiří Krejčík se ve svých třiadevadesáti letech vydává se svým synem kameramanem Jiřím Krejčíkem ml. do Itálie. Putují po stopách první společné rodinné dovolené v létě roku 1968. Scénář a režie Jiří Krejčík.

Zmatek l neděle 21. srpna l 23:25 l ČT art

Srpnové záběry Stanislava Miloty a Jaromíra Kallisty z pražských ulic i nemocnic, díky kterým vznikl film, jenž aktéři a jejich přátelé ukrývali až do roku 1990. Střihový snímek mohl být dokončen až po dvaceti letech (1989). Režie E. Schorm.

22. 8.

České století: Musíme se dohodnout (1968) l pondělí 22. srpna l 20:00 l ČT2

Příběh, který se pokouší zrekonstruovat to, co se odehrávalo v kremelských sálech oněch dnů, pokouší se nalézt vnitřní motivy jednání vítězů i poražených. Film z unikátní série rozkrývá tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Hrají: E. Horváth, J. Gallovič, O. Ignatusha, J. Greššo, J. Vondráček, J. Zapletal ml. a další. Scénář P. Kosatík. Kamera M. Krejčí. Režie R. Sedláček.

Skryté zločiny osmašedesátého l pondělí 22. srpna l 21:20 l ČT2

Tajné dokumenty o zvěrstvech, které dlouho ležely ukryté na kriminální policii, po čtyřiceti letech poprvé spatří světlo světa v dokumentu Š. Horákové a J. Nováka.

Vážený Leonide Iljiči l pondělí 22. srpna l 22:20 l ČT2

Zvláštní moment v pohnutých událostech srpna 1968 představují tzv. zvací dopisy, jimiž se pětice členů vedení KSČ obracela s prosbou o pomoc na tehdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva. Scénář Š. Horáková. Režie Z. Cejnková.

Začátek konce l pondělí 22. srpna l 22:50 l ČT2

Náhled do jednoho z nejčernějších dnů naší historie, 21. srpna 1969, kdy lid vyšel do ulic demonstrovat podporu své vládě, a ta jej za to krutě potrestala (1999). Dokument V. Kučery a P. Jančárka.

5 minut svobody l pondělí 22. srpna l 23:45 l ČT2

Protestní akce osmi statečných v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě měla výmluvné pokračování po pětačtyřiceti letech, kdy stála Natalija Gorbaněvská na popravčím místě na Rudém náměstí v pravé poledne znovu. Spolu s ní transparenty rozvinulo asi deset dalších lidí. Ruský dokument (v ruském znění s titulky).