Nehledejte výrobce dětských pokojů, máme pro vás typ!

Nehledejte výrobce dětských pokojů, máme pro vás typ!

Nehledejte výrobce dětských pokojů, máme pro vás typ!

Není třeba diskutovat o tom, zda malé dítě potřebuje svůj prostor - dětský pokoj. Pokud to prostorové možnosti bytu nebo domu dovolí, postačí i malá místnost, v níž bude váš potomek vědět, že je jeho místem. Prostorem, kde bude mít své hračky, oblečení, svou postýlku a později i učení a další věci potřebné k životu. Pro vývoj dítěte má vlastní pokoj (nebo i pokoj sdílený se sourozencem) velkou cenu.

Pokoj, určený pro naše dítě, by měl splňovat hned několik kritérií:

- Funkčnost

- Zdravotní nezávadnost

- Estetičnost

- Výchovný efekt

Poslední jmenovaný někteří rodiče podceňují, přestože je nesmírně důležitý, a přitom zcela jednoduchý. Že na dítě působíme již od jeho narození, není třeba uvádět. Proč tedy ono působení nevyužít k tomu, aby z našeho potomka nevyrostl člověk, který si uvědomuje hodnoty? Tím, jakým způsobem pokoj pro naše děťátko zařizujeme, v něm vytváříme nejen estetické cítění, ale také smysl pro praktično a vztah k trvalým hodnotám. Z dítěte obklopeného kvalitními věcmi, které něco vydrží, nevyroste spotřební člověk. Budeme li učit své dítě, že by se mělo podílet na péči o věci ve svém pokoji, nebude s tím mít v období dospívání problém a předejdeme tak mnoha konfliktním situacím. Jak dítě poroste a bude se vyvíjet, tak se také bude vyvíjet jeho pokoj. Chcete li, aby z něj vyrostl sebevědomý člověk, přihlížejte k jeho požadavkům na zařízení pokoje, hledejte kompromisy a že i malé dítě může mít svůj názor.

Nábytek českého výrobce Montero. www.montero.cz

Barvy v dětském pokoji

Že se dá barvami zúžit nebo naopak rozšířit, to dnes ví asi každý. Málokdo však tuší, že vhodným vymalováním pokoje lze opticky (vjemově) změnit jeho tvar. Většina pokojů má totiž tvar obdélníku, zatímco člověku je příjemný spíš čtverec. Přináší nám totiž pocit většího prostoru, volnosti. A ta je právě pro děti velmi důležitá.

Zásady pro optické zvětšení pokoje:

- Stěny s okny vymalovat bílou nebo co nejsvětlejší barvou.

- Šikminy a sloupy v podkroví také.

- Nejtmavší stěna by měla být ta, jíž vstupujeme (pokud není moc úzká).

- Tmavá může být i stěna, která je objektem našeho zájmu (např. stěna s televizí, krbem a podobně).

- Strop do 2.60 m malujeme jen světlými barvami (krémově bílá, vanilkově bílá apod.).

- Čím vyšší strop, tím může být malba tmavší, ale ne celoplošně.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli barvy, mějte na paměti, že některé mohou být „opticky jedovaté“. Mají špatný vliv na psychiku dětí, mohou dokonce způsobit větší náchylnost k nemocem, později ovlivnit prospěch dětí ve škole. Zásadně používáme teplé barvy, kdo nemá barvocit, doporučujeme bílou s příměsí různých barev.

Podlaha v dětské pokoji

Protože právě na podlaze se odehrává spoustu dětských her, je nutné, aby byla vyrobena z přírodních materiálů. Ideální jsou tmavší teplé odstíny. Vhodný koberec z kvalitního materiálu podtrhne vývojové období dítěte.

Osvětlení

Nejen pro děti, ale všeobecně platí, že dobré světlo je jen takové, které výborně svítí, ale neruší. Děti potřebují ke svým činnostem opravdu hodně světla, ať už jde o kreslení, později čtení a psaní úkolů, anebo jen hraní si.

Nábytek

Tady je nutné brát na zřetel hned několik faktorů a jedním z nich je skutečnost, zda je dům či byt již zařízený v „dospěláckém“ stylu. Pak dětský pokoj nevytváříme celý z gruntu, ale pouze různými dětskými doplňky, jako jsou například barevné tunely, bunkry, stany, prolézačky nebo klouzačky. Vhodné jsou barevné doplňky, barevná čela zásuvek, úchytek a podobně.

Pokud se pořizuje vybavení dětského pokoje kompletně, nábytek by měl být z odolného materiálu, který se snadno udržuje. Na našem trhu mohu doporučit buď přírodní materiály (zpravidla smrk) nebo kvalitní laminát. Ačkoliv je levnější, je téměř nezničitelný. Barevnost, jak už jsem uvedl, vytváří doplňky. Vlastní nábytek by měl být spíš univerzální, nadčasový.

www.montero.cz