Nechte se okouzlit japonským uměním v Troji

Nechte se okouzlit japonským uměním v Troji

Nechte se okouzlit japonským uměním v Troji

Od 19. května bude trojská botanická zahrada patřit japonskému umění. Desítky bonsají od českých i zahraničních pěstitelů zaplní Japonskou zahradu. Letos poprvé v České republice představí své umění italský autor Luca Crespi. Výstavu již tradičně doprovodí bohatý víkendový program, chybět nebude například ukázka tvorby ikebany, hudební a divadelní vystoupení či nabídka japonských specialit. Ve výstavním sále si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu suiseki doplněnou kaligrafiemi. Dvanáctý ročník výstavy bonsají potrvá až do neděle 28. května, navštívit ji můžete denně od 9 do 20 hodin.

„Výstava bonsají je pro návštěvníky příležitostí seznámit se blíže s japonskou kulturou a tolik obdivovaným uměním tvarování rostlin. Naše výstava je navíc prezentována netypicky pod širým nebem, což ještě více podtrhne krásu jednotlivých exponátů a díky tomu můžeme rostliny vystavovat déle, než je u podobných akcí obvyklé,“ zve na oblíbenou výstavu Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Čestnou záštitu nad výstavou převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice.  Doprovodný program vznikl i díky dlouhodobé spolupráci s Česko-japonskou společností.
 

 
Návštěvníci najdou u každé bonsaje životopis udávající její původ, vývoj a zajímavosti jejího vzniku. „Díky tomu umožníme zájemcům lépe poznat jednotlivé techniky a odhalit tajemství tvorby bonsají,“ představuje novinky letošního ročníku výstavy její kurátorka Kamila Skálová. „Ze zajímavých vystavených rostlin bych chtěla upozornit například na jasan čínský. Tuto bonsaj jsme zakoupili v botanické zahradě v Pekingu a již třináct let ji tvarujeme do pěstebního stylu nazvaného vor. Vypěstování bonsaje rostoucí v tomto stylu je časově i pěstitelsky velice náročné, proto se s nimi na výstavách setkáváme zřídka,“ dodává Kamila Skálová. Spolu s více než osmdesáti bonsajemi budou v letošním roce vystavovány také ozdobné kameny suiseky. Ty symbolizující přírodní scenérie, často hory a pohoří, nebo různé přírodní objekty.

Doprovodný program

O víkendech návštěvníci ochutnají japonské sushi, vyzkouší si skládání origami, shlédnou ukázky cvičení taiji a děti pobaví živá socha či veselý chůdař. Dne 20. května proběhne ukázka tvorby květinové ikebany, představí se Divadlo kjógenu Brno, k dispozici bude dílna výroby štětců z bambusu a psaní japonské kaligrafie. V neděli 21. května nebude chybět pravý čajový obřad a bubnová show. Druhý bonsajový víkend bude patřit zejména přednáškám. V sobotu  27. května představí Václav Kučera tradiční japonská řemesla. Od 18:00 proběhne soiré s poezií Ivo Hucla s hudbou Marcela Bárty (saxofon) a Jana Chalupy (bicí). V neděli 28. května výstavu zakončí ukázka tvarování bonsají následovaná přednáškou Svátky a slavnosti v císařském Kjótu. Po oba víkendy nabídne osvěžení čajovna U Cesty.

Večerní provázení výstavou

Ani v letošním roce nebude chybět oblíbené večerní provázení výstavou, během něhož se návštěvníci dozvědí zajímavosti o tvorbě Japonských zahrad a původu umění tvarování dřevin a mnoho dalšího. Na tyto speciální prohlídky je nutná rezervace předem. Zájemci se mohou hlásit již nyní na email: eva.novozamska@botanicka.cz.

Kalendář akcí květen    srpen 2017
Muškátová burza a prodej přebytků z botanické zahrady

26. 5.28. 5. – Venkovní expozice  

Srdečně vás zveme na muškátovou burzu. Pelargonie jsou jedněmi z nejoblíbenějších balkonových rostlin u nás, proto vám nabídneme ty nejzajímavější druhy. Muškátovou burzu bude doprovázet prodej přebytků rostlin ze sbírek botanické zahrady. 

Procházky zahradou s odborníkem

od 17:00 – Venkovní expozice

8. 6.     Petr Hanzelka – Severoamerické skalničky

22. 6.   Jarmila Skružná – Klášterní zahrady, léčivé rostliny a střípky středověké medicíny

29. 6.     Iveta Bulánková  – Denivky, kaly a lilie

Kaktusy a sukulenty Ameriky

17. 6. – 16. 7. – Svět kaktusů a sukulentů

Výstava kaktusů a sukulentů vám tentokrát přiblíží jejich přírodní biotopy v celé Americe.  Výstavu doprovodí fotografie z expedic do Ameriky, které pomohou navodit tu správnou atmosféru. Další druhy si budete moci prohlédnout v geografické expozici sukulentní flóry, která se nachází v druhé části foliového skleníku. Během výstavy bude zajištěn prodej i poradna. O víkendech bude k dispozici průvodcovská služba.

Americké léto

17. 6. – 24. 9. – Venkovní expozice  

Rok 2017 je v botanické zahradě věnován rostlinám Severní i Jižní Ameriky. Americké léto zahájí výstava kaktusů a sukulentů ve foliovém skleníku, na kterou naváže výstava fotografií z četných botanických expedic na americký kontinent. V blízkosti severoamerické prérie a tee-pee se můžete seznámit s přírodními výsadbami pestrobarevných severoamerických letniček, trvalek a skalniček a nově také s plodinami Nového světa.

22. 7. se můžete těšit na Indiánský den a 5. 8. na American food day s nevšedními pokrmy a exotickými nápoji.

Pražské vinice

24. – 25. 6. – Vinice Sv. Kláry

Během posledního víkendu v červnu máte možnost navštívit všechny pražské vinice. Využijte této příležitosti a vydejte se na putování za vínem na Vinici sv. Kláry do botanické zahrady.

Indiánský den

22. 7.,  10 - 18 h – Severní část expozice

Nahlédněte do života indiánů a zažijte na vlastní kůži některé jejich denní činnosti nebo rituály. Budete mít možnost porovnat některé rozdíly mezi indiány na prériích Severní a v deštných lesích Jižní Ameriky. Připraven bude také kvíz o indiánských rostlinách, který prověří vědomosti dětí i dospělých i zajímavý doprovodný program. V jižní části zahrady si také za hezkého počasí budete moci zacvičit taiji s Taiji akademií v Praze. Přijďte si vyzkoušet toto tradiční čínské umění.

Botanické cesty tam a zase zpátky

29. 7. - 17. 9. – Svět kaktusů a sukulentů

Součástí Amerického léta je i fotografická výstava zaměřená na expedice - služební cesty na americký kontinent. Tyto výpravy jsou nedílnou součástí práce odborného pracovníka, protože přinášejí cenné zkušenosti, nové odborné poznatky a v neposlední řadě představují cenný zdroj rostlinného materiálu pro jednotlivé sbírky. Díky těmto cestám vám také můžeme přiblížit jednotlivé expozice, které připomínají společenstva rostlin na původních lokalitách v přírodě.

American food day

5. 8., 10 – 20 h – Severní část expozice

Za americkými specialitami tentokrát nemusíte cestovat do zámoří. Stačí přijít do botanické zahrady, kde se můžete seznámit s vybranými dobrotami z některých zemí Severní i Jižní Ameriky. Kromě výborného jídla se můžete těšit i na doprovodný program, který přiblíží kulturu amerického kontinentu.