Nebezpečí číhající na vaše čtyřnohé miláčky

Nebezpečí číhající na vaše čtyřnohé miláčky

Nebezpečí číhající na vaše čtyřnohé miláčky

Pozor – paraziti jako klíšťata a blechy rozhodně na léto nečekají!!

Na každodenní cestě za dobrodružstvím v tomto období na vás i vašeho čtyřnohého kamaráda mohou číhat nebezpeční parazité. Problematika vnitřních i vnějších parazitů není aktuální pouze v jarních a letních měsících, ale celoročně. Tento fakt si, bohužel, majitelé psů i koček neuvědomují a vystavují tak sebe i své miláčky velkému riziku. Prevence je totiž základ a to platí i v tomto případě.

Blechy i klíšťata jsou nepříjemnými a nebezpečnými průvodci celoročně

Vyrazit si s pejskem na procházku může být z pohledu napadení parazity nebezpečné i v jarních měsících. Parazité totiž na vašeho mazlíčka číhají vždy a všude. Mezi nejčastější mýtus panující kolem vnějších parazitů patří fakt, že chránit svého psa či kočku je důležité pouze v sezóně a že v zimě a začátkem jara jim žádné nebezpečí nehrozí. Omyl. Mezi nejčastější vnější parazity patří blechy a klíšťata. Právě u blech je riziko nákazy celoroční. Na zvířeti totiž nacházíme pouze blechy dospělé, ty však produkují vajíčka, která ze zvířete vypadávají v jeho okolí. Mohou se tak uchytit doma na koberci, na sedačce či v autě při cestě z chalupy. Z vajíčka se vylíhne larva, která se živí trusem dospělých blech, poté se zakuklí. Kukla může přežívat i více než 100 dní. Proto je zde celoroční nebezpečí infekce. Nebezpečnost blech spočívá v tom, že může být mezihostitelem tasemnice. Současně ani klíšťata nejsou již vyloženě sezónní záležitostí. Výskyt klíšťat v rámci ročních období se prodlužuje. Důvodem je neustálé zvyšování zimních teplot a současně narůstající tolerance klíšťat k nižším teplotám. Klíšťata jsou původci závažných onemocnění např. lymské boreliózy, babeziózy a klíšťové encefalitidy.

Obojek či spot-on? Důležitá je zejména pravidelná a včasná aplikace

Důležitá je tedy důsledná prevence, díky které se mnohonásobně sníží riziko napadení parazitem. K prevenci jsou vhodné například speciální obojky či spot-on přípravky. Oba druhy přípravků jsou přitom velmi dobře dostupné pro chovatele – jsou volně prodejné v lékárnách, v obchodech s chovatelskými potřebami nebo u veterináře.

Pokud chovatelé zvolí možnost ochrany před vnějšími parazity ve formě populárních obojků, nemusí se o napadení parazity strachovat až po dobu několika měsíců. Od loňského roku mohou zakoupit např. inovativní obojek Foresto, který díky řízenému uvolňování účinných látek zaručuje pro psy i kočky dlouhodobou ochranu po dobu až osmi měsíců. Obojek Foresto odpuzuje a hubí dospělá klíšťata, jejich larvy a nymfy. Dále také působí proti dospělým blechám, jejich vývojovým stádiím a u psů účinkuje i proti všenkám. Jako jediný svého druhu působí obojek Foresto také repelentně. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. efekt rozpálené plotny, která z kůže psa či kočky vytvoří plochu, na níž není klíště schopno setrvat. Látky postupně napadají nervový systém parazita, paralyzují jeho končetiny a ten není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště, vlivem repelentního účinku přípravku Foresto uhyne. Díky účinným látkám je však zároveň bezpečný i pro štěňata od 7 týdnů věku a koťata od 10 týdnů věku. Obojek je voděodolný, lze jej zakoupit ve dvou velikostech a díky dvoufázovému bezpečnostnímu systému uvolňování obojků je bezpečný i pro kočky. Další výhodou obojku Foresto je, že je bez jakéhokoliv zápachu.

U chovatelů je již několik let oblíbený také tradiční antiparazitní obojek Kiltix, který chrání psa před klíšťaty a blechami až sedm měsíců. Obojek Kiltix je k dostání ve třech velikostech pro všechna plemena psů a je určen i pro štěňata od 3 měsíců věku. Obojek obsahuje dvě účinné látky, které zůstávají jen v srsti psa, nevstřebávají se do krve, a proto nehrozí žádné nebezpečí poškození ledvin nebo jater.

K dispozici jsou chovatelům také tzv. spot-on přípravky pro psy ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži, kde vydrží až jeden měsíc. Pro psy jsou určeny například pipety Advantix, které psa chrání před parazity dokonce pětinásobně – proti klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám a všenkám. Advantix má unikátní repelentní účinek proti klíšťatům, komárům a bodavým mouchám. Díky němu odpudí parazita dříve, než se stačí zakousnout a přenést na psa infekci. K dostání je ve čtyřech různých baleních, dle hmotnosti zvířete a je vhodný i pro štěňata, kterým je možné přípravek aplikovat již od 7 týdnů věku. Bezpečný je i pro březí a kojící feny. Přípravek Advantix je možné aplikovat pouze psům, kočky netolerují účinnou látku permethrin a může pro ně být toxický.

 

Nedejte vnitřním parazitům šanci a dospělé psy a kočky odčervujte pravidelně každé 3 měsíce

Chovatelé by při péči o své domácí mazlíčky měli být důslední nejen při ochraně před vnějšími parazity, ale dbát také o pravidelnou ochranu před parazity vnitřními – tasemnicemi, škrkavkami, měchovci a tenkohlavci. Nákaza vnitřními parazity, zejména škrkavkami a tasemnicemi, patří mezi závažné hrozby. Tasemnice, které přenáší blechy, jsou velmi časté u dospělých psů i koček. Díky jejich možnému přenosu může být následně ohroženo i lidské zdraví – stačí, aby psovi či kočce ulpěla blecha na tlamě a následným olizováním člověka dojde k přenosu i přímo na člověka. Rovněž nebezpečné jsou pro psy i kočky škrkavky, kterými se mohou štěňata nakazit již v děloze a sáním mateřského mléka feny a koťata sáním mateřského mléka. Starší zvířata se jimi nakazí pozřením infekčních vajíček kdekoliv ve venkovním prostředí. Nákaza škrkavkami je možná i u lidí, kde se projevuje ve formě larvární toxokarózy.

Dospělé psy a kočky by proto jejich chovatelé měli odčervovat pravidelně alespoň každé tři měsíce. Odčervovací tablety jsou velmi dobře dostupné i v klasických lékárnách a u veterinárních lékařů. Pro ochranu psů a koček mohou chovatelé pravidelně používat kombinované přípravky účinkující na tasemnice a škrkavky zároveň. Právě takovou ochranu nabízejí například originální odčervovací tablety Drontal, které jsou k dispozici v různých formách dle věku a také druhu zvířete. Pro kočky jsou určeny speciální elipsoidní tablety Drontal, které působí proti oblým i plochým červům. Mají praktické balení po dvou tabletách a jsou vhodné již pro koťata od třech týdnů věku. Pro štěňata je určena ochucená suspenze Drontal Junior, která působí proti oblým červům. Tuto chutnou tekutinu je možné aplikovat přímo do tlamy štěněte nebo přidat do krmiva. Pro dospělé psy je pak možné použít ochucené Drontal Plus flavour tablety (1 tableta je na 10 kg živé hmotnosti psa) nebo Drontal Plus flavour 35 kg tablety (1 tableta je na 35 kg živé hmotnosti psa). Tablety mají masovou příchuť, takže je psi velmi dobře přijímají. Tablety působí proti oblým i plochým červům a každé balení obsahuje dvě tablety pro praktické dávkování.

 

Psí exkrementy = velký problém.  V 1 g trusu je až 10 000 vajíček škrkavek, která přežívají roky

Častým a nejen estetickým problémem, zejména v centrech velkých měst, jsou psí exkrementy, které zde zůstaly po nedůsledných majitelích psů. Situaci v Praze monitorovala i jedna ze studií České zemědělské univerzity, která přinesla následující údaje. Za jeden den vyprodukuje 2 223 psů celkem asi300 kg trusu. Přičemž z tohoto počtu je 259 psů pozitivních na vnitřní parazity. To představuje cca35 kg nebezpečného trusu s vajíčky parazitů, přičemž17 kg trusu obsahuje přímo vajíčka škrkavek. Alarmující je fakt, že v 1 g trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček škrkavek, která mohou přežít měsíce až roky. A právě z psího trusu se parazitem mohou infikovat nejen zvířata samotná, ale následně mohou zvířata parazita přenést i na člověka. Proto by měl každý zodpovědný chovatel domácích mazlíčků dbát na důkladné uklízení exkrementů, aby nedocházelo k přenosu parazitů na zdravá zvířata a také na lidi.