Ne Praze, ale Brnu zazpívá José Carreras naposledy

Ne Praze, ale Brnu zazpívá José Carreras naposledy

Ne Praze, ale Brnu zazpívá José Carreras naposledy

Ne Praze, ale Brnu zazpívá José Carreras naposledy

Ti, kteří se nedostali na beznadějně vyprodaný sobotní koncert v Pardubicích, ale i všichni ostatní příznivci José Carrerase budou moci za několik měsíců zažít jeho poslední české vystoupení. Legendární tenor, kterého proslavily procítěné interpretace zejména Verdiho a Pucciniho děl, ale především mnohaleté působení v hvězdném triu Los Tres Tenores (Tři tenoři) spolu s Plácidem Domingem a Lucianem Pavarottim, ohlásil na příští rok poslední světové turné.

 

Je nazvané Final world tour a jeho jediná česká zastávka se odehraje v pátek 6. května 2017 v DRFG Aréně v Brně. Jihomoravské metropoli zazpívá vůbec poprvé a zároveň naposledy. Lístky jsou v předvánočním předprodeji exkluzivně v předprodeji v síti Ticketpro.

Během rozlučky fenomenálního operního pěvce, který rozdával radost svému publiku více než půl století, doprovodí filharmoniie pod taktovkou maestra Davida Gimeneze. „Brněnskému publiku nabídnu program složený z melodií a motivů z opery, operety a muzikálu. Doufám, že zdejší posluchače skladby nadchnou, protože jejich melodie jsou překrásné. Vášeň a emoce, pocity z hloubi mého srdce a duše, jsou právě to, co se v těchto skladbách snažím vyjádřit prostřednictvím svého hlasu. Navíc je skvělé, že mohu zazpívat poprvé a naposledy v tomto báječném městě,“ nechává se slyšet Carreras, který oslavil v roce 2014 návrat na operní scénu titulní rolí v nové opeře El Juez (Soudce). I jedna árie ze Soudce by měla v Brně zaznít.

Carreras ztvárnil na předních operních scénách světa a po boku nejlepších operních pěvkyň přes šest desítek rolí. Spolupracoval se slavnými režiséry a dirigenty včetně Herberta von Karajana, který měl na jeho kariéru největší vliv. Do srdcí svých obdivovatelů se zapsal i statečným a vítězným bojem s leukemií, která v 80. letech na čas přerušila jeho kariéru.

Po uzdravení založil mezinárodní nadaci pro výzkum této choroby, jíž předsedá. Jeho široký koncertní repertoár zahrnuje přes 600 titulů nejrozmanitějších stylů, od baroka až k současné muzice. Jeho diskografie obsahuje přes 150 nahrávek.

Vůbec poprvé u nás vystupoval už roku 1971, kdy jako ještě málo známý tenor hostoval ve Stavovském (tehdejším Tylově) divadle jako Alfred ve Verdiho La Traviatě. Když se po sametové revoluci začaly otevírat dveře hvězdám ze Západu, přijel roku 1994 se svou krajankou, sopranistkou Montserrat Caballéovou, která jej kdysi objevila, když zpíval vedlejší roli v Belliniho opeře Norma.