Návrat legend a speciální novinka na Prima ZOOM

Návrat legend a speciální novinka na Prima ZOOM

Návrat legend a speciální novinka na Prima ZOOM

Originální český seriál Utajené příběhy českých dějin měl na Prima ZOOM velký divácký úspěch. Proto vám v létě nabídneme obě série – a vždy dva díly za sebou. Střídání dávné historie i nedávné minulosti a odkrývání záhad, které jsou českým divákům tak blízké, prostě baví. A tak se na podzim můžete těšit už na třetí premiérovou sérii tohoto seriálu. Legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda není třeba představovat, a tak si jeho rozmanité a zajímavé století připomeneme ještě jednou. K těmto oblíbeným seriálům přidáme jednu speciální novinku navíc, která tematicky navazuje na Miroslava Zikmunda. Vydáme se po stopách Hanzelky a Zikmunda a navštívíme sto stejných míst prostřednictvím identických fotografií, které bude od sebe dělit 60 let. Na Prima ZOOM je v létě rozhodně na co koukat.


Prima ZOOM přináší legendární dokumenty:

Od 11. 7. 23.15 – Utajené příběhy českých dějin

Od 12. 7. 20.55 – Miroslav Zikmund: Cesta stoletím

2. 8. 21.05 – Cesta jako žádná ze sta

Od 8. 8. 23.15 – Utajené příběhy českých dějin II

Utajené příběhy českých dějin (8 dílů, vždy dva díly za sebou, reprízy každé úterý od 14.45)

Připomeňte si velmi populární původní český seriál o záhadách Česka. Jednotlivé epizody tohoto seriálu přinášejí pohled na zajímavé události českých dějin. Každý díl je věnován jednomu z osmi konkrétních témat naší politické a kulturní historie, nad nimiž se dodnes vznášejí otazníky nebo jsou dlouhodobě přehlíženy, a kuriózním detailům, pro které se v učebnicích dějepisu nenachází místo. Režisérský tandem Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková, který má s dokumentární tvorbou bohaté zkušenosti, se této úlohy zhostil s jistotou a nezaměnitelnou poetikou. Témata dílů:

11. 7. – Psychotronika za železnou oponou – Husákovi kouzelníci

Exorcismus svatého Prokopa

18. 7. – K čemu potřebovalo gestapo českého mága?

Tajemný Smolíček – léčivé poselství tradičních pohádek

25. 7. – Tajné a tajemné okolnosti atentátu na Heydricha

Objevili Cyril s Metodějem svatý grál?

1. 8. – Nevyřešené kauzy padesátých let

Mnichov před Mnichovem

Miroslav Zikmund: Cesta stoletím (3 díly, opakování vždy ve středu v 16.40)

Jeden z nejúspěšnějších dokumentů na Prima ZOOM se vrací. Ojedinělá minisérie Petra Horkého přináší ucelený pohled na život jednoho z největších Čechů, a zároveň odhaluje mnohá tajemství. Většina lidí zná dvojici slavných cestovatelů Zikmunda a Hanzelku. Téměř nikdo však neví, jaký skutečně žili život. Jejich zážitky z cest znají miliony lidí na celém světě. Legendární dvojici spojuje 111 tisíc najetých kilometrů, na nichž strávili celkem 9 let. Na svém kontě mají 6,5 milionu prodaných knih v 11 světových jazycích, 4 celovečerní filmy a 147 dokumentárních a televizních filmů. Seriál představí obdivované cestovatele v nových souvislostech – prostřednictvím velkého chlapského přátelství, které rozhodně neskončilo smrtí jednoho z nich, pohledem do soukromých až intimních sfér obou mužů, pohledem na jejich rodiny, přátele a nepřátele i pohledem na jejich chyby, omyly a poučení, které jim posléze umožnily odolat největším politickým tlakům a pronásledování. Příběh o dvojici Zikmund a Hanzelka odkryje dosud nezveřejněné skutečnosti. Miroslav Zikmund je fenomenální cestovatel, fotograf, spisovatel a publicista, který se v letošním roce dožil úctyhodných 101 let. Nechte se inspirovat stoletím tohoto muže s velkým M.

12. 7. – 1919–1953

19. 7. – 1953–1972

26. 7. – 1972–2014

Cesta jako žádná ze sta (připomeňte si ve středu 5. 8. v 16.30)

Za týden přidáme novinkový dokument věnující se tématu H+Z. Cestopis sleduje Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, dlouholeté kamarády z Plas u Plzně, kteří si stanovili velký cíl – zopakovat euroasijskou cestu legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1959–1964 a najít minimálně 100 míst, která stejným způsobem jako oni znovu zdokumentují. Svou životní výpravu uskutečnili na počest 100. narozenin Miroslava Zikmunda a založili projekt Zikmund100. Film zblízka sleduje Lukáše a Tomáše v časových rozestupech a na různých místech světa během téměř roční výpravy, jejíž směr určily fotografie staré 60 let. Prožíváme s nimi proces pátrání po místech, která právě před 60 lety Zikmund s Hanzelkou navštívili a vyfotili, ale i neuvěřitelné situace, které je během cesty potkaly. Skrze škálu barvitých míst tak můžete sledovat, jak se svět změnil za „pouhých“ nebo „neuvěřitelných“ 60 letech. Lukáš s Tomášem projeli na své životní cestě za 262 dnů 130 000 km, 32 zemí euroasijského kontinentu, přivezli celkem 195 retrospektivních fotografií, spali ve 134 hotelech, 64 lety proletěli 22 časových pásem. Natočili 60 hodin materiálu, z něhož nakonec vznikl tento sedmdesátiminutový snímek. Můžete se těšit, že to bude pátrání opravdu dobrodružné.

Utajené příběhy českých dějin II (8 dílů, vždy dva díly za sebou, zopakujeme každé úterý od 14.40)

Na první sérii navazuje další týden druhá, a ještě populárnější řada. Opět přináší osm konkrétních příběhů, o kterých se jen tak nemluví. Těšit se diváci mohou např. na praotce Čecha, Emmu Destinovou, vyvraždění Slavníkovců, štěchovický poklad, magii proti Hitlerovi a další fascinující české historické příběhy.

Témata dílů:

8. 8. – Czajankova kasárna – první výstřely osvobození

Tajemná úmrtí rodu habsburského

15. 8. – Jan Kefer – magií proti Hitlerovi

Kdo vyvraždil Slavníkovce?

22. 8. – Prokletí štěchovického pokladu

Byl praotec Čech historickou postavou?

29. 8. – Osudová Emma – umělkyně ve stínu Maffie a okultismu 

Martine Šmíde, nikdy nezapomeneme!