Návrat do Valbone – úspěšný román má pokračování

Návrat do Valbone – úspěšný román má pokračování

Návrat do Valbone – úspěšný román má pokračování

Návrat do Valbone – úspěšný román na motivy zmizení českých studentů v Albánii má pokračování

Zmizení tří českých studentů v Albánii v roce 2001 vyvolalo svého času pozdvižení. Ne jinak tomu bylo loni v říjnu, kdy spisovatel Josef Habas Urban uvedl knihu Návrat do Valbone. Urbanovi se totiž povedlo to, co nikomu předtím – objasnit zmizení studentů. Na úspěch titulu hodlá nyní navázat jeho volným pokračováním Stíny Valbone – pomsta, které se na pultech knihkupectví objeví v druhé polovině roku.

Druhým dílem autor přímo naváže na děj románu Návrat do Valbone. Hlavní hrdinka Jana po návratu z Albánie začíná nový život na vesnici, kam se přestěhovala. Ve vzpomínkách se však stále vrací k Josefovi, který jí v horách zahynul před očima. Pocit, že pro jeho záchranu neudělala maximum, je neodbytný. Pochybnosti nabývají na intenzitě, když jednoho rána nalezne na zadním sedadle vozu Josefovu fotografii a na ní jen pár dní staré datum. Je to však skutečně její přítel nebo jen někdo, kdo se mu dokonale podobá? Jana je rozhodnutá zjistit o úmrtí Josefa pravdu. Neplánovaná cesta do Albánie se promění ve strhující bitvu o život, neboť praktiky tamní mafie neznají hranic.

„Motivací k napsání druhého dílu byl nápad mého kamaráda z Ústavu makromolekulární chemie. Od knihy očekávám především bouřlivé debaty, jestli se v životě takovéto věci opravdu stávají,“ uvedl k chystanému románu jeho autor, Josef Habas Urban.

Smutný příběh studentů by měla v budoucnu připomínat také pamětní deska na kostele U Jákobova žebříku v Praze – Kobylisích, jejíž realizaci chystá nakladatelka prvního dílu, Jana Vávrová ve spolupráci s místním farním sborem, kterého byla Lenka Tučková členkou. „Do kostela jsme byli koncem ledna pozváni na knižní besedu, které se zúčastnilo také několik nejbližších z okolí studentů. Právě beseda nás utvrdila v nápadu, kterým bychom rádi uctili jejich památku. Případ nebyl jak na české, tak na albánské straně dosud oficiálně uzavřen, ale skutečnosti, ke kterým Josef během svého pátrání dospěl, mluví, bohužel, jasně,“ uvedla Jana Vávrová z nakladatelství The Dog Trail.Návrat do Valbone, román, který předčil očekávání

V srpnu 2001 se v albánských horách ztratili čeští studenti Lenka Tučková a bratři Michal a Honza Pavelkovi. Pátralo po nich množství českých i mezinárodních institucí, ovšem neúspěšně. Spisovatel Josef Habas Urban byl v roce 2016 požádán matkou ztracených synů, aby se pokusil zjistit, co se s nimi stalo. Pozadí jejich zmizení následně rozkryl v již zmiňovaném románu, jehož úspěch dokládá také skutečnost, že se od října, kdy byla kniha oficiálně vydána, rozprodala už více jak třetina dvacetitisícového nákladu.

Poznámka pro editory:

Josef Habas Urban je český spisovatel, scénárista, přírodovědec, milovník zvířat, bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky, a především dobrodruh tělem i duší. Jeho bestsellery Habermannův mlýn, 7 dní hříchu, román Tenkrát v ráji a další byly rovněž zfilmovány a získaly řadu zahraničních ocenění. Filmového zpracování by se měl dočkat také román Návrat do Valbone.