Nastává renesance krbů a kamen. Jak je správně vybrat?

Nastává renesance krbů a kamen. Jak je správně vybrat?

Nastává renesance krbů a kamen. Jak je správně vybrat?

Krby a kamna jsou jedním ze způsobů, jak si v bytě, rodinném domě nebo na chalupě zajistit teplo. Ještě nedávno tvořily spíše doplňkový způsob vytápění, jehož hlavním přínosem je příjemná a útulná atmosféra. S rostoucími cenami plynu si ale získávají čím dál více pozornosti jako hlavní a zejména levnější způsob topení. Jak si s výběrem poradit?

Nákup správného krbu a kamen není snadnou záležitostí. „Efektivní, moderní, designová, ekologická. To jsou nejčastější požadavky zákazníků. Aby kamna a krby vyhověly všem očekáváním, je potřeba vybrat zejména vhodnou konstrukci a technologii. Při výběru je nutné zvážit typ budovy, velikost prostoru k vytápění, tepelné ztráty objektu, ale také ekologičnost kamen. Jejich pořízení může být finančně náročnější, v některých případech bude nutný zásah do současné podoby stavby, na druhou stranu budou v domácnosti sloužit po desítky let,“ říká Tomáš Rampula ze společnosti BAUHAUS.

Otevřený krb? Spíše jen na efekt

Pozorování plamene, poslouchání praskání dřeva a nahřívání se u ohně. Otevřený krb fascinuje atmosférou klidu a pohody, ale také dominancí v interiéru. Zatímco z hlediska romantickém zážitku je nenahraditelný, ve vytápění se řadí k nejméně efektivním variantám. Ohniště zabudované ve zdi vypadá sice krásně a dokáže místnost rychle prohřát, ale kvůli otevřené konstrukci teplo nijak neakumuluje, dřevo se rychleji spaluje a obtížná je i jeho regulace. Oproti kamnům s dvířky je také nebezpečnější kvůli jiskrám a uhlíkům, které se mohou bez dozoru dostat mimo ohniště a napáchat škody.

Krbová vložka – praktická designovka

Pokud už krb máte a přemýšlíte o výhřevnější variantě, ideální volbou bude krbová vložka. Zabudovává se do prostoru ve zdi a oproti otevřenému krbu je její ohniště uzavřené skleněnými dvířky se žáruvzdorným sklem. Moderní krbové vložky jsou zároveň krásným designovým prvkem, ať už jsou uprostřed stěny nebo s umístěním na rohu. Oproti krbu představují bezpečnější a na úklid příjemnější alternativu. Zároveň jsou snadné na obsluhu, méně víří prach a vyžadují jen občasné přikládání.

Krbová kamna jako zlatá střední cesta

Krbová kamna jsou evolučním stupněm otevřeného krbu a přinášejí řadu podstatných výhod. Na trhu najdete širokou nabídku, která odpovídá i velmi specifickým požadavkům, ať už z hlediska velikosti vytápěné plochy, rychlosti prohřátí prostoru nebo způsobu instalace. V porovnání s krbem jsou výrazně efektivnější, protože moderní kamna se snaží produkované teplo využít na maximum. „Zatímco krb dosahuje efektivity okolo 25 až 30 %, u krbových kamen se dostanete k 70 nebo 80 %, což významně snižuje spotřebu otopu. Zatímco jednoplášťová kamna prohřejí místnost rychle a s vysokou intenzitou, dvouplášťová propouští teplo rovnoměrně a postupně. Hřejí déle, a to i v moment, kdy vyhasnou. Hodí se tam, kde je potřeba vytopit více místností v nepřetržitém provozu. Další alternativou jsou krbová kamna s výměníkem, která jsou sice náročnější z hlediska stavebních úprav, ale hravě vytopí celý byt a zároveň ohřejí i vodu,“ přibližuje Tomáš Rampula ze společnosti BAUHAUS.

Výhodou krbových kamen je také jejich bezpečnost. Skleněná žáruvzdorná dvířka zamezují šíření kouře, popela nebo uhlíků do prostoru. Jelikož jsou samostatně stojící jednotkou, není potřeba výrazný zásah do zdiva. V případě, že v nich topíte dřevem nebo briketami, jsou navíc ekologická. „V současné době kladou zákazníci vedle efektivity důraz i na ekologičnost kamen. V nabídce se mohou orientovat například podle směrnice DINplus Ecodesign 2022, kterým jsou označena krbová kamna, při jejichž spalování vzniká minimální množství škodlivin, ale také podle certifikátu CE značícím, že produkt odpovídá vysokým požadavkům evropských norem,“ doplňuje Tomáš Rampula ze společnosti BAUHAUS.

Jaké palivo vybrat?

V kamnech a krbech se zatápí tuhými palivy – uhlím, dřevem, briketami a peletami. Nejefektivnějším a aktuálně nejlevnějším tuhý palivem je tvrdé dřevo. Jeho výhodou je poměrně dobrá výhřevnost, ale také ekologičnost. Materiál vyhořívá z hlediska CO2 neutrálně a zároveň je obnovitelnou surovinou. Zatímco listnaté stromy jako je dub, buk, jasan nebo javor poskytnou dlouhou dobu hoření, měkké dřevo jehličnanů se hodí pouze na podpal. Rychle shoří a z hlediska tepla i spotřeby je nepraktické.

Efektivnější a ekologičtější variantu představují brikety vyráběné lisováním dřevního odpadu, štěpků, kůry nebo pilin. Jelikož podléhají přísným ekologickým normám, jsou CO2 neutrální. Disponují vysokou výhřevností, hoří tedy více, déle a spotřebujete jich méně. Skvěle se hodí pro noční vytápění. Na rozdíl od dřeva se nemusí štípat a jejich malé rozměry je činí praktičtější na skladování. Protože je jejich pořizovací cena vyšší, vyplatí se nakoupit ve větším množství. Podobné vlastnosti jako brikety mají také pelety, které jsou o trošku menší a mají tvar granulí. Jsou nejmodernějším tvrdým palivem současnosti a vznikají z rozemleté a přesušené biomasy. Zatopíte s nimi ovšem pouze v kamnech s automatickým přikládáním. Pelety potěší i tím, že jejich spalováním nevzniká dřevěný odpad.

Přestože je na ústupu, mnoho českých domácností jej stále preferuje. Řeč je o uhlí, které má mezi tuhými palivy nejvyšší výhřevnost a poměrně dobrou cenu. Podobně jako v případě dřeva musíte disponovat dostatečným prostorem pro skladování, ideálně ve sklepě či garáži. Je nejméně ekologickou variantou a životní prostředí vám za něj nepoděkuje.

Krbová kamna Harmonie 3V ECO; 7,2 kW; energetická třída A

Krbová kamna Harmonie 3V ECO zaujmou nadčasovým designem s jednoduchými liniemi. Minimalistický vzhled v černé barvě obohatí každý moderní interiér, zároveň potěší výhřevností až 220 m3. Díky jedinečné konstrukci lze oheň pozorovat přes sklo ze tří stran, krbová kamna tak v místnosti vytváří útulnou atmosféru.

Krbová kamna Nera; 13 kW; energetická třída A+

Krbová litinová kamna NERA potěší vysokým výkonem, díky němuž dokážou prohřát prostor až 200 m3. Elegantní vzhled s válcovým designem je činí ideálními jak pro chaty a chalupy, tak moderní obývací prostory. Jsou vybaveny skleněným průzorem, snadným mechanismem pro otvírání dvířek a horním odkouřením. Přívod vzduchu se reguluje pomocí páky umístěné ve spodní části kamen. Topeniště kamen je vyvýšené, pravděpodobnost poškození podlahy teplem je kvůli tomu výrazně nižší.

Krbová kamna Ewa; 5,4 kW; energetická třída: A

Krbová kamna Ewa s výhřevností 120 m3 jsou ideální volbou na chatu či chalupu, kde v chladných dnech zajistí příjemné teplo. Díky praktickým rozměrům 89 × 29 × 29 cm se vejdou i do menších prostor. Horní deska, rošt a dveře jsou vyrobeny z litiny. Kouřovod o průměru 120 mm je veden ze zadní strany kamen. V kamnech lze zatopit palivovým dřevem, ekobriketami nebo uhelnými briketami.

Krbová kamna Arica Eco; 11 kW; energetická třída A

Litinová kamna Arica Eco zaujmou jedinečným designem a prosklením ze tří stran. Uplatnění najdou nejen v rustikálně laděných interiérech, ale snadno oživí i moderně zařízené místnosti. Kamna s litinovou konstrukcí disponují zábranou proti vypadávání polen, vyjímatelným popelníkem a velkými dvířky pro snadné přikládání. O efektivní spalování se stará systém přívodu vzduchu. Díky důmyslné konstrukci splňují kamna všechny požadavky evropské směrnice "Ecodesign" platné od roku 2022.

Čistič krbových skel KITTFORT

Čistič kamen a krbového skla značky Kittfort se postará o jejich dokonalý vzhled. Efektivně, rychle a šetrně si poradí se zašpiněnými krbovými skly, v domácnosti jej ale můžete využít také pro odmaštění skla trouby, fritovacích hrnců nebo kuchyňského grilu. Prostředek má příjemnou vůni, 500ml lahev je vybavena praktickým rozprašovačem.

Ventilátor na kamna Admiral

Ventilátor do kamen společnosti Admiral zabezpečuje efektivní a rovnoměrnou distribuci stoupajícího teplého vzduchu do celé místnosti. Jelikož je poháněn horkých vzduchem nepotřebuje ke svému fungování elektrickou energii. Ušetří až 15 % paliva a zvyšuje komfort bydlení.

O společnosti

První odborné centrum BAUHAUS bylo otevřeno na jaře roku 1960 v německém Mannheimu. Od té doby se stal BAUHAUS tradičním místem pro nákup všeho potřebného pro dílnu, dům i zahradu. Miliony zákazníků najdou pod jednou střechou 15 oddělení a díky tomu šetří nejen čas, ale i peníze a starosti spojené se sháněním všech nezbytností.

V České republice je BAUHAUS otevřen zákazníkům již od roku 1993 a aktuálně najdete jeho prodejny v 5 městech po celé České republice. Společnost se mimo jiné angažuje v mnohých CSR aktivitách, dlouhodobě svou pomoc směřuje k dětským domovům a nadačním fondům pro děti a hendikepované, ale i nemocnicím. BAUHAUS stále více dbá na životní prostředí, a proto spolupracuje na vývoji udržitelných alternativ nabízených produktů.