Na ceste za udrzitelným šatníkem

Na ceste za udrzitelným šatníkem

Na ceste za udrzitelným šatníkem

Také si při pohledu do skříně plné oblečení říkáte, že stejně nemáte co na sebe? Dejte stopku neuváženým nákupům takzvané rychlé módy a začněte nad skladbou šatstva více přemýšlet. Vydejte se na cestu udržitelnosti a vybudujte si nadčasový trendy šatník, který vás neomrzí ani za několik let.

O udržitelné módě jste už určitě slyšeli. Přístup, který se ostře staví proti rychlému módnímu průmyslu a jeho negativním dopadům na přírodu a společnost, se dostává stále víc do povědomí široké veřejnosti. Souhlasíte s ním také? Nikdy není pozdě začít žít udržitelněji. Podnikněte první krůčky, které vás dovedou k ekologičtějšímu způsobu života. A platí to i v oblasti módy.

Zaměřte svou pozornost na „slowfashion“, která ulevuje nejen přírodě, ale také člověku. Nakupováním udržitelných kousků vyjadřujete také svůj nesouhlas s často až nelidskými podmínkami, ve kterých musí lidé ve velkých továrnách pracovat. Odměnou vám bude skvělý pocit, že jste udělali něco dobrého pro společnost i budoucnost naší planety, ale také kvalitní nadčasový a univerzální šatník, který vám vydrží několik sezón.

Do jakých obchodů byste se měli vydat při nejbližším nákupu? Kromě lokálních českých značek zařazují udržitelnou módu do své nabídky i známé světové značky. Není proto vůbec překvapivé, že najdete stylovou udržitelnou kolekci i ve svém oblíbeném zahraničním řetězci.

Vybírejte oblečení z přírodních a rozložitelných materiálů, například z bio bavlny, lnu, konopí či vlny. Módním kouskům, které obsahují umělé látky (polyester, nylon či silon) se snažte vyhnout. Jejich výroba je energeticky náročná, mnohé tyto materiály se vyrábějí z ropy a v přírodě se samy snadno nerozloží. Některé značky tak přistupují k ”upcyclingu”, kdy pro výrobu dalšího oblečení používají recyklované či zbytkové materiály.

Nejjistější je samozřejmě nakupovat udržitelné oblečení označené celosvětově uznávanou certifikaci. K těm nejznámějším patří například Fair Trade či GOTS (Global Organic Textile Standard). Při výběru oblečení s těmito certifikáty budete mít jistotu, že splňují sociální a ekologické standardy od organického pěstování, přes barvení látek, výrobu oblečení až po balení. Mimo jiné klade certifikace GOTS požadavky i na obsah chemikálií, spotřebu vody a čištění odpadních vod, pracovní podmínky ve výrobních závodech a dohledatelnost. Certifikované výrobky lze vysledovat až na farmu, kde se pěstují rostliny pro samotná vlákna. Certifikát GOTS získaly i některé modely od značky Cellbes. Označení výrobků licenčním číslem vám umožňuje snadnou kontrolu certifikace v digitální databázi GOTS.

 Představujeme vám ukázku udržitelného oblečení z aktuálních kolekcí značek Cellbes, Deichmann a F&F.