Na Aerovod míří originální komedie Všude dobře, doma nevím

Na Aerovod míří originální komedie Všude dobře, doma nevím

Na Aerovod míří originální komedie Všude dobře, doma nevím

Komedii Všude dobře, doma nevím bude od čtvrtku 21. května možné zhlédnout v online videopůjčovně Aerovod. O den dříve, ve středu 20. května, bude film uveden v premiéře ve virtuálním kinosále projektu Moje kino LIVE. V originálním snímku o mladé psychoterapeutce, která se po letech vrací z Paříže do rodného Tunisu, aby si zde otevřela vlastní ordinaci, září v hlavní roli Golshifteh Farahani (Paterson, Labyrint lží). Příběh o boření předsudků, nových přátelstvích a návratu ke kořenům je prostoupen jemným humorem pramenícím z kontrastů mezi emancipovanou Selmou a její rodnou zemí, kde jsou obyvatelé sice vřelí a přátelští, ale zastávají řadu konzervativních názorů a jen těžko hledají pochopení pro její profesi a přístup k životu. Selma je ale odhodlaná uspět, staví se k problémům čelem a nové prostředí jí čím dál více přirůstá k srdci. Film Všude dobře, doma nevím měl světovou premiéru na festivalu v Benátkách, následně byl uveden na prestižních přehlídkách v Torontu, Londýně a Pusanu.

Vstupenky na premiéru v Moje kino LIVE: bit.ly/Premiera_Vsude_dobre_doma_nevim

Inspirace italskými komediemi ze 60. a 70. let

Všude dobře, doma nevím je celovečerním debutem francouzské režisérky tuniského původu Manele Labidi. „Důležitou inspirací pro mě byly italské komedie ze 60. a 70. let. Líbí se mi, jak zpracovávají politická a sociální témata pomocí humoru a satiry,“ říká mladá tvůrkyně. Hlavní postava sebevědomé Selmy, která má se svou rodnou zemí po letech v zahraničí komplikovaný vztah, je inspirována režisérčiným životem. „Skrz postavu Selmy zkoumám svůj rozporuplný vztah s touto zemí, kterou znám, jejímž jazykem plynně mluvím, ale často se od ní cítím hodně vzdálená,“ dodává Labidi.

Golshifteh Farahani v hlavní roli

Hlavní role ve filmu Všude dobře, doma nevím se zhostila Golshifteh Farahani. Umělkyně narozená v Teheránu debutovala na plátně již ve 14 letech a brzy se stala jednou z nejpopulárnějších hereček v Íránu. Průlom v její kariéře nastal v roce 2008, kdy si zahrála po boku Leonarda DiCapria v thrilleru Labyrint lží režiséra Ridleyho Scotta. Stala se tak první íránskou herečkou, která se od islámské revoluce v roce 1979 objevila v hollywoodském filmu. Farahani v té době také začala vzbuzovat ve své domovině silné kontroverze. Na newyorskou premiéru snímku si nevzala šátek a následně jí bylo v Íránu zakázáno pracovat. Poté, co vyslovila podporu povstalcům takzvané Zelené revoluce, se v Íránu stala nežádoucí osobou a byl jí zakázán návrat. Golshifteh se proto usadila v Paříži a v posledních letech se objevila například ve filmu Jima Jarmusche Paterson nebo v blockbusterech Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta a Vyproštění. Pro Manele Labidi byla spolupráce s Farahani splněným snem. „Když je Golshifteh na plátně, stane se něco magického – má v sobě obrovskou sílu. Díky svým životním zkušenostem byla pro tuto roli ideální, s postavou Selmy souzněla. Přistupovala k ní velmi instinktivně a emočně,“ dodává Labidi.

Všude dobře, doma nevím |Un Divan à Tunis

Francie / 2019 / 88 min

■ žánr komedie

■ režie a scénář Manele Labidi ■kamera Laurent Brunet ■střih Yorgos Lamprinos ■hrají Golshifteh Farahani, Majd Mastoura, Aïcha Ben Miled, Feriel Chamari, Hichem Yacoubi a další… ■ trailer: youtu.be/PKYDR4zA3os ■ materiály ke stažení: https://aero.capsa.cz/?slozka=7350

■ synopse

Psychoterapeutka Selma (Golshifteh Farahani) se vrací z Paříže do rodného Tunisu, aby si splnila sen a otevřela svou vlastní ordinaci. Mladá emancipovaná žena v novém prostředí naráží na řadu překážek – od neustálých dotazů, proč je stále svobodná, přes velmi svérázná očekávání klientů, až po bizarní předpisy komplikující schválení její terapeutické licence. Selma je ale odhodlaná uspět a staví se k problémům čelem. Milá komedie o boření předsudků, nových přátelstvích a návratu ke kořenům okouzlila publikum na festivalu v Benátkách a v Torontu.