Multižánrový festival DAYS OF JERUSALEM zveřejňuje svůj program

Multižánrový festival DAYS OF JERUSALEM zveřejňuje svůj program

Multižánrový festival DAYS OF JERUSALEM zveřejňuje svůj program

Days of Jerusalem jsou unikátním mezinárodním festivalem, který má v České republice svou tradici. Jde o festival multižánrový, zaměřený na různé skupiny publika a všechny věkové kategorie, jenž zahrnuje tanec, hudbu, vizuální umění, film či kulinářské umění. Letošní ročník se odehraje v Plzni 19. a 20. 6., v rámci ozvěn pak v Praze od 21. do 23. 6. Výstava (ID)ENTITA v DEPO2015 v Plzni je přístupná od 3. 6. do 25. 6.

Návštěvníci festivalu si mohou prohlédnout koprodukční výstavu volného umění a designu prezentující plzeňské a jeruzalémské umělce v režii dvou kurátorek, české a jeruzalémské, dále pak okusit speciality jeruzalémské kuchyně od palestinského i izraelského šéfkuchaře, zhlédnout koprodukční taneční představení v choreografii jeruzalémské tanečnice Sofie Krantz a devíti českých tanečníků, vydat se na filmové projekce, zaposlouchat se do jeruzalémského undergroundového hip hopu, vyslechnout zajímavé přednášky, zúčastnit se workshopů či zavítat do Jeruzalémské kavárny.

 

„Jak je patrné z našeho programu, snažili jsme se tento rok festival posunout zas o něco dále: nejen přivézt zajímavé umělce, ale navíc je propojit s těmi českými. Proto většina highlightů našeho programu spočívá právě v koprodukčních projektech, do kterých jsme investovali spoustu práce a energie,“ říká ředitelka festivalu Marina Šternová.

Název festivalu Days of Jerusalem vychází z historického názvu města, které je považováno za jedno z nejdůležitějších míst v dějinách lidstva. Jeruzalém byl v průběhu tří tisíciletí nejednou zničen a znovu vybudován. Stále ale zůstával duchovním a kulturním průsečíkem – centrem, které vedlo vývoj společnosti dál. Days of Jerusalem představují Jeruzalém jako otevřený prostor pro mírovou koexistenci různých náboženství, jejich vzájemné poznávání a tolerantní soužití, v němž je místo pro spolupráci Židů i Arabů, stoupence judaismu, křesťanství i islámu. Festival Days of Jerusalem se pyšní nálepkou Hate Free Fest, kterou uděluje iniciativa HateFree Culture, jejíž postoje a hodnoty festival svým charakterem sdílí.

Cílem festivalu je přiblížit realitu města, které je přes propast vzdálenosti i věků intimně provázáno s evropskou kulturou. Pouto, které nejspíš nejlépe dokáží vyjádřit tamní umělci. Days of Jerusalem jsou apolitickou multikulturní akcí a dávají prostor jeruzalémským tvůrcům rozličných vyznání i národností. Festival si tedy klade za cíl posloužit jako platforma pro setkání, diskusi a konfrontaci pestrého spektra uměleckých pohledů a směrů, které se v srdci starobylého kulturního, duchovního a civilizačního centra už po staletí dynamicky rodí.

Z PROGRAMU DAYS OF JERUSALEM

Návštěvníci by si neměli nechat ujít výstavu volného umění a designu (ID)ENTITA jeruzalémských a plzeňských umělců, která se připravuje pro program v Plzni. Stejně jako v minulost byli umělci v obou městech vybíráni na základě demokratické otevřené výzvy, zúčastnit se tedy mohl kdokoli. Podmínkou však bylo spojení s městem Jeruzalém. Výsledkem je velmi zajímavá a různorodá směsice uměleckých osobností. Výstava bude obohacena i o několik zajímavých workshopů a módní přehlídku za přítomnosti nebo právě v režii čtyř jeruzalémských umělců, kteří do Plzně přijedou.

Dalším z koprodukčních projektů, který Days of Jerusalem přináší, je taneční představení s názvem White piece, které vznikne spoluprací jeruzalémské choreografky Sofie Krantz s českými tanečníky v průběhu její rezidence v Plzni. Choreografie jeruzalémské tanečnice tak bude obohacena o energii vycházející z kulturní odlišnosti a tedy i o nový taneční jazyk. Minimalistická taneční performance pro devět tanečníků vychází z kulturních střetů. Jednoduché estetické pojetí představení otvírá prostor pro zásadní morální otázky.

K připravovanému projektu říká Sofie Krantz: „V rámci mé rezidence v Plzni bych se chtěla zabývat českým temperamentem a způsobem uvažování. V našem společném představení bych ráda poukázala na rozdílné nebo naopak podobné nuance našich kultur. Věřím, že naše společná práce a kreativita přispěje ke zkvalitnění a obohacení původní choreografie a vznikne tak nový taneční a vizuální jazyk. Ve svých představeních se obvykle snažím pracovat s informacemi extrahovanými z kultury, módy a umění a těším se, že budu mít příležitost získat novou inspiraci v rámci kultury české.“

Kromě výše zmíněných projektů festival přináší výživnou přehlídku i pro milovníky filmu, ve které nebudou chybět nové filmy, z nichž většina v České republice zatím nebyla uvedena. Filmoví fanoušci se mohou těšit na na Oscara nominovaný snímek Poznámka pod čarou, který získal cenu za nejlepší scénář v Cannes 2011, drama Tančící Arabové, dokument Blues by the Beach a Večírek na rozloučenou, který se promítal na prestižním festivalu v Benátkách.

Čeští gurmáni budou mít možnost seznámit se s jeruzalémskou kuchyní, a to během akce v Praze. Díky festivalu do České republiky již potřetí zavítá duo šéfkuchařů Ilan Garousi a Kamel Hashlomon z Jeruzaléma. „Jeruzalémská kuchyně je jako místní společnost – pestrá, složená z různých tradic a rozhodně výrazná,“ říká Ilan Garousi.

Dny Jeruzaléma se odehrají v Plzni 19. a 20. 6., dále pak v rámci ozvěn v Praze 21. – 23. 6. Výstavu (ID)ENTITA však budete moci navštívit již od 3. 6. – 25. 6. v DEPO2015 v Plzni.