Miroslav Etzler dělal zdravotní osvětu

Miroslav Etzler dělal zdravotní osvětu

Miroslav Etzler dělal zdravotní osvětu

 

Miroslav Etzler přivezl na natáčení primáckého seriálu Cesty domů v pražské nemocnici IKEM nezvyklou rekvizitu. Nafukovací maketu tlustého střeva.

Rekvizita měla svůj účel. Mirek je tváří občanského sdružení Onkomaják a jeho kampaně Střevo Tour zaměřené na prevencí rakoviny tlustého střeva a pomoc pacientům, kterým byla tato choroba diagnostikována. Proto chtěl udělat osvětu mezi svými seriálovými kolegy. Do osvěty se také aktivně zapojil. Kolegy maketou provázel a vysvětloval jim, co který útvar ve střevě znamená.

„O prevenci tohoto druhu rakoviny jsem ještě před pár lety moc nevěděl přesto, že mi právě na tuto chorobu kdysi zemřel tatínek. Ale díky tomu, že jsem poznal toto občanské sdružení a jeho kampaň, situace se změnila. Proto jsem i já sám absolvoval koloskopii, která dokáže odhalit problémy v tlustém střevě. Osvěty v oblasti prevence není nikdy dost a já jsem rád, že jsem k ní mohl také přispět,“ říkal Mirek.

 

„My máme bohužel tuto diagnózu v rodině, takže mí rodiče na prevenci dbají. Já sám se doktorů bojím, když mám jít k zubaři, musím se velmi přemáhat. Ale až to bude potřeba, na koloskopii určitě půjdu,“ říká Radúz Mácha.

„O prevenci proti rakovině tlustého střeva jsem dobře informovaná, protože mám zodpovědné rodiče, kteří chodí na pravidelné prohlídky. Věřím, že podobná osvětová akce, jíž se tu dnes účastníme, má velký smysl. Musím se ale přiznat, že pokud to není nezbytně nutné, k doktorům nechodím. Drobné zdravotní problémy raději řeším alternativními metodami,“ říká Kamila Špráchalová.

 

Ladislav Hampl i Martin Kraus si maketu také prohlédli, ale přiznali, že zatím preventivní prohlídku moc neřeší.  Až to bude potřeba, tak se na ni ale vypraví. Stejně jako Simona Postlerová, která přidala i jednu vtipnou historku. „Vždycky, když slyším o této chorobě, vzpomenu si na kolegu Jirku Bartošku. Koloskopii říká stylově ´kamerovky´,“ vyprávěla Simona Postlerová.

Celou osvětovou akci samozřejmě kvitoval i profesor Julius Špičák, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEMu. „Lidé se často bojí chodit na preventivní prohlídky ze strachu, že se dozví něco špatného, co jim změní život. Je potřeba vyšetření, které k tomuto zjištění vede, odtabuizovat. Koloskopie není příjemná, ale je snesitelná. Lidé by ji neměli brát jako překážku zjištění svého zdravotního stavu, ale jako vyšetření, které jim může zachránit život,“ říká profesor Špičák.