Miláček kritiků i diváků, snímek The Florida Project, míří do našich kin díky KVIFF Distribution

Miláček kritiků i diváků, snímek The Florida Project, míří do našich kin díky KVIFF Distribution

Miláček kritiků i diváků, snímek The Florida Project, míří do našich kin díky KVIFF Distribution

„The Florida Project“, originální novinka mladého amerického režiséra Seana Bakera, která čeří filmové vody již od svého uvedení v Cannes, se díky KVIFF Distribution dostane i na plátna českých kin.  Talentovaný vypravěč nepřikrášlených a autentických příběhů Sean Baker přichází s „jedním z nejupřímnějších filmů o dětství všech dob“, jak napsal magazín The Rolling Stone. Willem Dafoe, který se zde představuje v netypicky srdečné a dobrácké roli, svým výkonem podle téhož magazínu jednoznačně míří na Oscary. Tuto domněnku potvrzuje i jeho čerstvá nominace na Zlaté glóby. Film vstoupí do českých kin 22. února 2018.

„The Florida Project" nás zve do horkého léta na Floridě, kde nedaleko Disneylandu stojí řada kdysi populárních pestrobarevných motelů. Okouzlující šestiletá Moonee (Brooklynn Prince) a její kamarádi bydlí v jednom z nich, v borůvkově fialovém motelu s příznačným názvem „Kouzelný zámek“. Radost z léta, svobody, potulování a neodolatelných kopečků zmrzliny nemá nudný a složitý svět dospělých šanci ohrozit. Co na tom, že její 22letá máma (Bria Vinaite) každý týden divoce shání peníze na činži a pozdními platbami dráždí starostlivého správce Bobbyho (Willem Dafoe). Je na čase seznámit se s novou sousedkou a naplánovat pár dalších lumpáren.

Vycházející hvězda americké filmové indie scény

Mladý režisér Sean Baker zazářil v roce 2015 na filmovém festivalu v Cannes se svým unikátně na iPhone 5 natočeným transgenderovým filmem Transdarinka (Tangerine, USA 2015).  Českým divákům se pak se stejným filmem představil na následujícím Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde získal Cenu fóra nezávislých. Před tím už Sean Baker natočil filmy Take Out (USA 2014) a Princ z Broadwaye (Prince of Broadway, USA 2008), oba nominované na Independent Spirit Award Johna Cassavetese, a Starlet (USA 2012), který získal Independent Spirit Award Roberta Altmana a byl nominován i na cenu Johna Cassavetese.

Nyní přichází se silným, diváky a kritiky oceňovaným snímkem „The Florida Project“, o kterém se mluví jako o jednom z adeptů na letošní Oscary


Herci, neherci a okouzlující Willem Dafoe

S výběrem herců pro film „The Florida Project“ si režisér dal hodně práce. Svým specifickým způsobem ve filmu propojuje herce, neherce i skutečné místní obyvatele z okolí floridského Disneylandu. Rodačka z Floridy, malá Brooklynn Prince, zareagovala na lokální inzerát a okamžitě získala hlavní roli Moonee. „Pamatuji si na okamžik, kdy vstoupila do místnosti. Brooklynn byla naprosto přesná Moonee, taková, jak jsme si ji po celá ta léta příprav filmu představovali. Teď nám tam stála skutečná přímo před očima,“ vzpomíná spoluautor a producent filmu Chris Bergoch.

Když Baker vybíral herce do filmu Transdarinka, využíval při tom sociální sítě jako třeba Vine, a stejně tak se v poslední fázi castingu pro „The Florida Project“ poohlédl na Instagramu. Právě tam ho zaujala Bria Vinaite (Halley – matka malé Moonee). „Bria se od ostatních tisíců uživatelů Instagramu odlišovala něčím velmi specifickým: nebrala se vážně. Nekonvenční, bezstarostná a neuvěřitelně vtipná – byla přesně taková, jak jsme si postavu Halley představovali,“ vysvětluje Baker.

Klíčovou roli získal Willem Dafoe, který se zde představuje v netypicky srdečné a dobrácké roli Bobbyho, manažera motelu Kouzelný zámek a nedobrovolného opatrovatele motelových rezidentů. „Měl jsem obrovské štěstí, že jsem mohl pracovat s Willemem, byla to pro mě velká čest. Nejen že předvedl skvělý výkon, ale byl také ochotný si s postavou pohrát a najít pro ni tu správnou tvář. Řadu scén měl s herci, kteří točili poprvé nebo dosud hráli na amatérské úrovni. Podařilo se mu s těmito nováčky splynout a zároveň díky své herecké profesionalitě fungovat i jako jakási kotva,“  vypráví Baker.

Willem Dafoe je držitelem Křišťálového glóbu z MFF KV 2016 za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, dvakrát nominován na cenu Americké filmové akademie a hrál ve více než stovce filmů. Letošní nominace na Zlatý glóbus za „Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli" ve filmu „The Florida Project“ jen potvrzuje všeobecné mínění kritiků a diváků, že se jedná o „ jeho životní roli“ (Time Out).

„Chci, aby se diváci s mými postavami smáli, zamilovali si je a sžili se s nimi tak, že až přijdou z kina domů, vrhnou se k internetu a vyhledají si, kolik dětí a rodin po celých spojených státech žije v motelech. To by bylo to pravé kouzlo.“

(Sean Baker, režisér)

KVIFF DISTRIBUTION – Společný distribuční label MFF KV, České televize a Aerofilms

Díky KVIFF Distribution jsou v průběhu roku do české distribuce uváděny zajímavé filmové tituly ze světové produkce, které by jinak složitě hledaly cestu k divákovi standardní distribuční cestou.

Více informací naleznete na www.kviffdistribution.com

The Florida Project

Drama/ USA, 2017, 112 min

Režie: Sean Baker, Scénář: Sean Baker, Chris Bergoch, Kamera: Alexis Zabé, Střih: Sean Baker

Hrají: Willem Dafoe, Bria Vinaite, Brooklynn Kimberly Prince, Valeria Cotto, Christopher Rivera a další

Premiéra: 22. února 2018

Distribuce ČR: KVIFF Distribution

■ více informací: www.kviffdistribution.com