Michal Suchánek: Jsem vytočený, ale vakcíně věřím

Michal Suchánek: Jsem vytočený, ale vakcíně věřím

Michal Suchánek: Jsem vytočený, ale vakcíně věřím

Michal Suchánek: Jsem vytočený, ale vakcíně věřím. Je mi jedno, jestli z ní budu mít tři uši

hostem posledního vydání pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl herec Michal Suchánek, který se účastnil nedělní demonstrace proti vládním opatřením. Řekl mimo jiné to, že nebojuje proti rouškám ani očkování. Ve studiu s ním byl evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Herec Michal Suchánek je zoufalý z aktuální koronavirové situace, od vlády postrádá vysvětlení i pochopení pro lidi. Uvedl to v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové. Vystoupení na demonstraci pořádané iniciativou Chcípl PES prý neznamená, že se nechce nechat očkovat, nebo že je proti rouškám, jak zdůraznil.

 

„Důvod, proč jsem na demonstraci šel, je ten, že jsem chtěl pomoct Danielu Landovi. Kdysi ještě před revolucí jsme spolu také podobně běhali po Václaváku nebo po Staromáku,“ vysvětluje herec Michal Suchánek s tím, že mu vadí ostrá kritika mířená právě na zpěváka.

Ohrazuje se ale proti tomu, že by měl být „antirouškař“. „Nejsem proti rouškám. Chci se nechat očkovat, věřím vakcíně a je mi jedno, zda z toho budu mít tři uši nebo něco jiného,“ míní komik.

Na současné situaci mu vadí hlavně fakt, že je populace zmateně informovaná. „Jsem vytočený. Lanovky nejdřív ano, potom ne. Chtěl bych někomu věřit, ale je to těžký. Když se vše stále mění, důvěra se ztrácí,“ popisuje.

Vláda by se podle něj měla k celé situaci jasněji postavit. „Asi Andrej Babiš dluží vysvětlení. Nemyslím si, že se něco stane, když člověk přizná, že udělal chybu. Vzkázal bych mu, že se v tom neorientuji a jsem zoufalý jako asi další,“ podotýká.

Demonstrace se zúčastnil i ex-prezident Václav Klaus, který zpochybňoval například i vakcinaci. „To, co říká Václav Klaus, je jeho věc,“ říká Suchánek s tím, že přece nemohl předpovídat, co jaký vystupující sdělí. „Jestliže si Hamáček stěžuje, že lidi nedodržují restrikce... Vždyť to je nepřenositelný. Někteří lidé opravdu skončí špatně, a proto to dělají a protestují,“ vysvětluje.

Leden opravdu nebude hezký. Je důležité srazit epidemii koronaviru tak, aby bylo nakažených 500 lidí denně. Důležité je také všechny vytrasovat. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Flegr na demonstraci na Staroměstském náměstí pozván nebyl. „Kdyby mě pozvali, velmi bych váhal, mám toxoplazmózu, je možné že bych riskoval a šel bych tam vysvětlit zoufalým lidem, že to, proti čemu bojují, je špatně,“ řekl parazitolog.

Podle evolučního biologa bychom se měli chovat rozumně. „Měli jsme šanci, měli jsme epidemii na lopatkách, ale my jsme rozvolnili a před lednem, kdy přijde třetí vlna, jsme naplnili nemocnice,“ sdělil.

Flegr také uvedl, že leden „opravdu nebude hezký“. „Musíme srazit epidemii tak, aby bylo 500 lidí denně – a všechny vytrasovat,“ dodal.

„Není jiná šance, než zkusit nejdrastičtějšími metodami tu vlnu zastavit. Bude to práce na leden. Výhledově co nejrychleji proočkovat maximum,“ sdělil Flegr s obavou, že k tomu nesměřujeme. „Jediná šance jsou kraje, tam jim záleží na lidech. Myslím si, že Evropská unie jim pomůže a vakcíny přijdou,“ míní Flegr.

Očkovat se Flegr nechá hned, jak to půjde

Odborník se chce sám proti koronaviru nechat očkovat. „Oni se nechají očkovat skoro všichni okamžitě, protože teď uvidí, jak nedostávají vakcíny ohrožení, potřební a jak je dostávají privilegovaní, Češi začnou závidět, a hlavně si uvědomí, proč se tady o to teď rvou, aby teda pokoutně dostali vakcíny. Když to zvládne stát a nedojdou nám jehly, tak si myslím, že opravdu do podzimu budou očkovaní všichni,“ dodal Flegr.