Matthias a Maxime

Matthias a Maxime

Matthias a Maxime

Kanada/2019
Původnínázev: Matthiaset Maxime
Režie: Xavier Dolan
Scénář: Xavier Dolan
Kamera: André Turpin
Hudba: Jean-Michel Blais
Hrají: Gabriel D'Almeida Freitas,Xavier Dolan, Pier-Luc Funk, Samuel Gauthier, Antoine Pilon, Adib Alkhaildey, Catherine Brunet, Micheline Bernard, Anne Dorval Doporučená přístupnost: 12+  
Žánr: Drama
Délkafilmu: 119 minut
Typykopií: DCP 2D
Formát: 1:85
Jazyk: Francouzština a angličtina
Titulky: České

 Matthias a Maxime jsou nerozluční kamarádi už oddětství. Když jsou ale během natáčení studentského filmu vyzváni, aby se políbili před kamerou,vše se náhle promění. Zdánlivě nenarušitelné pouto je znejistěno pochybnostmi – jaké city k sobě opravdu chovají? Jeden z nejvýraznějších tvůrců své generace Xavier Dolan přináší intimní portrét dvou tápajících mužů, kteří si s třicítkou na krku musí položit zásadní otázku – jak správně žít svů jživot? Emocemi nabitý  snímek, těžící z autentického a upřímného vykreslení mezi lidských vztahů, byl uveden na MFF v Cannes 2019, kde byl nominován na Zlatou palmu.


Xavier Dolan (1989) je kanadský režisér, scénárista a herec. Svoji kariéru začal už ve čtyřechletech, kdy získal první role ve filmu. Mezinárodní pozornost  později v zbudil v pouhých dvacetiletech debutem Zabil jsem svou matku (2009) oceněným v canneské paralelní sekci Quinzaine des Réalisateurs.  Za tento film získali cenu César za nejlepší režii a střih. Ohlasu na prestižních mezinárodních filmových festivalech (Cannes, Benátky) dosáhly i další jeho filmy. Matthias&Maxime (2019) je v pořadí jeho osmý snímek.

Filmografie:
2009 - Zabil jsem svou matku (J’ai tué ma mère)
2010 - Imaginární lásky (Les Amours imaginaires)
2012 - Laurence Anyways
2013 - Tom na farmě (Tom à la ferme)
2014 - Mami!(Mommy)
2016 - Je to jen konec světa (Juste la fin de monde)
2018 - The Death and Life of John F.Donovan