Marta Kubišová zpívá pro Gampa

Marta Kubišová zpívá pro Gampa

Marta Kubišová zpívá pro Gampa

Marta Kubišová spolu s dalšími hvězdami zpívali pro Gumpa

 Milovníci zvířat, a to nejen psů, se v pátek sešli v Hudebním divadle Karlín, aby natočili exkluzivní klip s názvem Protože to nevzdám. Hlavní hvězdou byla zpěvačka Marta Kubišová.

Pod taktovkou režiséra a kameramana F. A. Brabce (Obecná škola - nominace na Oskara, Bathory, Kytice …) se na pódiu divadla objevila řada předních zpěváků. Marta Kubišová, Petr Kolář, Sebastian, Tereza Mašková, Olga Lounová, Elis Mraz, Denis Bennett. (Earth), kapela Poetika, Anna Šulcová či David Kraus. Všichni se stali součástí projektu Gump, ze kterého vzešla písnička Olgy Lounové Protože to nevzdám. V pátek 30. srpna padla poslední klapka klipu. Křest videoklipu i knihy - GUMP: PES, KTERÝ NAUČIL LIDI ŽÍT, bude 26. září od 16:30 hod. v knihkupectví Dobrovský - Arkády Pankrác.

 

„Jak bude videoklip vypadat, to jsem měl představu téměř hned. Když jsem si přečetl knížku, už na straně 36, když jsem začal plakat, mě napadla myšlenka, že bych se po deseti letech vrátil na plac a knihu zfilmoval. Gump má tu výhodu, že má svůj vlastní svět, který pozoruje. Najednou jsem viděl, že ten jeho příběh je často bez dialogů, ale odehrává se obrazem. Proto mě láká Gumpa přenést na filmové plátno,” 

přiznal režisér a kameraman F. A. Brabec.

Ten si nejdříve přečetl knihu, která právě dala vznik písničce. „Zavolala mi Olinka, která se zeptala, zda bych nechtěl udělat jeden výtvarný klip o pejskách. Začala mi o tom všem vyprávět a přivezla mi i knížku Filipa Rožka s názvem Gump: Pes, který naučil lidi žít. Zaujala mě a já ji přečetl za den. Na čtenáře čeká vyprávění očima toulavého psa Gumpa, do něhož se autor stylizoval. Chtěl jsem se s ním potkat a on přijel a přivezl rovnou skutečného psa Gampa. Víc takových lidí a já jsem rád, že můžu být součástí tak krásné práce, která má přesah a pomáhá,” dodal.

Za pomoc kolem projektu vděčí i zpěvačka Olga Lounová. „Moc si vážíme podpory všech, kteří příběhu Gumpa pomáhají, protože je na tomhle světě ještě hodně míst, kam musí doletět. Všichni zúčastnění projektu pomáhají bez nároku na honorář,” říká Olga, která se ujala nejen produkce natáčení, ale je i autorkou textu a hudby. Natáčení videoklipu bylo zajímavé už i tím, že většina účastníků s sebou na pódium vzali i své pejsky nebo dostali pejsky z útulků, kteří čekají na nové páníčky. 

„S nadací Se psem mě baví svět, který celý projekt Gump má pod sebou, jsem už delší dobu v kontaktu. Už několikrát jsme společně tvořili kalendář, knížku. Teď mě oslovili, zda bych nechtěla napsat písničku. Mě se to moc líbilo a tak i já začala oslovovat další lidi, kteří by pak ve videoklipu vystupovali,” přiznala Olga, která má sama dva pejsky z útulku. 

A jaké to bylo vytvořit píseň na míru, která bude vyprávět příběh zachráněného pejska? „Nebylo to jednoduché. Písničku jsem tvořila dlouho. 14 dní jsem hledala prvotní nápad. Pak jsem se sešla s autorem knihy Gump: Pes, který naučil lidi žít, Filipem Rožkem, který mi přečetl pár úryvků z knihy a text mi najednou šel psát snáz,” přiznala autorka písně, zpěvačka Olga Lounová.

 Při výběrů interpretů neváhala ani na vteřinu. Většina z nich jsou přátele nebo milovníci zvířat. To platí především o legendě české hudby, Martě Kubišové. „Byla první volbou, koho jsme s organizací Se psem mě baví svět oslovili. Ona je symbolem ochrany týraných a opuštěných pejsků a jsem moc šťastná, že na to kývla,“ pochvalovala si Lounová. 

 A co na natáčení a pracovní výzvu spojenou s pejsky říkala sama Marta Kubišová? „Už dlouho jsem nezažila tak zábavnou akci. Pejsci i dětský sbor mě tady moc těšil. Škoda, že jsem nemohla vzít svou fenečku, ale ona by se tu bála,” přiznala Kubišová, kterou prý zvířata provází životem už od pětadvaceti let.

Mimo natočení klipu Protože to nevzdám, který bude mít křest 26. září, chystá zpěvačka i 16. listopadu koncert s Vojtou Dykem. „Moc se na to těším. Také jsme nazpívali novou verzi Modlitby pro Martu, kterou nahrál a zaranžoval Petr Malásek, která se objeví v polovině září” řekla o svých plánech.

Celý projekt se nazývá „GUMP - PROTOŽE TO NEVZDÁM“ a je spoluorganizován společností Se psem mě baví svět. Jde o charitativní záležitost, jejíž výtěžek se použije na záchranu opuštěných psů v útulcích. Gump je skutečný zachráněný pes, kterého týral jeho předchozí majitel. Nadační fond chce nyní prostřednictvím knihy Gump a dalších produktů se jménem Gump, které budou dále pomáhat organizacím a útulkům. 

 CO O PROJEKTU ŘEKLI DALŠÍ ÚČINKUJÍCÍ?

 PETR KOLÁŘ, zpěvák:

„Já sám mám psa z útulku. Jmenuje se Bejky.  Teď mu bude pět let, máme ho do malička, štěňata byly tři a našly se někde u Buštěhradu u potoka zavázané v pytli. Přečetl jsem si inzerát na internetu, tak jsem si pro to jedno štěně jel. Sám léta podporuji zvířata a stal jsem se patronem Anidef, z.s. útulku pro opuštěná a týraná zvířata.
 

 DAVID KRAUS, zpěvák: 

„Jsem pejskař a spolupracuji s nadací Se psem mě baví svět, už delší dobu. Knížka i videoklip se moc povedly, tak jsem rád, že toho můžu být součástí a sám nějak maličko přispět. Nedovedu si představit život bez psů. Nedávno mi zemřel Hugo, proto jsem si teď pořídil nového pejska, Evelínu, abych nebyl sám.”

SEBASTIAN, zpěvák
“Já mám asi patnáct let psa a pak mám dvě kočky. Znám se dobře s Filipem Rožkem i s Olgou Lounovou a jejich projek se mi moc líbil. Nikdy jsem se ničeho takového neúčastnil a říkal jsem si, že jestli můžu nějak pomoci, tak je to právě teď.” 

 TEREZA MAŠKOVÁ, zpěvačka

„Když mi Olinka poprvé říkala o tomto nápadu, tak jsem ani nepochybovala, že by to mělo být blbé. Hlavně ta písnička je krásná. Já mám doma dva pejsky, dvě čivavy, ke kterým mám tak obrovský vztah, že je doopravdy zbožňuji. Jsou to takové moje dětičky. Vůbec nechápu myšlení lidí, kteří ubližují zvířatům.

ELIZ MRÁZ, zpěvačka 
“Olí mi začala vyprávět o tom, že začala podporovat jeden projekt, který je na ochranu pejsků z pejskařských domů. Jelikož i já mám pejska, jmenuje se Amy Winehousová a je to shiba, tak je mi to téma dost blízké. Byla jsem úplně u těch začátků kdy to všechno vznikalo. Doufám, že ta písnička každého chytne za srdce, tak jako mě.”

 OLGA LOUNOVÁ, zpěvačka a autorka textu i hudby písně Gump – Protože to nevzdám
 

„Pro mě byl tento projekt, písnička velkou výzvou. Doufám, že se bude lidem líbit a pejskům to třeba přinese nové domovy. Jsem ráda, že se zapojilo tolik úžasných lidí, které jsme oslovili. Jsem všem vděčná.”

 Filip Rožek, autor knihy Gump: Pes, který naučil lidi žít 
 

„V roce 2016 jsem s přáteli založil organizaci Se psem mě baví svět, která pomáhá týraným a opuštěným psům najít svoje štěstí na Zemi. Tím vším co děláme, ve mě vznikaly myšlenky, které v jeden okamžik dostaly směr a já začal psát knížku. Pak jsem se dostal k záchraně jednoho pejska, který se jmenoval Gump a ucítil jsem, že to je on. Ten příběh se psal sám. 26. září bude mít kniha v OC Arkády Pankrác v nakladatelství Dobrovský křest a představíme zde i videoklip. Jsem rád, že se videoklipu ujal F.A. Brabec, kterého si nesmírně vážím a celý ho vytvořila Olga Lounová. Už jsme spolu dělali v minulosti a spolupráce s ní je moc fajn.” 

 VERONIKA HÁJKOVÁ, členka organizace Se psem mě baví svět

„V roce 2012 jsem vydala svou první knihu, která nese název Pes ve městě a dělala jsem i scénáře pořadu Chcete mě. Knížka se nám zdála málo, tak k ní vznikla ještě písnička Protože to nevzdám. Příběh je nejen o pejscích, kteří to nevzdali, ale i o nás, že těm pejskům hledáme nové domovy a když to jednou nevyjde, tak to děláme dál a dál.

 Pomozte nám, aby příběh Gumpa neotevřel jen oči, ale i srdce, všem, kteří je před zvířaty mají pořád ještě zavřené. Sdílejte jeho příběh, nebo si také už teď můžete knížku objednat v předprodeji……https://www.knihydobrovsky.cz/gump-pes-ktery-naucil-lidi-zi… Část jejího výtěžku poputuje na záchranu psích životů.

 Text skladby 

Protože to nevzdám 

1. Když hory doly přede mnou

A bojů tisíc nad hlavou 

a já nevím kam se hnout, kam dál.

Tak cestou svou pak musím jít, 

trnitou i kamenou

Jenom 

 najít sílu a chuť žít

 Ref: 

Protože to nevzdám, a tak to je

Doletím ke hvězdám, až kam to jde

Ať vítr bouře proti nám 

Tíhu nesem každej sám 

Nikdy to nevzdám 

A tak to je 

 2.Když  mi osud dává za uši

a smutek drtí kosti na duši 

Je  Naděje to jediný co mám 

Pak začnu zase bojovat a přestanu svý rány litovat

Pro svůj život musí každej běžet sám

 rap: 

Možná běžíš jako Gump, závod plnej pastí, 

plnej překážek a 

křivd, plnej zklamání i strastí. 

Stačí před zlem zavřít oči a jsi na jeho straně, potom dobro je bez moci, protože netasí zbraně, 

nejde strkat hlavu do písku pokud v tobě srdce bije, šance nikdy neumírá, dokud naděje v ní žije.

 

GUMP - PES, KTERÝ NAUČIL LIDI ŽÍT

NAPSAL FILIP ROŽEK 
ILUSTROVALA WERONIKA GRAY
 

Neotřelé, poetické, chvílemi až bolestné vyprávění očima psího tuláka Gumpa. Příběh o cestě plné překážek a pastí, o lásce, která má sílu dosáhnout až za duhový most, o neochvějné psí obětavosti položit život za svého páníčka, o naději, kterou nespoutá ani ten nejpevnější řetěz, ale také o zvířecí moudrosti, která nám lidem otevírá oči. Gump přináší syrový a autentický příběh, vystavěný z reálných zkušeností člověka, který se celý svůj život věnuje záchraně týraných psů, odhalování psích množíren a napravování křivd, kterých se lidé v bezcitné honbě za penězi dopouští na nejlepším příteli člověka. Je to kniha bez příkras a hollywoodského zjemňování. Jako bychom nahlédli do hlavy toulavého psa Gumpa a viděli všechno, co si prožil, jeho očima. Autor se setkal s trýznivými psími osudy a s jejich zážitky, nad kterými někdy zůstává rozum stát. Touto knihou chce lidem otevřít oči a ukázat jim, že každý z nás může pomoci, pokud si začne všímat dění kolem sebe, a přestane spoléhat, že situaci napraví někdo jiný. Až pochopíme, co nám psí duše dokážou nabídnout, může být náš život mnohem bohatší.

 Ukázka z knihy 

Jsem Gump. Vlastně ani nevím, kdo mi to jméno dal, ale možná ve mně cejtil to, že jsem jinej.

Protože každá jiná bytost na tomhle světě to má v něčem jednodušší. Ale v tom ostatním, a toho je vždycky bohužel víc, i o mnoho složitější. Ona ta jinost v sobě totiž přináší i hodně starostí. Ale co jsou vlastně starosti, ty žijou jen ve světě lidí. Pro zvířata jsou to situace. A já jsem se naučil, že pokud nad situací moc dlouho přemejšlíte, tak se ten den nenajíte.

A teď vlastně jak celej můj svět tady začal. Nebudu vám vysvětlovat, že trpím utkvělou představou, že před tím, než jsem se narodil, jsem jako kometa lítal ve vesmíru. Protože skoro každej, komu jsem to kdy vyprávěl, tak se mi vysmál.

Musím vám říct, že pes, ještě než otevře oči, vždycky nejdřív otevře čumák. A já cejtil něco zlýho. Brácha už se dlouho nepohnul. Leží pode mnou úplně tuhej. Jeho chlupy jsou najednou jako koberec. Hrubý a neživý. Jeho pach je pryč. Brácha už tu s námi není. Ségra se vedle mě třese, a tak slabě píská. Shora do nás mlátí déšť. Ta věc kolem, zkouším ji prohryzat, potřeboval bych alespoň trochu světla. A taky se pořádně nadechnout. Najednou to s námi hodilo. Ozvalo se praskání a něco mě dloublo do oka. Ucejtil jsem pot. Pak tam byly nohy. Teda vlastně vy lidi těm předním nohám říkáte ruce.

I jeho zarostlou hlavu jsem dřív ucejtil, než uviděl. Světlo se mi zařízlo do očí. Mžoural jsem na něj. Kdo seš? Ten chlap mě zvednul ke svý tváři, po který tekla voda. Já byl už taky mokrej. Koukali jsme na sebe a pak mě dal na vozejk. Když ke mně položil moji sestru, pohladil ji. Vytáhl i našeho bráchu, ale toho tam zase vrátil. Udusil se, udusili jsme ho. Proč jsme vlastně byli v tašce v popelnici? Proč? Začínám si myslet, že „proč“ je hlavně lidský slovo. A jen lidi znaj odpovědi.

Nebe nade mnou vypadalo jako modrá díra. Díval jsem se na ně skrz roztrženou deku, kterou přes nás ten chlap přehodil.

Vozejk drkotal po dlažbě a pomalu padala tma. Jedna lampa, druhá lampa, řada lamp nad hlavama zakryla nebe. Dojeli jsme k popelnicím a ten puch mi skoro zastavil srdce. Chlap se naklonil dovnitř a vytáhl kus nedojedenýho chleba.

„Moc na mě nekoukej, něco si musím najít k večeři, když tu svou dám teď tobě.“

A vytáhnul z kapsy kus gumový hnědý tyčinky. Vy lidi tomu říkáte párky. Vonělo to, a tak jsem se nerozmejšlel a začal to žrát. Hltal jsem to tak, že jsem i zapomněl kousat. Takže hned potom, co jsem to všechno sežral, jsem to hned vyblil. Štěňata totiž ne můžou párky. Ale to je vám jako hladovýmu štěněti opravdu jed no. A tak, jak jsem ty vyblitý kousky před sebou viděl, tak jsem je znovu sežral. Podruhý už ve mně zůstaly, ale začaly mě dost tlačit v břiše.

Ten chlap měl dobrý srdce, ale zřejmě neměl nikdy žádnýho psa a o štěňatech toho opravdu moc nevěděl.

Protože když ten vozejk sebou trhnul, tak jsem ty párky neudržel podruhý. Jenže místo předem jsem je tentokrát pustil zadem.              

 Kniha Gump vychází 26. září v knihkupectví Dobrovský. Je to opravdu neskutečně krásná kniha plná lidských a psích mouder, ale také plná dobrodružství. Budete ji číst jedním dechem. https://www.knihydobrovsky.cz/blog/gump-protoze-to-nevzdam-1504 Křtu se zúčastní řada známých umělců, kteří celý projekt podporují: Olga Lounová a režisér videoklipu F.A. Brabec, Marta Kubišová, Katarína Knechtová, youtuberka Anna Šulcová, hudební skupina Poetika a další.

nadace Se psem mě baví svět

 
 

KDY: ve čtvrtek 26. 9. od 17:30 hodin 

KDE: OC Arkády Pankrác (Na Pankráci 84, Praha 4, 140 00)


Pokud máte rádi knihu Malý princ, tak se zamilujete i do Gumpa....