Marta Kubišová uvedla v Divadle Ungelt Poslední recitál

Marta Kubišová uvedla v Divadle Ungelt Poslední recitál

Marta Kubišová uvedla v Divadle Ungelt Poslední recitál

Marta Kubišová uvedla v Divadle Ungelt Poslední recitál

Zpěvačka Marta Kubišová přichystala na 16. březen 2016 premiéru Posledního recitálu v Divadle Ungelt, které je její domovskou scénou. Po zdravotních problémech se na pódim vrátila ve velkém stylu, nic to však nemění na jejích plánech ukončit svou uměleckou kariéru v roce 2017. Poslední recitál, který je tedy poslední nejen názvem, ale i pořadím, připravil dramaturgicky skladatel a pianista Petr Malásek, hostem programu je Kubišové blízký přítel a umělecký ředitel Divadla Ungelt Milan Hein. Jak už je u zpěvačky zvykem, střídat se po jejím boku budou skupiny Petra Maláska a Karla Štolby. V recitálu zní legendární písně Marty Kubišové, které si její publikum stále žádá, ale rovněž nová tvorba, na které se autorsky v posledních letech podílí zejména skladatelé Petr Malásek a Karel Štolba a textaři Marta Skarlandtová a Václav Kopta.

 

Marta Kubišová se rozhodla, že v pětasedmdesáti ukončí svou pěveckou kariéru. Je nám to moc líto, ale nezbývá nám, než respektovat její rozhodnutí. Tím spíše, že rozhodnutí v jejím životě bývají uvážená a nesmlouvavá. Tohle je její opravdu poslední recitál,” říká umělecký ředitel Divadla Ungelt Milan Hein.

Poslední recitál - Marta Kubišová
Hudební dramaturgie - Petr Malásek
Host: Milan Hein
Skupina Petra Maláska: Skupina Karla Štolby:
Petr Malásek - piano Karel Štolba - piano
Martin Lehký - basová kytara Jan Alán - basová kytara
František Kop - saxofon Omar Khaouaj - kytara
Pavel Zbořil - bicí Robert Štolba - bicí

 

Premiéra 16. března 2016 v Divadle Ungelt

Marta Kubišová se narodila v Českých Budějovicích 1. 11. 1942. V Poděbradech studovala gymnázium, kde v místním rekreačním centru začala poprvé zpívat s tanečním lázeňským promenádním orchestrem. Tři roky čekala na doporučení továrny, v níž pracovala k pohovorům na medicínu. Během toho však její matka objevila inzerát na konkurz do pardubického Stop divadla. Marta Kubišová v něm zvítězila a na začátku šedesátých let tam jednu sezónu působila. Přes roční zastávku v divadle Alfa v Plzni se dostala do Prahy, do divadla Rokoko. Na konci roku 1965 se poprvé setkala s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem, získala druhé místo v Bratislavské lyře za duet Oh, Baby, Baby a účinkovala ve filmu Jana Němce Mučedníci lásky. A hned v roce 1967 získala svého prvního Zlatého slavíka a natočila úspěšný seriál Píseň pro Rudolfa III. V roce 1968 vtrhla do země vojska Varšavské smlouvy a její píseň Modlitba pro Martu se stala kultovním protestsongem. Chvíli poté vzniklo slavné trio Golden Kids. O rok později se vdala za filmového režiséra Jana Němce a získala dalšího Zlatého slavíka, ale kvůli stále tvrdší cenzuře jej převzala za zavřenými dveřmi. Když Martě Kubišové definitivně zakázali vystupovat (1970), byla na vrcholu svých uměleckých sil. Trio Golden Kids se rozpadlo a Marta Kubišová se stáhla do ústraní. I tak byla neustále sledována Státní bezpečností. V roce 1974 se podruhé vdala za režiséra Jana Moravce, s nímž má dceru Kateřinu, manželství však nevydrželo. O tři roky později se stala signatářkou a později i mluvčí Charty 77. Do revoluce pak pracovala jako referentka zásobování. 21.listopadu 1989 zazpívala na Václavském náměstí Modlitbu pro Martu a stala se symbolem sametové revoluce. Po osmnácti letech vynuceného mlčení se opět postavila před publikum. Kromě velkých koncertních úspěchů se konečně dočkala celospolečenského uznání. Od svého přítele Václava Havla získala Státní vyznamenání za zásluhy a později také Svatováclavskou cenu. Navíc ji Akademie populární hudby uvedla do Síně slávy. Od roku 1998 se její domovskou scénou stalo Divadlo Ungelt. Zde měl premiéru komorní muzikál Líp se loučí v neděli od Andrew Lloyda Webbera, za který získala cenu Thálie a zde také mnoho let vystupovala s několika pěveckými recitály. Své divadelní i životní zkušenosti pak zúročila v muzikálu Touha jménem Einodis na Letní scéně divadla Ungelt, který později vyšel i jako CD a DVD. Během zkoušení muzikálu autorů Karla Štolby a Marty Skarlandtové natáčela Olga Sommerová dokument Magický hlas rebelky o jejím životě. Dokument pak získal diváckou cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech. O Martě Kubišové vyšly již tři knihy a mimo svou uměleckou činnost je patronkou Projektu Šance a čestnou členkou správní rady v Nadaci na ochranu zvířat. Ochránkyní opuštěných zvířat se stala už v roce 1992, kdy se poprvé vysílal (a dodnes vysílá!) televizní pořad Chcete mě.

 

1/ Někde musí být ráj (Bohuslav Ondráček / Pavel Vrba)
2/ Cesta (Jindřich Brabec / Petr Rada)
3/ Lampa (Bohuslav Ondráček / Pavel Vrba)
4/ Ring - o - ding (Bohuslav Ondráček / Zdeněk Rytíř)
5/ Proudy (Prove It) (Randy Evretts, Horace Ott / Zdeněk Rytíř)
6/ Nechci být ta druhá (Petr Malásek / Václav Kopta)
7/ Flash Of Bordeaux (Robert Štolba / Marta Skarlandtová)
8/ Einodis (Karel Štolba / Marta Skarlandtová)
9/ Harmonie - duet s Milanem Heinem (Karel Štolba / Marta Skarlandtová)
10/ Unavený anděl - duet s Milanem Heinem (Petr Malásek / Marta Skarlandtová)
11/ Vyznání (Karel Štolba / Marta Skarlandtová)
12/ Dobrodružství s Bohem Panem (Greensleeves) (irská lidová / Miloň Čepelka)
13/ Odvěká žena (Natural Woman) (Gerry Goffin, Carole King / Pavel Vrba)
14/ Důvod mám (Walk On Bye) (Burt Bacharach, Hal David / Pavel Vrba)
15/ Jesse (Janis Ian / Václav Kopta)
16/ Málo je lásky (People Get Ready) (Curtis Mayfield / Marta Skarlandtová)
17/ A to mě trápí (I Hope You Find It) (Steven Robson, Jeffrey Steele / Václav Kopta)
18/ Hlas nejtišší (You Make Me Feel Brand New) (Thom Bell / Marta Skarlandtová)
19/ Kdysi dávno (From A Distance) (Julie Gold / Marta Skarlandtová)
20/ Nepiš dál (J.Štaidl, K.Gott / Rostislav Černý)
21/ Hej Jude (J.Lennon, P.McCartney / Zdeněk Rytíř)
22/ Magdalena (Aleluya) (Luis Eduardo Aute / Jan Schneider)
23/ Modlitba pro Martu (Jindřich Brabec / Petr Rada)