Marie Terezie; skvělý film, který si nenechte ujít!

Marie Terezie; skvělý film, který si nenechte ujít!

Marie Terezie; skvělý film, který si nenechte ujít!

Žena, která změnila Evropu, se zamilovala do Vojty Kotka. Česká televize uvede Marii Terezii

Milí čtenáři,

      dnes jsme navštívili novinářskou projekci 1. dílu /dvojdílného/ filmu Marie Terezie, který v lednu uvidíte v České televizi. Film můžeme jedině doporučit. Samozřejmě nadchne především milovníky filmů na historická témata, ty, kdož milují bohaté výpravy, romantická prostředí a děj, který vznikl na základě skutečných historických událostí. Dozvíte se tak mnohé nejen o životě Marie Terezie, ale také o naší, rakousko-uherské historii. Aby to ovšem nepůsobilo, že se jedná o dokument ala historie faktu... Námi shlédnutý první díl Marie Terezie je totiž poutavým příběhem jedné z nejvýznamějších žen /nejen/ naší historie a jejích nejbližších, v němž nechybí komplikace s velkou láskou, nadsázka a humor, ale také intriky a osudy dvořanů. Více už neprozradíme, každopádně film doporučujeme.


O filmu:

Nekompromisní panovnice, všímavá matka i zamilovaná manželka. Tři sta let po narození Marie Terezie se opět spojilo Rakousko-Uhersko, aby na její počest vytvořilo doposud nejrozsáhlejší koprodukci, ve které Česká televize figurovala. Pod vedením hollywoodského režiséra Roberta Dornhelma vznikl velkofilm o lásce a intrikách na dvoře jedné z nejvýznamnějších žen evropské historie. První část dvojdílného snímku uvidí diváci na Nový rok, v pondělí 1. ledna od 20 hodin na ČT1, druhý díl hned v úterý 2. ledna 2018.

 

„Není to poprvé, co Česká televize vstoupila do koprodukce s významnými evropskými vysílateli. Historickou trilogii Jan Hus jsme připravili s francouzsko-německým kanálem ARTE. Se slovenskou  RTVS se pravidelně věnujeme výrobě seriálů, spolupracovali jsme i na jednom z divácky nejúspěšnějších, Doktoru Martinovi,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Jedná se však o první takto rozsáhlou koprodukci. Námět i scénář vzešel od České televize a snímek vznikl pod naším producentským vedením. Partneři z rakouské televize byli nejdříve překvapeni, když jsme je oslovili s nabídkou spolupráce, možná i troufalostí, že zrovna my přicházíme s projektem o 'jejich císařovně'. Ale kvalita látky je natolik přesvědčila, že byli od začátku projektu nakloněni. A připojily se k nim i televize Maďarska a Slovenska.“ Rozsáhlosti koprodukce odpovídá i výběr režiséra. Robert Dornhelm je uznávaným hollywoodským režisérem, držitelem prestižních cen Emmy i Ceny americké filmové akademie, Oscar.

Jednou z linek příběhu je dětská láska a pozdější manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, které si Marie Terezie vydobyla i přes to, že její sňatek měl mít hlavně politickou motivaci. „Neakceptovala tradici dvora a společnosti. Nenechávala se svázat pravidly světa mužů, jednala rychle a impulzivně a zaslepovala své mužské okolí neobvyklým přístupem k politice. Překonání překážek vyžaduje smělost a neobvyklý způsob myšlení, který ona měla. Milovala moc, protože přesně věděla, jaké to je být bezmocný,“ popisuje svoji postavu její herecká představitelka Marie-Luise Stockinger. Její filmový manžel Vojtěch Kotek ji doplňuje: „František Štěpán byl živelný člověk a miloval život. Kvůli tomu, že byl upozaděný, si našel pro své ego jiné prostředí a začal se věnovat byznysu. Stal se jedním z nejbohatších lidí své doby a zaopatřil celou Habsburskou dynastii až do jejího konce.“

Snímek se věnuje i politickému vlivu Marie Terezie, která za své více než čtyřicetileté období vlády, musela válčit o rakouské dědictví. Dvoudílný film ale není jejím životopisem. „Pokusil jsem se ignorovat historickou přesnost. Nemyslím, že je pravda ukryta v učebnicích. Když jsem natáčel film s domorodými Američany, tvrdili mi, že historie má být předávána pouze ústně, vše ostatní je totiž pouze něčí úhel pohledu. Tento argument používám pokaždé, když se nějaký pedantický historik pokouší o námitky. Pokud se jedná o drama, mohou se skutečnosti trochu upravovat,“ zdůvodňuje svůj přístup režisér Robert Dornhelm.

Námět i scénář minisérie vznikly v České republice, celý snímek pak pod producentským vedením České televize. Kromě té se do projektu zapojila rakouská televize ORF, slovenská RTVS a maďarská MTVA. „Se scenáristkou Mirkou Zlatníkovou spolupracuji už dlouho, nejdříve v tištěných médiích a později i na televizních projektech. Po Janu Husovi a po Karlu IV. jsme hledali další historické téma a Mirka se mi svěřila, že Marie Terezie je její velká hrdinka. Pojal jsem tedy odvážnou myšlenku, že bychom zkusili napsat scénář a nabídnout ho k mezinárodní koprodukci. Doufám, že tento projekt otevře cestu k dalším možným spolupracím,“ vysvětluje kreativní producent Jan Maxa.

hrají: Marie-Luise Stockinger, Vojtěch Kotek, Zuzana Stivínová, Karl Markovics a další // scénář: Mirka Zlatníková // dramaturgie: Radek Bajgar // koprodukce: Česká televize, RTVS (Vladimír Buriánek), ORF (Klaus Lintschinger), MTVA (Daniel Papp), MR Film (Oliver Auspitz) // producenti: Marcela Mojtová, Jan Novotný // výkonný producent ČT: Jiří Vlach // kreativní producent ČT: Jan Maxa