Manu Chao na Rock for People

Manu Chao na Rock for People

Manu Chao na Rock for People

Na Rock for People tanečním krokem vpluje Manu Chao s novou kapelou La Ventura a starými hitovkami

Tisková zpráva 16. 4. 2014 – Slunce, léto a v ruce vychlazený drink, to vše doprovázené muzikou, která vás nenechá v klidu. Ne, nejsme v Karibiku, ale na festivalu Rock for People, kde právě rozjíždí svůj set Manu Chao La Ventura! Tak tahle nějak to bude zkraje července vypadat na hradeckém letišti. Proč? Manu Chao se se svým novým projektem po 8 letech vrací do České republiky – a opět na festival Rock for People. Přiveze s sebou novou kapelu La Ventura, staré a dosud velmi živé hity i čerstvé, dosud nevydané songy. 

 


Manu Chao je jedním z mála interpretů, o kterém se dá bez nadsázky říct, že změnil podobu Rock for People. Byl totiž headlinerem posledního ročníku festivalu v Českém Brodě. Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production s úsměvem vzpomíná: „Tehdy v krásném letním počasí dorazilo na Manu Chaa na 20 tisíc návštěvníků. Možná dodnes držíme český rekord v délce fronty u pokladny. Někteří to bohužel odnesli úžehem. Ten den byl zásadní, narazili jsme na kapacitní mantinely, které v Českém Brodě již nešly překonat, a zároveň jsme si ověřili, že kvalitní velká jména naše diváky přitahují.“ Další rok se Rock for People už konal v Hradci Králové.

Vedle inspirativního  Manu Chaa doplňuje rockový kvartet kytarista Madjid, bubeník Philippe a basák Gambeat. Lehkost a energie, s níž kapela hraje všechny zásadní známé melodie i nové kousky, je dechberoucí. Divoce namixovaný koktejl rocku, reggae, punku, ska, zvuků odposlouchaných na cestách a rytmů z celého světa triumfuje na festivalech po celém světě a jistě roztančí i všechny letní návštěvníky na hradeckém letišti. 

20. ročník Rock for People nabídne od 3. do 5. července v hradeckém Festivalparku osvědčenou kombinaci prověřených jmen a nových talentů doporučených evropskými showcasovými přehlídkami. Ze zahraničních interpretů jsou potvrzeni Manu Chao (FR), Biffy Clyro (UK), Chase&Status (UK), Madness (UK), Tom Odell (UK), The Naked and Famous (NZ), Netsky LIVE (BE), Asian Dub Foundation (UK), The Strypes (UK), Molotov Jukebox (UK), School is Cool (BE), THePETEBOX (UK), The Afghan Whigs (US), We Came As Romans (US), Emmure (US), Holy Esque (UK) či Tricot (JP). Za českou hudební scénu je v současnosti potvrzena kapela Lucie. Aktuálně je v prodeji již třetí limitovaná edice vstupenek.  Ty lze v ceně 1 490 Kč zakoupit na www.ticketsforpeople.cz, ale pozor vstupenek je pouze 5000 ks. Po vyprodání edice budou vstupenky za cenu 1650 Kč. V prodeji jsou momentálně také vstupenky vázané na jméno za 1390 Kč. Více informací na www.rockforpeople.cz a google.com/+RockForPeople

 

Na první setkání s Manu Chaem vzpomínají rádi nejen fanoušci, ale i organizátoři, kteří byli v roce 2006 přítomni v Českém Brodě: "...bylo tehdy pekelné horko a náš kamarád Martin, který měl na starosti catering umělců, začal sám roznášet basy a kartony s nápoji. Ke zjevně již unavenému kolegovi se po chvíli přidal chlapík, který sice nemluvil česky, ale ochotně mu pomohl nosit basy do šaten. Jako poslední naplnili lednici v šatně Manu Chaa a Martin mu upřímně poděkoval za pomoc. Cizinec si ale sedl a neměl se k odchodu. Trochu nervózní Martin ze sebe vysoukal, že šatna je určena pro Manu Chaa. Muž s úsměvem vstal ze židle, usmál se a podal mu ruku se slovy: - Já jsem Manu Chao, a jak říkají tobě?, " vypráví s úsměvem jeden ze zakladatelů Petr Fořt.

Manu Chao si ponechává odstup od showbusinessové mašinérie a inspiraci čerpá z pouličního hudebního vření, kde se cítí doma a jehož je stálou součástí. Dodnes rád pod různými jmény vyráží hrát do barů a menších sálů, s ad hoc sestavami přátel hudebníků nebo se přidává k místním muzikantům. Třeba překvapí i na Rock for People a předvede vedle svého setu také improvizované představení na ranveji.

Manu Chao

Manu Chao se narodil v Paříži španělským rodičům, kteří se věnovali umění. Začátky jeho tvorby poznamenala britská punková vlna, jmenovitě The Clash, The Jam a Dr. Feelgood. Na francouzské alternativní scéně se objevuje v půli osmdesátých let v rockabilly kapele Hot Pants, posléze s bratrem Antoinem a dalšími přáteli zakládá skupinu Los Carayos. Zásadní zlom přinesla sestava Mano Negra z roku 1987, která si brzo získala velké jméno zejména v neanglofonních oblastech.

Kapela v devadesátých letech jela turné na lodi, kdy hráli po jihoamerických přístavech, nebo ve vlaku, kdy koncertovali na nádražích. Drsné podmínky turné jen přiživily rozpory v kapele a ty nakonec vedly k tomu, že část spoluhráčů kapelu opustila. Nato Manu Chao stěhuje band do Madridu, ale v roce 1995 ho po právnických sporech s bývalými kolegy definitivně rozpouští.

Poté žil Manu Chao nějaký čas nomádským způsobem v několika středoamerických a jihoamerických zemích. Z blízka poznal život těch nejchudších i sám sebe. Hudebně se posouvá blíže k latinoamerické hudbě, reggae a také elektronice. První sólové album Clandestino z roku 1998 si popularitu získalo postupně, ale dnes je považováno za jeden z klíčových milníků world music. Sám Manu se však této škatulce brání. A právem. Jeho hudba totiž překračuje meze jakékoli uměle definované kategorie. I jeho další sólová alba jsou plná pestrých melodií a zabývají se starostmi i radostmi běžného člověka, pouličním životem v ulicích velkých měst i venkova.

 www.manuchao.net