Mamma Mia: Ivana Chýlková, Jiří Langmajer, Petr Kolář, Jitka Asterová, Leona Machálková

Mamma Mia: Ivana Chýlková, Jiří Langmajer, Petr Kolář, Jitka Asterová, Leona Machálková

Mamma Mia: Ivana Chýlková, Jiří Langmajer, Petr Kolář, Jitka Asterová, Leona Machálková

Muzikál Mamma Mia! prodal 30.000 vstupenek a startuje zkoušky

 

Česká verze světového hitu Mamma Mia! zaznamenává mimořádný zájem diváků už 2 měsíce před plánovanou premiérou. „K dnešnímu dni máme prodáno přes 30.000 vstupenek,“ oznámil na setkání k zahájení zkoušek v restauraci Továrna na iluze producent ing. Peter Kovarčík.

 

Představení v režii Antonína Procházky se bude zkoušet od 13. října a soubor čekají nejenom pěvecké korepetice, ale také nácvik choreografií a hereckých dialogů. Licence umožňuje české verzi Mamma Mia! vlastní návrhy kostýmů i scénografické řešení, a tak diváci v Praze uvidí originální inscenaci, odlišnou od Londýna, New Yorku nebo ostatních metropolí.

 

Mamma Mia! bude mít  oficiální premiéru 12. prosince v pražském Kongresovém centru. Na největším muzikálovém jevišti v zemi budou hity skupiny ABBA zpívat Ivana Chýlková, Jiří Langmajer, Alena Antalová, Petr Kolář, Daniela Šinkorová, Roman Vojtek, Leona Machálková, Tomáš Matonoha, Jitka Asterová, Pavel Vítek, Michaela Nosková, Radka Fišarová, Hana Holišová, Michael Foret, Bořek Slezáček, Sabina Křováková, Olga Lounová, Petr Kotvald, Jaroslava Kretschmerová a další.

 

A právě poslední jmenovaná musí kvůli Mamma Mie! opět na hodiny zpěvu. „Už jsem si objednala několik hodin u profesorky zpěvu, protože jsem se s popíkem zatím moc nesetkala, já si jedu ty svoje opery a operetky,“ říká Kretschmerová, která v muzikálu dostala roli spisovatelky Rosie. A i když se na tuto roli perfektně hodí, sama přizánvá, že k Abbě a její hudbě si cestu musí teprve najít. V osmdesátých letech totiž vybočovala od svých vrstevníků a víc než Abbu poslouchala operu a bigbeat.

 

To Petr Kotvald na rozdíl od Kretschmerové na Abbě doslova vyrůstal. „Tohle byla hudba mého dospívání, třeba Beatles mě úplně minuli. Abba mě ovlivnila, já sám jsem dělal taneční muziku,“ vzpomíná Kotvald, kterého jsme zatím v muzikálu mohli zahlédnout jen sporadicky. Co ho tedy přimělo vzít právě tento projekt?

„Neměl jsem do teď pocit, že bych do něčeho chtěl jít. Když vás osloví český autor s původním muzikálem, který se jede od nuly, čeká vás s ním velká cesta a není jisté, jestli se to vůbec povede a budou chodit lidi. Ovšem tohle je sázka na jistotu,“ pochvaloval si Kotvald, který také dorazil na slavnostín zahájení zkoušel muzikálu do restaurace Továrna na iluze.

 

 

A právě tam dorazila i Ivana Chýlková, která se představí v roli Tanyi a sama přiznává, že se nejvíc těší na tanec. „V pondělí jsme měli mít první taneční zkoušku a zrušili to. Asi tuší, že jsme hrozně dobře pohybově nadaní, takže to nepotřebujeme,“ smála se Chýlková, podle které .osmdesátá léta byla  pro ni zlatým věkem. „Když jsem byla mladá, byla jsem nadšená, že můžu v té době žít. Libovala jsem si, jak je ta móda nádherná. Dneska to vidím jako jedno z nejhorších období vůbec. Katastrofa. Bez trvalé jsem byla úplná nula a zvonové kalhoty z Tuzexu byl vrchol rozkoše,“ protáčí Chýlková oči v sloup.

 

Ve stejném stylu si libovala i Leona Machálková, která se přiznala, že v šestnácti nosila trvalou také. „Móda zvonáčů a neonových barev už se několikrát vrátila a nosím ji hrdě i teď, už se těším na všechny ty barevné kostýmy,“ mluví s nadšením Machálková, která si střihne hlavní roli, kterou ve filmové předloze ztvárnila Maryl Streepová.

 

Zábavný příběh muzikálu se odehrává na malém řeckém ostrově. V předvečer své svatby pozve dívka Sophie tři muže, kteří se před 20 lety mihli životem její matky, někdejší zpěvačky Donny. Jeden z nich by mohl být jejím otcem. Nečekané setkání po letech přinese řadu komických situací a překvapivé rozuzlení. Děj svižně posouvají písně skupiny ABBA, mezi nimiž nechybí legendární hity „Money, Money, Money“, „Super Trouper“, „Take A Chance On Me“, „Thank You For The Music“, „Dancing Queen“, „Mamma Mia“ nebo „The Winner Takes It All“. Všechna hudební čísla v muzikálu zazní živě za doprovodu orchestru vedeném Daliborem Kaprasem.

 

Muzikál se hned po londýnské premiéře v roce 1999 stal hitem. Byl uveden ve 41 zemích a 327 metropolích od Las Vegas, Buenos Aires a Toronta přes Barcelonu, Vídeň, Moskvu, Dubaj, Melbourne, Kapské město až po Šanghaj, Hong Kong a Tokio. Čeština bude patnáctým jazykem, jakým Mamma Mia! v překladu Adama Nováka zazpívá.

 

Inscenace slaví úspěchy nepřetržitě už 15 let po celé planetě, na newyorské Broadwayi jde  o 9. nejdéle uváděný titul všech dob, v Londýně přesáhl počet repríz rekordních 6.000 představení. Globální tržby z prodeje vstupenek překročily 2 miliardy dolarů a představení dosud navštívilo více než 55 miliónů diváků.

 

Scénář k muzikálu superlativů napsala britská dramatička Catherine Johnson, autory hudby a texů písní jsou hitmakeři skupiny ABBA - Benny Andersson, Björn Ulvaeus a Stig Anderson.

 

Tvůrčí tým české verze tvoří Antonín Procházka (režie), Adam Novák (překlad libreta a textů), Roman Šolc (kostýmy), Radek Havlíček (scéna), Ivana Hannichová (choreografie), Dalibor Kapras (dirigent) a Alena Průchová (sbormistryně).

 

Producenty jsou Ing. Peter Kovarčík a společnost Dark style agency.

Vstupenky jsou v předprodeji s sítích TicketArt a Ticketportal po celé republice.

Generálním partnerem muzikálu Mamma Mia je akciová společnost PSJ.

 

Mamma Mia! was originally produced in London by Judy Craymer, Richard East and Björn Ulvaeus for Littlestar in association with Universal.