Magický Činoherní klub slaví padesátiny. Na ČT art.

Magický Činoherní klub slaví padesátiny. Na ČT art.

Magický Činoherní klub slaví padesátiny. Na ČT art.

Česká televize zahajuje tematické vysílání, ve kterém provede diváky padesátou sezónou Činoherního klubu. Série pořadů k výročí jednoho z nejvýznamnějších divadel zahrnuje záznamy slavných her i poslední nedokončený film uznávaného režiséra Jiřího Krejčíka. Na podzim se diváci mohou těšit na nový dokumentární seriál Magický Činoherní klub režiséra Josefa Abrháma.
Nový dokumentární cyklus Magický Činoherní klub v režii Josefa Abraháma uvede Česká televize na podzim tohoto roku. V šesti dílech cyklus zmapuje vznikající divadlo, jako prostor, ve kterém už od druhé poloviny šedesátých let šlo o programovou hereckou dramaturgii, kdy není herce jen „používáno“ v rámci autorského či režisérského myšlení, ale počítá se s ním jako s rovnocenným partnerem. Diváci budou mít poprvé možnost projít napříč historií přední pražské divadelní scény a zkoumat tvůrčí záměry se zakladateli Ladislavem Smočkem, Jaroslavem Vostrým a Janem Kačerem a vidět jedinečné záběry i s již nežijícími herci.Oslavám padesáti let vzniku Činoherního klubu, který se zformoval v roce 1965 při premiéře divadelní hry Piknik v režii Ladislava Smočka, se ale Česká televize věnuje v průběhu celého letošního roku. Již na tuto středu je připravena premiéra dokumentu uznávaného českého režiséra a scenáristy Jiřího Krejčíka. Unikátní výpověď o herci Vladimíru Pucholtovi, který byl objevem českého filmu první poloviny 60. let, však Krejčík nestihl dokončit. Dokument v podobě, jak jej zanechal, tedy bez hudebního aranžmá, nabídne ČT art od 20:20 hodin.Slavné pražské divadlo vstoupí do jubilejní padesáté sezóny v pátek 27. února. V den výročí budou osobnosti Činoherního klubu hosty vybraných pořadů České televize. Sobotní večerní program na ČT art pak připomene historii divadla dokumentem Činoherní klub Praha a následně odvysílá i jedno z jeho nejslavnějších přestavení, komedii Tři v tom. V únoru na ČT art nebudou chybět ani záznamy her Hráči a Návrat do pouště, a také portrét Ladislava Smočka či dokument o minulosti divadla z roku 2000.

Padesát let Činoherního klubu
Ladislav Smoček
Můj Vladimír Pucholt
Činoherní klub Praha
Tři v tom
Hráči
Návrat do pouště

úterý 24. 2., ČT art, 20:20

Ladislav Smoček
Dokument o spoluzakladateli legendárního pražského Činoherního klubu a jehonejvýznamnějším dramatikovi a režisérovi. Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Hráči, Maska a tvář, Poprask na laguně. To jsou jen některé ze slavných inscenací Činoherního klubu, pod nimiž je podepsán režisér Ladislav Smoček, který také spolu s Jaroslavem Vostrým v roce 1965 toto pražské divadlo založil. Jeho původní hry jako Piknik, Bludiště, Kosmické jaro nebo třeba právě Burke spoluurčovaly v 60. letech styl souboru. Řada jeho inscenací se stala událostí českého divadla a normou, kterou musel brát v potaz každý, kdo po něm chtěl text režírovat. Za všechny to platí kupříkladu o objevném výkladu Goldoniho Poprasku na laguně. K nemalým zásluhám Ladislava Smočka také patří, že své autorské schopnosti vložil do služeb jiných autorů a domyslel a dotvořil hry, které mají třeba vynikající nápad, ale bez jeho zásahu by dnes už byly nehratelné. Například Maska a tvář nebo cyklus komedií Josefa Štolby. Burleska Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho se pak stala nejen jednou z nejpřekládanějších českých her a nejtrvalejších původních her českého repertoáru 20. století, ale vnesl jí do českého literárního prostředí také zcela nový typ postavy.

středa 25. 2., ČT art, 20:20

Unikátní výpověď režiséra Jiřího Krejčíka o herci, který byl objevem českého filmu prvnípoloviny 60. let.
Čím začínající herec Vladimír Pucholt zaujal známého filmového režiséra? Jaké peripetie provázely Pucholtovo účinkování v Krejčíkových filmech? A jaké byly okolnosti Pucholtovy emigrace? Barvité vyprávění již zesnulého režiséra doplňují vzpomínky herce Jana Kačera. Uznávaný český režisér a scenárista však dokument nestihl dokončit. Premiéra dokumentu v podobě, jak jej režisér Jiří Krejčík zanechal, tedy bez hudebního angažmá.

sobota 28. 2., ČT art, 20:20

Činoherní klub Praha
Dokument o minulosti legendárního pražského divadla z roku 2000.
Pražský Činoherní klub-legenda českého moderního divadla–zahájil svoji činnost 26. února 1965. Jeho zakladatelé Ladislav Smoček a Jaroslav Vostrý, ke kterým se záhy připojil Jan Kačer, vybudovali divadlo silných hereckých osobností. Snaha po osobní, generační výpovědi, témata, která oslovila značnou část diváků, především mladé generace, programová spolupráce s filmovými režiséry "nové vlny" (Evald Schorm, Jiří Menzel), hostování na zahraničních festivalech v 60. a 70. letech–to všechno zařadilo Činoherní klub do evropského kontextu, ve kterém vynikla pečlivě pěstovaná poetika mladého souboru. Jmenovat jednu hereckou osobnost a nezmínit jinou by bylo nespravedlivé. Činoherní klub nebyl souborem hvězd, ale ansámblem tvůrců soudržně podporujících jeden druhého pod taktovkou režisérů, kteří citlivě odhalovali a prohlubovali herecké talenty. Listopadové události roku 1989 umožnily, že se do divadla znovu vrátil Jaroslav Vostrý jako umělecký šéf a po osamostatnění divadla se stal jeho ředitelem. Činoherní klub se znovu mohl vracet k některým základním východiskům, mezi nimiž sehrála nemalou roli svoboda volby režijního a hereckého projevu. Ty společně s moderním pohledem na lidskou psychologii a novou interpretaci klasických témat vytvářejí osobitou poetiku pražského Činoherního klubu. V roce 1999 se stal ředitelem a uměleckým šéfem Vladimír Procházka, dlouholetý dramaturg divadla, pod jehož vedením Činoherní klub navázal na výše jmenované principy. Přišlo několik zajímavých hereckých osobností zejména mladší generace, a také, jak je v tradici divadla, představuje se tu řada hostů nejen herecké profese...

sobota 28. 2., ČT art, 21:20

Tři v tom
Legendární komedie v režii Jiřího Menzela s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou o tom, jak vyvdat dvě dcery a služku, zvlášť když otec nemá ani ponětí, že už je nejvyšší čas... Otec Ubaldo má starosti, jeho dvě dcery si neustále stěžují na své zdraví. Rád by se jim postaral o ženichy, jenže dívky a jejich mladá služebná už si své milé našly samy. A nejen to, vlastně by se rády co nejrychleji vdaly. A tak vytrvale vyhazují jiné nápadníky, odmítají lékařské vyšetření a naopak vítají své oblíbence v převlečení za doktory. Rozpustilé špílce, gagy, převleky, pohybové akce i slovní humor tohoto nevázaného představení ve stylu italské commedie dell ́arte bavily diváky Činoherního klubu několik let, aniž by nezasvěcení tušili, že pravým autorem je bývalý ředitel divadla Jaroslav Vostrý, který měl za normalizace zákaz, a tak se pod inscenaci oficiálně podepsal její režisér Jiří Menzel. Hrají: J. Abrhám, L. Šafránková, J. Kodet, V. Freimanová, J. Krejčíková, J. Zahajský, P. Čepek, O. Vízner, R. Hrušínský a další.

pondělí 2. 3., ČT art, 20:20

Hráči
Úspěšná adaptace komedie N. V. Gogola v režii Ladislava Smočka a překladu Leoše Suchařípy. Do malého městečka přijíždí profesionální karetní hráč a podvodník Icharev (J. Abrhám) s plánem pokud možno oškubat nějakou tu místní kavku. Stejný plán má ovšem i trojice místních vykutálených podvodníků (J. Kodet, P. Nárožný a J. Zahajský). Chtějí si s Icharevem zahrát karty, ale vzájemně hned poznají, co jsou zač. Zábava přesto pokračuje, hráči se chlubí svými úspěchy, svěřují si své techniky. Partička ovšem zalituje, že nemá, s kým by si zahrála. Je tu sice místní statkář Glov, ale ten se kartám vyhýbá jako čert kříži. A přitom právě čeká od banky dvě stě tisíc rublů za prodaný kus pole. Pánové ovšem o svou šanci nepřijdou. Glov sice odjíždí, ale nechává v hostinci svého syna, aby peníze vyzvedl. Hra může začít. Kdo na koho tady ušil kolosální podraz? Hrají: J. Abrhám, J. Kodet, J. Zahajský, P. Nárožný, R. Hrušínský ml., J. Vondráček, M. Středa a další.

pondělí 9. 3., ČT art, 20:20

Návrat do pouště
Tajemný příběh o setkání dvou sourozenců s Emílií Vášáryovou a Petrem Nárožným v hlavních rolích. Představení pražského Činoherního klubu Návrat do pouště (Le retour au désert) získalo v roce 2000,kdy mělo premiéru, několik nominací na prestižní cenu Nadace Alfréda Radoka. Autorem divadelní hry je předčasně zesnulý Bernard-Marie Koltés (1948-1989), považovaný za jednu z největších osobností současného francouzského dramatu. K režii byl přizván slovenský režisér Roman Polák. Inscenace nabízí sice náročný, ale mimořádný divácký zážitek především díky výkonům Emílie Vášáryové a PetraNárožného v hlavních rolích sourozenců, kteří se nenávidí do morku kostí. Dále hrají Matěj Dadák, Lada Jelínková, Michal Zelenka, Barbora Hrzánová, Pavel Kikinčuk a další.