Lvice Elza zahájí super sobotu

Lvice Elza zahájí super sobotu

Lvice Elza zahájí super sobotu

Parádní sobota startuje legendární lvicí Elzou

Nabitý sobotní večer zahájíme příběhem o snad nejznámější lvici na světě – Elze – a jejích „rodičích“ Georgovi a Joy Adamsonových. Pak vám představíme fascinující velkou pětku dravců Jižní Ameriky. Následně odstartujeme minisérii o Istanbulu – městě rozkročeném na dvou světadílech – a jeho třech historických podobách. Užijte si zajímavou podívanou na Prima ZOOM.

Vydejte se s námi do přírody i historie:

26. 3. 20.00 – Elza: Lvice, která změnila svět
26. 3. 21.10 – Dravci Jižní Ameriky
26. 3. 22.20 – Istanbul: Příběh tří měst

 

Elza: Lvice, která změnila svět (opakování středa 29. 3. ve 13.45)

V 60. letech se Elza zapsala do historie, protože se stala první lvicí vychovanou v zajetí a později vypuštěnou na svobodu. Ale srdce lidí po celém světě zasáhl spíše její vztah s „adoptivními rodiči“ Georgem a Joy Adamsonovými. Joyina kniha Volání divočiny a následný stejnojmenný film udělaly z Elzy hvězdu a navždy změnily veřejné mínění o lvech i ochraně přírody. Dokumentární film Elza: Lvice, která změnila svět, se vrací na místa natáčení v Keni. Sir David Attenborough, herečka Virginia McKenna, odborník na lvy Craig Packer a mnozí další se v něm navíc dělí o své neuvěřitelné zážitky.

Dravci Jižní Ameriky (5 dílů, sobota od 21.00)

Skupina filmařů se vydává do jihoamerického Pantanalu, aby zde zmapovala výskyt největší kočkovité šelmy Jižní Ameriky, jaguára. Jejich cesta začíná v okolí vodopádů Iguaçu, kde místní vědci zaznamenali existenci dvou mladých samců. Setkání s jaguáry filmaři zakončí skvělými záběry samice se dvěma mláďaty.

Mezi velkou pětku zvířat Jižní Ameriky bezesporu patří největší místní plaz, anakonda velká. Za ní se vydáme do pralesů Guyany najít a nafilmovat velké exempláře tohoto plaza. Vedle 3,5metrových samců anakondy se podaří najít i samici, která měří dokonce 5,70 m. Taková anakonda je nebezpečná i pro člověka.

Za dalším zvířetem pojedeme do Ekvádoru, abychom zde natočili medvědy brýlaté. Tento medvěd je jediným zástupcem medvědů na jihoamerickém kontinentu a dlouhou dobu byl považován výlučně za býložravého. Informace, že medvěd brýlatý žere maso ze zvířat místních farmářů, však o jeho býložravosti vyvolala pochyby. Medvědi brýlatí na rozdíl od ostatních medvědů nemají zimní spánek, protože místní klimatické podmínky to neumožňují. O medvíďata se stará samotná medvědice, medvěd od své partnerky v té době odchází. Medvěd brýlatý, někdy označovaný jako andský, si určitě zaslouží ochranu. Je totiž jediným medvědím symbolem Jižní Ameriky.

V peruánské nížině na přítocích Amazonky budeme pozorovat vydry velké v jejich přirozeném prostředí. Řeka je přirozenou cestou, po které se vydry dopravují mezi jednotlivými zdejšími jezery.

Jezera jsou mnohem čistější než řeka samotná a oplývají ohromným množstvím ryb, což vytváří ideální prostředí pro vydry. Vydří rodiče se o svá mláďata starají po dobu dvou až tří let. Není pochyb, že vydra velká patří mezi velkou pětku Jižní Ameriky.