Luxusní knižní tip: Nejkrásnější české knihy Antikódy a Proměna

Luxusní knižní tip: Nejkrásnější české knihy Antikódy a Proměna

Luxusní knižní tip: Nejkrásnější české knihy Antikódy a Proměna

Luxusní knižní tip: Nejkrásnější české knihy Antikódy a Proměna
z nakladatelství Teapot

Krásné bibliofilie, originální ruční výroba a spojení významných českých literárních děl s unikátní uměleckou činností. Tím vším jsou díla moderního českého nakladatelství Teapot, jehož kořeny sahají až do roku 1967. Antikódy Václava Havla s litografiemi Štefana Tótha i Proměnou Franze Kafky s litografiemi Petra Nikla obohatíte vaší knihovnu, ale poslouží i jako neotřelý a krásný dárek.

Typografické básně Václava Havla ANTIKÓDY, kterými komentoval dění kolem sebe, prozrazoval milostné zkušenosti a vyjadřoval filozofické názory i přátelská vyznání jiným literátům, vyšly v nakladatelství Teapot v moderním grafickém provedení Johany Kratochvílové a ve výtvarném doprovodu mladého a světově úspěšného malíře Štefana Tótha. Nakladatelství Teapot jde ve speciálním vydání Antikódů proti zavedené tradici, polemizuje s ní a představuje básně zcela nově. Vůbec poprvé jsou například sázeny jiným písmem, než je zaznamenal autor. Kniha obsahuje výběr třiceti Antikódů, který představuje komentář k současné podobě a kondici světa, v němž žijeme. Básně jsou rozdělené do pěti oddílů po šesti číslech a každý oddíl tvoří příběh na havlovské téma - člověk, společnost, láska a další.

Unikátní vydání novely Franze Kafky PROMĚNA vydalo nakladatelství Teapot v nejstarším českém překladu z roku 1929. Za grafickým zpracováním stojí rovněž Johana Kratochvílová a originálními litografiemi obohatil umělecký skvost přední výtvarník Petr Nikl. Jeho litografie zachycují postupnou metamorfózu Řehoře Samsy zachycením proměny jeho očí. Proměna je vytištěna na prémiovém papíru Fedrigoni, který svým sametovým povrchem zprostředkuje čtenáři listujícímu knihou i příjemný vjem z doteku. Zvolená barevná kombinace potahového plátna a papírového přebalu s vyřezaným organickým motivem navíc umocňuje temnotu Kafkova textu.

Knihy Antikódy, Proměna i další zajímavé publikace jsou k dispozicina www.tpot.cz, kde si je také můžete zakoupit.

TEAPOT

Nakladatelství a knihkupectví Teapot bylo založeno v roce 1990 Vladimírem Benešem pod názvem Bonaventura, nový název nese od roku 2013. Pokračuje v práci, již od roku 1967 formovala činnost Komorního sdružení pro hudbu, poezii a výtvarné umění Lyra Pragensis. Kniha v pojetí vydavatelství Teapot je chápaná jako umělecký artefakt – harmonický součin a soulad všech řemesel a umění, jež se na její výrobě podílejí. Samozřejmé propojení textu s ilustrací je tak rozvíjeno autorskými inovativními písmy, papíry, moderní typografií a ruční vazbou.