Lukáš Pavlásek vydává novou knihu - Soutěž jedlíků a jiné povídky

Lukáš Pavlásek vydává novou knihu - Soutěž jedlíků a jiné povídky

Lukáš Pavlásek vydává novou knihu - Soutěž jedlíků a jiné povídky

Kniha Soutěž jedlíků obsahuje osmnáct povídek z pera oblíbeného českého komika, herce a autora Lukáše Pavláska. Humorně laděné příhody zachycují absurdní, ale zároveň lidské situace ze života. Hrdinové těchto příběhů zažívají nelehké či prazvláštní chvíle, které mohou potkat obyčejné lidi v běžných situacích a prostorách, jako jsou třeba hospoda, lékařská ordinace, domov, plovárna nebo policejní stanice...

Ukázka z knihy (povídka Kostroun):

Robert prodával párky v rohlíku. Celý den stál u vozíku s várnicí plnou párků a se stříškou proti dešti, nařezával nožem rohlíky, nabodával je na špici, aby se v nich udělala díra, a pak do té díry strkal ohřáté párky. Buď s kečupem, nebo hořčicí. Hořčice se pak ještě dělila na plnotučnou a kremžskou.

Byla to nudná a stereotypní práce a Robert se ji snažil všemožně zpestřovat. Třeba si dal závazek, že se u každého pátého párku podrbá na bradě a řekne, že ho dneska nějak svědí vousy. Skoro všichni zákazníci na to divně koukali, protože Robert žádné vousy neměl a každé ráno se důkladně holil. Nebo si třeba vedl sešit, do kterého si zapisoval popis každého dvacátého člověka, který si u něj párek koupil. Dříve si zapisoval popis úplně každého člověka, ale to se časem ukázalo být poněkud namáhavé, protože nastala třeba situace, kdy si v rychlém sledu koupilo párek deset lidí za sebou a Robertovi pak nad sešitem dělalo problém si je roztřídit a zpětně popsat. A hlavně neměl za celý den ani kousek klidu, protože když neprodával, tak zapisoval, a když nezapisoval, tak prodával. Říkal si, že se z toho buď zblázní, nebo sníží počet zapisovaných osob. Tak snížil počet osob a začal zapisovat každého druhého, pak přešel na každého pátého, desátého a teď zapisoval jen každého dvacátého člověka, což bylo takové optimální číslo, při kterém člověk alespoň něco zapsal, ale zároveň si odpočinul a nevznikal žádný grafomanský odpad. Samozřejmě, občas bylo náročné, když si přišel pro párek nějaký hodně zajímavý člověk, kterého by si Robert hrozně rád zapsal, ale byl šestý nebo dvanáctý, takže si ho zapsat nemohl a musel počkat na toho dvacátého, který pak už třeba tak zajímavý nebyl. Ale už si jednou řekl, že bude zapisovat každého dvacátého, tak zapisoval každého dvacátého. Jinak se to dělat nedalo, to by nakonec k tomu zbláznění mohlo dojít doopravdy.

Ale za celý den byl Robert nejvíc napjatý, když měl přijít stý člověk, to se stávalo jednou, výjimečně i dvakrát za den, takže to byla doslova událost. Dneska byly už dvě hodiny a deset minut po poledni a Robert prodal přesně 99 párků. A netrpělivě vyhlížel stého zákazníka. Vyplatí se ho zapsat do sešitu nebo měl raději přijít místo devadesát osmičky, kterou byl muž s jednou nohou, což je zajímavá rarita? Robert si pokládal otázky a nedočkavě vyhlížel. A ve dvě hodiny patnáct minut se dočkal... "

Lukáš Pavlásek (*1978) je český herec, komik, autor a textař. Vystudoval Střední knihovnickou školu. Dlouhou dobu pracoval na oddělení IT v jedné velké společnosti. Jako komik debutoval v roce 2005 v pořadu Na stojáka a od té doby patří mezi průkopníky a přední představitele české standup comedy. V roce 2008 a 2009 se podílel jako herec a scénarista na skečové show KokoTv na TV Barandov. Do širšího povědomí vstoupil v roce 2012 postavou Tydýta v reklamách na nejmenovaného mobilního operátora. V roce 2013 se umístil na třetím místě v anketě televizní popularity TÝTÝ v kategorii bavič. V roce 2015 byl jedním z finalistů zábavné taneční soutěže známých osobností Star-Dance.

Kromě jiného píše texty k písním, jedním textem přispěl i na poslední desku Davida Kollera. V roce 2011 vydal knihu básní pro děti s vlastními ilustracemi - Jestli počkáš trochu dýl, tak sem přijde krokodýl. Následovaly další knihy Prvotřídní blázni maj potíže s kázní (2013), Z deníku Ajťáka (2015), Ajťák vrací úder (2017), Ve tmě jako v ranci jdou tři počůránci (2016), Racek a moře (2018).

Lukáš Pavlásek: Soutěž jedlíků, vydalo nakladatelství Brána, 160 stran, 259 Kč.