Lucie Křížková rozhovor a devět tipů pro nastávající maminky

Lucie Křížková rozhovor a devět tipů pro nastávající maminky

Lucie Křížková rozhovor a devět tipů pro nastávající maminky

ROZHOVOR – LUCIE KŘÍŽKOVÁ

Lucie Křížková je moderátorka pořadu Sama doma a bývalá Miss České republiky. Současně je také maminkou čtyřletého syna Davídka a momentálně se s manželem Davidem těší na příchod dalšího potomka. Jak se připravuje na příchod druhého miminka ona sama i zbytek rodiny? Jak se jí daří propojit osobní a pracovní život? A jaké další novinky Lucii v následující době čekají? To vše prozradila v našem rozhovoru.

Lucie, čekáte druhé miminko a porod se už rychle blíží, jak se na příchod miminka připravujete?

Termín porodu mám koncem ledna, takže bych už měla být na pozoru a pomalu finišovat, opak je ale pravdou. V současné době rekonstruujeme byt a já mám, jako každý rok před Vánoci, hodně práce. Leden už mám ale úplně volný, tak věřím, že miminko vydrží v bříšku celých čtyřicet týdnů a stihnu zařídit vše, co je potřeba. Aktuálně „hoří“ akorát výběr barvy kočárku, což ale není s ohledem na fakt, že nevíme, jestli se nám narodí holčička nebo kluk, úplně jednoduché.

 

Jak se v těhotenství cítíte? Zvládáte vše v pohodě, nebo jste si musela protrpět klasické ranní nevolnosti a další nepříjemnosti spojené s tímto obdobím?

První tři měsíce nebyly lehké, to jsem se cítila jako v permanentní kocovině od rána do večera, ale od čtvrtého měsíce je naštěstí vše v úplné pohodě. Teď jsem v osmém měsíci a stejně jako v prvním těhotenství, ani teď nijak výrazně nepřibírám, zatím mám navrch jen pět kilo. Cítím se opravdu dobře, nic mě netrápí a jsem ráda, že mohu i nadále pracovat a nijak se výrazně neomezovat.

Jak prožíváte toto těhotenství? Je jiné než s Davídkem?

Přiznám se, že toto těhotenství mě více provází strach, nejistota a obavy, aby vše dobře dopadlo. Po Davídkovi se mi podařilo otěhotnět už třikrát, ale až tohle miminko se drží zuby nehty. Je to ale asi přirozené, že se člověk, který si projde takovou nepříjemnou ztrátou, bojí více. Snažím se však myslet co nejvíc pozitivně a vytěsnit z hlavy nepříjemné scénáře. Po fyziologické stránce je ale toto těhotenství hodně podobné tomu prvnímu, možná dokonce i lepší. Už mi tolik neblázní hormony a pleť mám hezčí než kdykoli předtím. To v těhotenství s Davídkem jsem v tomto ohledu vypadala opravdu hrozně.

Jak se na sourozence těší Davídek?

To, že čekáme miminko, jsme Davídkovi prozradili hned v počátcích mého těhotenství. Chtěla jsem, aby to prožíval naplno s námi a měl dostatek času o tom přemýšlet a vyrovnat se s tím, že už nás nebude mít jen pro sebe, i když naplno mu tyhle věci dojdou stejně až později, až už tady bude miminko s námi. Také jsem chtěla předejít potenciálnímu nebezpečí, kdyby mi třeba při škádlení skočil na břicho. Zároveň to bylo i vysvětlení, proč už ho nemůžu nosit v náručí.

Přeje si Davídek spíš brášku, nebo sestřičku?

Od začátku počítá jen s jednou variantou – s bráchou. Těší se, že spolu budou lumpačit. A nechce si nechat vysvětlit, že stejně lumpačit může i se ségrou. Ale myslím, že když to bude holčička, nebude zklamaný.

Jak prožívá příchod dalšího potomka manžel a vaše rodina?

Manžel se těší, prožívá se mnou každý okamžik a hlavně doufá, že stihne být u porodu. V prosinci bude na Novém Zélandu, ale celý leden by už měl být doma. Blízká rodina mě hodně šetří, nenechají mě nic nosit a skoro ani dělat. Ale já jim to nevymlouvám :) Jsem ráda, že si mohu občas oddychnout.

Na začátku jste říkala, že momentálně rekonstruujete byt, jak se těšíte na změnu domova?

Strašně moc. Původně jsme se chtěli přestěhovat do nového – ani nespočítám, kolik desítek hodin jsem letos strávila prohlížením stránek realitních kanceláří. Nenašli jsme ale nic, co by nás chytilo za srdce, tak jsme se rozhodli, že alespoň zrekonstruujeme naše dosavadní bydlení. Je to všechno docela narychlo, navíc s bříškem toho člověk už moc nezvládne dělat, ale už se moc těšíme, až uvidíme výsledek, protože designové návrhy jsou opravdu nádherné.

Jak se dá skloubit těhotenství a pracovní vytížení? A jaké máte plány po porodu? Budete si naplno užívat mateřství, nebo občas „utečete“ někam za prací?

Jelikož je mi dobře a miminko je v pořádku, mohu zatím pracovat bez omezení. Klientům se navíc moje bříško zamlouvá, mám spoustu nové hezké práce. Co bude po porodu, to se teď těžko plánuje. Vše bude záviset na tom, jaké miminko bude, jak se sžijeme. Pokud to ale bude možné, ráda bych se vrátila k moderování pořadu Sama doma už v dubnu. Není to časově náročná práce, ve studiu bych byla na čtyři dny jednou za tři neděle, a to vždy jen na hodinu a půl. Mám svou práci ráda a pro můj mozek je důležité, abych se brzy vrátila :) Během první mateřské jsem cítila, jak výrazně ochabuje má slovní zásoba a lehkost komunikace. Tomu bych teď chtěla předejít.

Jak jste změnila jídelníček? Jíte i jinak než při prvním těhotenství? Dáváte si na něco pozor?

Svůj jídelníček jsem změnila už poprvé, když jsem čekala Davídka. Uvědomila jsem si, že živiny z toho, co s ním, nejsou jen pro mě, ale i pro dítě. Změna mi vydržela i po porodu, takže se snažím jíst zdravě a vyváženě už více než pět let. Tentokrát jsem se však začala zajímat také o to, jaká výživa je vhodná nejen pro nastávající maminky, ale také pro ženy, které těhotenství teprve plánují. Každé ráno si proto připravuji koktejl s ovocem, semínky a Sunarem gravimilk. Je to pro mě příjemnější než polykat velké vitamínové kapsle a mám jistotu, že já i miminko dostaneme vše, co potřebujeme.

A jak se v průběhu těhotenství udržujete v kondici? Věnujete se nějakým fyzickým aktivitám?

Před otěhotněním jsem hodně běhala, ale s tím jsem teď raději na pár měsíců přestala. Cvičím ale těhotenskou jógu a místo běhu se snažím hodně chodit, alespoň pět kilometrů denně.

Blíží se Vánoce, svátky klidu a míru, ale také předvánočního shonu a stresu. Jak toto období zvládáte?

Vánoce jsou krásné hlavně díky synovi. Už teď každý den v kalendáři odškrtává zbývající dny. Perníčky jsme pekli s předstihem, na vánoční cukroví dojde začátkem prosince. Velký úklid nás teprve čeká, až se dokončí rekonstrukce. A s dárky se nestresuji. Syn si napsal Ježíškovi o jedinou věc – o policejní stanici z Lega. K tomu dokoupím pár drobností, stejně tak rodičům a manželovi. Už dávno to u nás není o velkých dárcích. Nejvíc se těším na návštěvy a dobré jídlo. To jsou věci, ve kterých spatřuji to pravé kouzlo Vánoc.

LUCIE KŘÍŽKOVÁ RADÍ: NA CO V TĚHOTENSTVÍ NEZAPOMENOUT?

Lucie Křížková, moderátorka pořadu Sama doma a bývalá Miss České Republiky, je zároveň také maminkou čtyřletého Davídka. V současné době se Lucie s manželem Davidem těší na druhého potomka. Prozradila nám svých devět tipů, na co je dobré myslet při očekávání nového přírůstku do rodiny.

Myslete na sebe

Spokojená maminka je to nejlepší, co si může miminko v bříšku přát. Proto se pokuste jednou za čas (ideálně pravidelně) vyšetřit chvilku, na kterou se můžete těšit a kterou si vychutnáte jen sama se sebou a podle svého přání. Můžete si číst, poslouchat hudbu, procházet se nebo si jen uvařit čaj, pohodlně se posadit a užívat si ticho a klid kolem sebe. Po porodu budete na tyto okamžiky rády vzpomínat. Vím, o čem mluvím :)

Nezapomínejte na partnera

Často se stává, že se nastávající maminky vrhnou do příprav na miminko tak svérázně, že zapomenou na svého partnera. Věnujte proto i jemu dostatek času, pokud nemáte žádné potíže, zajděte si do kina, divadla nebo na večeři. Pokud se na podobné akce už necítíte, zůstaňte klidně doma, zabalte se do deky a pusťte si film nebo si povídejte.

Hýčkejte své tělo

Bolavá záda nebo oteklé nohy minimálně jednou za čas potrápí asi každou těhotnou ženu. Bojujte proti těmto těhotenským trablům příjemně – masážemi! Celá řada masážních salonů a center nabízí speciální těhotenské procedury, které neohrozí miminko a vám pomohou cítit se zase aspoň na chvíli jako člověk  Péči o tělo se ale věnujte pečlivě i doma a dopřejte své napínající se kůži pravidelné olejové masáže. Mně osobně nejvíce vyhovuje kokosový a růžový olej, dobře se vsakují, nedráždí pokožku a příjemně voní.

Dbejte na vyváženou stravu

Právě v těhotenství je více než kdy jindy důležité sledovat složení své stravy. Jak se s oblibou říká, jíte přeci jenom za dva, a podle toho by měl váš jídelníček také vypadat. Pro správný vývoj miminka je nezbytné dostat do sebe optimální množství vitamínů, minerálů, bílkovin, sacharidů a dalších důležitých složek. Pokud chcete, můžete si „pomoct“ i nějakým doplňkem stravy, i těch určených konkrétně pro nastávající maminky je na trhu mnoho. Můžete si vybrat, zda chcete polykat vitamíny v prášku nebo je pít ve formě nápojů. Já osobně volím mléčný nápoj Sunar gravimilk, který si dávám buď samotný, nebo s rozmixovaným ovocem a mlékem jako koktejl.

Spěte!

Tělo se samotným těhotenstvím velmi vyčerpává, a proto je důležité každý den kvalitně „dobít baterky“. I když především v posledních týdnech je spánek často velmi náročný – kvůli břichu můžete spát jen na zádech nebo na boku, miminko může být v noci vzhůru a kopat –, snažte se dopřát si takový počet hodin, který je pro vás optimální. Pokud to jde, dejte si šlofíka klidně i během dne.

Čtěte

Zejména pro prvorodičky je dobré, když si najdou kvalitní literaturu, ze které načerpají alespoň základní informace o porodu a prvních týdnech s miminkem. Dobrou volbou jsou i časopisy pro maminky. Určitě je lepší mít načteno dopředu, protože „za běhu” už na knihy moc času nezbude.

Foťte se

Nemusíte si pořizovat dvacet snímků každý den, ale jednou za čas se vyfoťte, ať se můžete jednou podívat, jak velké bříško jste měla, jak postupně rostlo, jak jste se měnila vy sama. Navíc s odstupem času si i děti rády prohlíží, jak vypadal jejich první “domov” 

Udržujte se v kondici

Pokud jste v době před otěhotněním žádnou fyzickou aktivitu neprovozovala, zkuste začít alespoň nyní, dobrá kondička se vám bude hodit, a to nejen v době těhotenství, ale také při porodu a následně při běhání kolem miminka. Vyzkoušejte těhotenskou jógu, pilates, plavání nebo různá zdravotní cvičení pro maminky. Také choďte na procházky, pobyt na čerstvém vzduchu vám udělá dobře.

Buďte v klidu

I když už to u vás doma třeba vypadá jako po výbuchu, máte upečené pouze dva druhy vánočního cukroví a přes okna už pomalu není vidět, zkuste to hodit za hlavu a nestresujte se. Nic z toho vám neuteče a za případné komplikace vám to také nestojí. Myslete pozitivně, užívejte si toto krásné období a těšte se na nového člena rodiny a na vše, co s ním zažijete.