Lucie Bílá ma zlatou medaili se svým portrétem

Lucie Bílá ma zlatou medaili se svým portrétem

Lucie Bílá ma zlatou medaili se svým portrétem

Zpěvačka Lucie Bílá dnes pokřtila vlastní zlatou medaili

Česká mincovna ve středu v Jablonci nad Nisou hostila populární českou zpěvačku, osmnáctinásobnou Českou slavici, Lucii Bílou. Zpěvačka si v mincovně osobně vyrazila první exemplář medaile se svým portrétem. Medaili pak pokřtila v Hudebním divadle v Karlíně v Praze. Ve sběratelské sérii „Slavíci ve zlatě“ teď kromě zlaté uncové medaile vychází i zlatá půluncová, a také stříbrná uncová. Zpěvačka je má takříkajíc k narozeninám, protože letos oslaví své 50. jubileum.


 

Při ražbě zlaté medaile musela Lucie Bílá brát drahý kov do rukou v bílých rukavičkách. To nic nemění na tom, že lisovací stroje, na kterých se razí vzácné pamětní mince a medaile, jsou ohromné. Například na ražbu rozměrově relativně malé zlaté uncové medaile vyvine lis sílu odpovídající 150 tunám. Nejúspěšnější Česká slavice tak přidala ke své sbírce zlatých a platinových desek také zlatou a stříbrnou pamětní medaili se svým portrétem.

„Trochu jsem ji záviděla Karlu Gottovi, tak teď ji mám i já. Medaile je krásná. Povedla se,“ řekla zpěvačka: „Dnes mám krásný den. Jsem už na známkách, mám voskovou figurinu, ale na medaili jsem ještě nebyla.“

 

Zpěvačka měla možnost si svůj portrét vybrat z několika variant. Výtvarník Martin Dašek ji na lícní straně vybraného návrhu ztvárnil usmívající se s rozpuštěnými vlajícími vlasy. Jako centrální motiv rubové strany pak zvolil její autogram s typickým srdíčkem.

„Lucie Bílá je bezesporu jednou z  nejoblíbenějších českých zpěvaček vůbec. Je to velká profesionálka a bylo nám ctí s ní na přípravě pamětní medaile spolupracovat. Na výsledek společné práce jsme náležitě pyšní,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny s tím, že si v Jablonci pečlivě vybírají, komu dají možnost objevit se na pamětní medaili. V úspěšné sérii „Slavíci ve zlatě“ mincovna bude dál pokračovat.

Návštěva Lucie Bílé v jablonecké mincovně je ctí i pro samotné město. „Lucie Bílá dosud přijížděla do Jablonce, aby nás svým zpěvem potěšila. Jsem proto velmi rád, že Jablonec dnes může, díky České mincovně, potěšit ji,“ řekl primátor města Petr Beitl. „Rád bych také poděkoval mincovně. Díky myšlence razit medaile významných osobností se Jablonec dostává do povědomí širší veřejnosti,“ obrátil se primátor s poděkováním na zástupce České mincovny.

Atraktivní investice

Zlaté medaile (31,1 g, ryzost 999,9/1000) jsou o to vzácnější, že jejich emisi Mincovna limituje velmi nízkým počtem kusů. Uncových bude tentokrát jen 100 a půluncových 300, z toho první třetina číslovaných. „Šance na další zhodnocení je proto velká. Srovnatelné uncové pamětní medaile Karla Gotta zmizely z trhu během několika dní a dnes nejsou prakticky k sehnání. Pokud se přesto na trhu objeví, cení si je majitelé na zhruba 70 – 80 000 Kč,“ doplnil Jokl. Mincovna proto očekává, že medaile s Lucií Bílou budou prodány za velmi krátkou dobu. Zlatá uncová medaile bude stát 55 000 Kč, půluncová přijde na 27 950 Kč. Stříbrné medaile ve váze jedné unce nabídne Mincovna za 1 750 Kč. Medaile půjdou do prodeje v těchto dnech a bude možné je zakoupit na e-shopu České mincovny, ve firemních prodejnách v Praze, Brně a Jablonci nad Nisou a v síti smluvních prodejců.