Léto 85 Françoise Ozona dnes vstupuje do českých kin

Léto 85 Françoise Ozona dnes vstupuje do českých kin

Léto 85 Françoise Ozona dnes vstupuje do českých kin

Ode dneška mohou diváci v českých kinech zhlédnout nový film Françoise Ozona Léto 85. Snímek vypráví příběh šestnáctiletého Alexise, který s o dva roky starším charismatickým Davidem prožívá nezapomenutelné léto plné nových zážitků – než se vše dramaticky zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování. Film, který zazářil ve výběrech festivalů v Cannes, Torontu a San Sebastianu, je pro Françoise Ozona srdcovým projektem. Je totiž adaptací knihy Dance on My Grave od Aidana Chamberse, která formovala režisérovo dospívání. Kritici se shodují, že se Ozonovi v Létu 85 povedlo dokonale zprostředkovat nejen atmosféru poloviny 80. let, ale i intenzivní pocity spjaté s dospíváním.

Hvězdné výkony představitelů Alexise a Davida

Jedním z nejzásadnějších úkolů bylo pro Ozona najít ty správné představitele ústřední dvojice – Alexise a Davida. „S výběrem herců jsem začal dost brzy, ještě, než jsem dopsal scénář. Řekl jsem si, že jestli nenajdu ty správné herce, vůbec ten film nebudu dělat,“ nechal se slyšet Ozon. Velmi rychle se mu podařilo obsadit roli mladšího Alexise, kterého ztvárnil Félix Lefebvre. „Když jsem Lefebvra viděl na konkurzu, okamžitě jsem viděl, že to je Alex. Félix je rychlý, bystrý herec a v očích má melancholický pohled, kterým připomíná Rivera Phoenixe,“ dodává Ozon. Představitel Davida pak musel k Alexisovi vytvářet výrazný kontrast – volba nakonec padla na třiadvacetiletého Benjamina Voisina. „Voisin se ucházel o roli Alexe, ale když jsem ho uviděl hrát, napadlo mě, že by mohl ztvárnit Davida. Byla to skvělá volby – mezi Benjaminem a Felixem to jiskřilo od první kamerové zkoušky, a to bylo zásadní,“ říká Ozon. Herecké výkony Lefebvra a Voisina neunikly ani pozornosti kritiků. „Chemie mezi ústřední dvojicí je hmatatelná. Je zajímavé vidět, jak tito dva relativní nováčci převyšují herecké legendy jako je Bruni Tedeschi nebo Melvil Poupaud,“ všímá si server The Wrap.

Devatenáctý Ozonův film

Léto 85 je už devatenáctým celovečerním filmem Françoise Ozona. Dvaapadesátiletý tvůrce je jedním z nejvýraznějších evropských tvůrců současnosti, jeho snímky se pravidelně promítají na festivalech v Cannes, Berlíně, San Sebastianu a Benátkách. Mezi jeho nejslavnější díla patří atmosférické drama Bazén, hvězdně obsazená netradiční detektivka 8 žen nebo v San Sebastianu oceněný snímek U nich doma. V českých kinech mohli diváci v posledních letech vidět jeho snímky Jen 17 nebo Dvojitý milenec.

■ žánr drama

■ režie a scénář François Ozon ■kamera Hichame Alaouie ■střih Laure Gardette ■hrají Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge, Valeria Bruni Tedeschi, Melvil Poupaud a další…

■ synopse

Francouzské pobřeží v Normandii, léto roku 1985. Z rádií a kazet znějí The Cure, Bananarama a Rod Stewart. Šestnáctiletý Alexis potkává staršího, charismatického a tajemného Davida. Začíná přátelství plné plaveb na moři, výletů na motorce, nocí beze spánku, svobody a poznávání dospělého světa. Zážitky rychle nabývají na intenzitě, než se vše osudově zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování… Režisér François Ozon (8 žen) se vrací ke kořenům mistrovsky odvyprávěným příběhem, který dokonale zprostředkovává atmosféru poloviny osmdesátých let.