Letní knižní tipy: Pozoruhodné tituly českých autorů

Letní knižní tipy: Pozoruhodné tituly českých autorů

Letní knižní tipy: Pozoruhodné tituly českých autorů

V nakladatelstvích společnosti Euromedia Group pravidelně vycházejí tituly českých autorů – díla zkušených bestselleristů i nadějné prvotiny. Z aktuální nabídky za pozornost stojí například:

Karla Kubíková: Spálená křídla

Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená… Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou zahrnující téměř celé dvacáté století a nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik jde o sobectví.

O autorce: Karla Kubíková žije ve středních Čechách a svůj profesní život strávila ve školství. Vydala knihy Rafanda (2007) a Samoživitelka (2008). V roce 2009 získala první místo v soutěži RWE za nerealizovaný TV scénář Dvě Františky. Zúčastnila se rozhlasového projektu Minutové hry. Je vdaná a má dospělé dcery. Román Spálená křídla, emotivní rodinná freska pokrývající půl století historie, je jejím zatím největším dílem, jistě ne však posledním.
 
Vydal Knižní klub, 408 stran, doporučená cena 299 Kč.

Martina Málková: Dvojitý gambit

Pětačtyřicetiletá atraktivní Viola má soukromý život v troskách. Je rozvedená, sem tam si užívá sex se svým mladým šéfem, ale jinak si připadá vyhořelá. Náhodné setkání s hercem Petrem Veverkou, do kterého byla jako mladá platonicky zamilovaná, pro ni proto znamená nový impulz. Zvlášť když se ukáže, že Veverka její city opětuje. Radost z nového romantického vztahu však kalí malá lež – Veverka si Violu popletl s dívkou, se kterou kdysi dávno prožil vášnivou noc, a Viola ho z omylu nevyvedla. Zprvu nevinná lež však začíná přerůstat do problému, který by mohl začínající vztah ukončit. Viola však má pocit, že už nemůže couvnout, a tak se do lží zaplétá stále více…

O autorce: Martina Málková pochází z Vysočiny, ale už třicet let žije v Praze. Od mládí píše hudební texty pro muzikanty ve svém okolí a se stejně založeným kamarádem už spoustu let spolupracuje na projektu korespondenčního deníku. Do dnešního dne dokončila dvě knihy a třetí právě připravuje. Je autorkou scénáře rozhlasové hry pro děti. Pracuje pro mezinárodní korporaci jako lektor v oblasti rozvoje a vzdělávání dospělých.
 
Vydal Knižní klub, 200 stran, doporučená cena 199 Kč.

Kateřina Ash: Černý velbloud

V sedmnácti letech se Sáře změní život, když se dozví, že její otec je významný syrský hodnostář. Od té chvíle už její život není, jaký býval. Když pak v Sýrii o řadu let později vypukne válka a kolem Sáry se začínají točit podezřelí lidé, rozhodne se, že si s otcem vyjasní, aby se jí přestal plést do života. Ovšem cesta válkou zmítanou zemí připraví Sáře nejtěžší zkoušku jejího života a zároveň jí dá lekci o tom, že často dostaneme pouze krátce vyměřený čas, který nesmíme promarnit. I když to znamená udělat krok do neznáma.
 
Vydal Ikar, 160 stran, doporučená cena 199 Kč.

Alena Damijo: Anglické listí aneb Coolturní šok

Hlavní hrdinka odjíždí pracovat jako au pair do Londýna a už tam zůstane. Ve svých fejetonech popisuje svůj každodenní život v cizím prostředí. Mění rodiny, kde hlídá, najde si přítele, vdá se, přichází děti, stěhování. Nakonec se autorka stává učitelkou na plný úvazek… Vše je prošpikováno nesmírně vtipným komentováním britského způsobu života a zvyků od pití čaje po úctu, které se těší bájný tenisový Wimbledon. S úctou i rebelským stěžováním autorčin styl připomíná Roberta Fulghuma.

O autorce: Alena Damijo vystudovala bohemistiku na FF UP v Olomouci, v současné době žije v Londýně, pravidelně přispívá na stránky Britských listů. „Vždycky jsem milovala knížky a nesnášela cizí jazyky, a tak jsem vystudovala bohemistiku. Bůh má však smysl pro humor: Původně roční aupairský pobyt v Londýně se protáhl na patnáct let, a aby (jazykové) ironie nebylo málo, učím na prvním stupni anglické základky číst a psát malá Briťata,“ píše o sobě Alena Damijo.
 
Vydal Ikar, 168 stran, doporučená cena 199 Kč.

Ondřej S. Nečas: Čarodějův odkaz

Moderní pohádka, která nápaditě pracuje s tradičními náměty známými z klasických pohádek a přetváří je k obrazu svému. Čarodějův odkaz vypráví o tom, že starý čaroděj promění rybu v krásnou dívku Dinu, a do té se zakouká dědic trůnu Jaromil. Přivede ji k sobě na zámek, ale úklady zlotřilého bratra Blahoslava, toužícího po moci, způsobí, že Dinu unese krutý čaroděj Urggal. Jaromil uspořádá záchrannou výpravu, jejíž součástí jsou i další tvorové čarodějem proměnění v lidi.

O autorovi: Ondřej S. Nečas se narodil v roce 1978 v Blansku. Jeho rozmanitou povídkovou tvorbu lze nalézt především na stránkách časopisů Pevnost, Ikarie / XB-1 a rovněž v řadě tematických antologií. Pohybuje se jak v žánrech sci-fi (Operace Picasso, Moře pláče pro královnu) a fantasy (Poslední ze čtyř, Zeranin pás), tak na jejich pomezí (Putování za Zázrakem Bergedonu). Navíc je s oblibou kombinuje s detektivkou, jako třeba v knižní prvotině Případy hejtmana Ambrože (2007). Zapojil se i do nového knižního seriálu Kladivo na čaroděje novelou Kruté stroje (2013).
 

Vydal Knižní klub, 224 stran, doporučená cena 229 Kč.