Laterna magika uvádí Malého prince

Laterna magika uvádí Malého prince

Laterna magika uvádí Malého prince

Malý princ ožije v Laterně magice 1. dubna

Autorská inscenace Vladimíra Morávka na motivy románu Malý princ se již 1. dubna představí prvním divákům na Nové scéně Národního divadla. Laterna magika v této sezoně uvádí inscenaci, která chce publiku otevřít svět fantazie i přinést náměty k zamyšlení. Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho patří k nejslavnějším knihám světa a většinou je řazen do kánonu dětské literatury. Jeho smysl je ale mnohem hlubší a nalákal už mnoho tvůrců – stal se baletem nebo animovaným filmem, ale až nyní se stává také Laternou magikou.

Režisér Vladimír Morávek při tvorbě inscenace oceňuje možnosti, které Laterna magika jako žánr nabízí: „Víc než slovu důvěřuje obrazu a skrze ten obraz nechá vypovídat Tajemství. Přitom – čím větší tajemství máte na srdci, tím vhodnější je to pro vás žánr. Nejhezčí je v této Laterně mluvit o věcech úplně a zcela nesdělitelných. O Smyslu, Bohu a Věčnosti,“ zamýšlí se. V inscenaci, která nese režisérův výrazný rukopis, se setkáte nejen s Pilotem, Malým princem, Liškou, která čeká na ochočení, nebo obyvateli planet, které Malý princ navštívil při své cestě vesmírem, ale také s postavami symbolickými, které dotvářejí atmosféru díla. Inscenace bude vhodná pro rodiny s dětmi od 8 let.

 

Scénografie je dílem architekta Daniela Dvořáka, který se v ní částečně vrací k principu polyekranu, někdejšího vynálezu Josefa Svobody a Emila Radoka. Scénografické prvky se v nové inscenaci neomezují jen na jeviště, kde vznikla dosud největší projekční plocha, s jakou kdy Laterna na Nové scéně pracovala, ale částečně zasáhnou i do prostoru hlediště, takže diváci budou mít interprety skutečně na dosah. Kostýmy, masky a loutky vytvořila přední výtvarnice Sylva Zimula Hanáková.

Částečně jsou inspirovány notoricky známými Exupéryho ilustracemi, ale inscenace obsahuje další motivy, jež vyžadují nové originální ztvárnění. Hudba je dílem Zbyňka Matějů a choreografie tanečních čísel se ujal Libor Vaculík.

Hlavní úlohy Malých princů jsou svěřeny dětským interpretům. V inscenaci budou dále hostovat herci Petr Batěk, Jaroslava Pokorná, Isabela Smečková Bencová, Dominik Teleky, Kryštof Mende, Martin Šemík či Eva Vrbková. Zajímavostí nepochybně je, že při tvorbě projekcí vznikl pro každou z alternací vlastní filmový záznam, aby vizuální složka zcela souzněla s jevištní akcí.

O triky a kouzla s obrazy v projekcích se postaral filmař Šimon Koudela s kameramanem Matějem Cibulkou. Postprodukce filmového materiálu provázela inscenaci po celou dobu, neboť každé nově vznikající autorské divadlo je tvar, který se vyvíjí až do premiéry. Laterna magika v tomto ohledu zůstává věrná tradici, že každá inscenace je tvořena pro ni, a ačkoli se několikrát stalo, že inscenace či část inscenace Laterny magiky se objevila na repertoáru jiného souboru, Laterna magika nikdy žádný titul nepřevzala a zůstává autorským divadlem.

Jakého diváka chce Laterna magika Malým princem oslovit? Režisér Vladimír Morávek ujišťuje, že každého: „Bude pro všechny, kterým se po čemsi stýská – v téhle době tolika vypočitatelných vzorečků, příkladů, které někdo zadal do kompjůtru, definic, které někdo vystavil na odiv, a řekl, že jsou napříště už závazné. A v tomto vyřvaném světě, co holedbá se poznatelností a vypočitatelností –

najednou jest svět, kterému nejde porozumět než srdcem – velice moc to souvisí s našimi zasutými vzpomínkami, když jsme byli malí, jistí si tím, že Ježíšek existuje a kdo jest milován, jen tak nezemře.

Premiéra: 1. a 2. 4. 2016 ve 20.00; Nová scéna Národního divadla