LACHTAN MAMUT OSLAVIL DRUHÉ NAROZENINY

LACHTAN MAMUT OSLAVIL DRUHÉ NAROZENINY

LACHTAN MAMUT OSLAVIL DRUHÉ NAROZENINY

V sobotu 27. května oslavil lachtan Mamut dva roky. Pražská zoologická zahrada pro něj připravila narozeninovou oslavu se vším všudy. Oblíbenec návštěvníků dostal hračku i ledovou zmrzlinu a poblahopřát mu přišla také herečka Petra Špalková.

Samec lachtana jihoafrického Mamut je od svého narození miláčkem dětí i jejich rodičů, kteří zamíří do Zoo Praha. Popularitu s věkem neztrácí, ba naopak. Když se přiblíží čas cvičení, není u expozice lachtanů k hnutí. Sledovat vodní hrátky Mamuta a jeho otce Melouna je totiž velký zážitek.

„Mamut je velmi inteligentní, hodný a hravý. Naše cvičení ho baví a asi nejradši ze všeho má mávání, což bylo první, co se naučil,“ popisuje svého svěřence Jakub Mezei a doplňuje: „V poslední době se už u něho začínají objevovat typické znaky chování samce, když si dovoluje na svoji parťačku Ronju, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici.“

Oslavenec se měl na co těšit. V sobotu dostal od chovatelů hned několik dárků. Tím prvním byla hračka v podobě spletených provazů. Došlo také na pamlsky, které lachtani milují a těmi byly ledové zmrzliny ze zmrazených ryb. Oslava začala v sobotu v 13.30 a zúčastnila se jí i herečka Petra Špalková.

Lachtan Mamut se narodil 27. května 2015 přímo na pláži lachtaní expozice a je vnukem legendárního Gastona, kterého rozvodněná Vltava odnesla v roce 2002 z Prahy až do Německa a jenž po odchytu zesláblý podlehl celkovému vyčerpání. Ve volné přírodě žijí lachtani jihoafričtí, jak už jejich jméno naznačuje, na jižním a jihozápadním pobřeží Afriky a pražská zoo je chová od roku 1991.

Foto 1: Mamut byl i jako mládě veliký, odtud se vzalo jeho jméno. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 2: Dva nerozluční lachtaní parťáci Mamut (vpravo) a Ronja. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 3: Mamut se svým chovatelem Jakubem Mezeiem rád dovádí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha