Koprodukční drama NEZNÁMÝ bude soutěžit ve Varšavě.

Koprodukční drama NEZNÁMÝ bude soutěžit ve Varšavě.

Koprodukční drama NEZNÁMÝ bude soutěžit ve Varšavě.

Koprodukční drama NEZNÁMÝ bude soutěžit na Varšavském mezinárodním filmovém festivalu
Nový film rumunského režiséra Bogdana George Apetriho Neznámý (Unidentified), který vznikl v rumunsko-česko-litevské koprodukci, byl vybrán do mezinárodní soutěže nadcházejícího 36. ročníku Varšavského mezinárodního filmového festivalu. Prestižní festival kategorie “A” se koná od 9. do 18. 10. 2020 a Neznámý tam bude uveden ve světové premiéře (https://wff.pl/en/film/36-unidentified).

Ústřední postavou příběhu, který je zasazen do prostředí současného rumunského maloměsta, je čtyřicetiletý policejní inspektor Florian Ispare (Bogdan Farcas). Vášnivý vztah k mladé atraktivní učitelce Stele ho stáhne do víru dluhů a bezvýchodnosti, vedoucích k jeho neodvratnému pádu na lidské dno. Stylově snímek osciluje na hranici krimi thrilleru, film noir i akční podívané s antihrdinou, avšak vyhýbá se klišé a konvencím "lehkých" kinematografických žánrů. Autenticita lidských typů a prostředí rumunského maloměsta uprostřed drsné přírody podtrhují ústřední dějovou linii, kdy se před divákem postupně odhaluje temná metamorfóza hlavní postavy a jejího sestupu do pekla, kde neplatí žádné morální a etické zákony.

Rumunský režisér, scenárista a producent Bogdan George Apetri (nar. 1976) úspěšně debutoval v celovečerním filmu v roce 2010 dramatem Periferic (Outbound). Za českou stranu je koproducentem snímku Neznámý společnost Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze. Premiéru v tuzemských kinech plánuje distributor CinemArt na jaro příštího roku.
Film v České republice podpořil Státní fond kinematografie.