Kontaktní čočky: důležitý pomocník při sportu

Kontaktní čočky: důležitý pomocník při sportu

Kontaktní čočky: důležitý pomocník při sportu

Omezují vás při sportování brýle? Odložte je a pořiďte si kontaktní čočky. Umožní vám ostré vidění v celém zorném poli bez nepříjemných odlesků či obrazových zkreslení. Kontaktní čočky nekloužou z nosu a ani se nemlží, což oceníte právě teď na podzim či v chladnějších zimních dnech.

Některým lidem brýle při sportu nevadí, ale kontaktní čočky jsou pro pohybové aktivity určitě vhodnější. Technologie jdou neustále dopředu, a tak mají dnes sportovci na výběr z několika typů. “Pro sport můžete zvolit variantu jednorázových denních čoček, které nevyžadují žádnou dodatečnou péči. Každý den si zkrátka vezmete nový pár čoček, který na konci dne vyjmete a vyhodíte. Nemusíte se také zdržovat s čištěním čoček. Důležitým faktorem výběru čoček by mělo být pohodlí. Vyberte si takové, které obsahují zvlhčující složky. Ty se uvolňují při každém mrknutí, a čočky jsou tak pohodlné po celý den,” říká optometristka Jana Balíková a dodává: “Člověk mrká průměrně až 14 000 krát za den. Zvlhčující složka je tak pravidelně uvolňována na povrch čočky po celý den. Dobře zvlhčené čočky oceníte nejen při sportu, ale hodí se i při cestě letadlem nebo při pobytu v klimatizovaných prostorách,” vysvětluje Jana Balíková.

Obraťte se na specialistu

Výběr vhodných kontaktních čoček však vždy nejprve konzultujte s očním specialistou, který vám vyšetří zrak a poté vybere vhodný typ čoček. Pak už jen musíte natrénovat manipulaci s kontaktními čočkami. “Právě toho se někteří lidé obávají. Nedovedou si představit, že se budou dotýkat oka, bojí se, aby si neublížili,” vysvětluje optometristka. Zákazník odchází od odborníka s jedním párem čoček, případně s více páry, když zvolí jednodenní čočky. Při aplikaci měsíčních čoček dostane také roztok určený k péči o kontaktní čočky. Ke specialistovi se vrací zhruba po prvním týdnu nošení, aby absolvoval kontrolní vyšetření. “Ani kontaktním čočkám se nevyhnul nástup internetových obchodů. I nakupující na internetu by ale měli alespoň jednou za půl roku vyhledat svého očního specialistu a nechat si oči zkontrolovat, ” upozorňuje Jana Balíková.

 Péče o čočky je snadná

Také péče o kontaktní čočky jde rychlým tempem dopředu. “Už dávno není nutné kontaktní čočky vyvařovat, ani střídat různé roztoky v časově náročných procedurách. Na trhu jsou k dostání víceúčelové roztoky typu „vše v jednom.” Roztoky mohou být různě kompatibilní s různými typy materiálů čoček, proto je důležité používat pouze doporučené roztoky. Nejnovější generace víceúčelových roztoků je připravena tak, aby umožnila ošetřit všechny běžné typy měkkých čoček, včetně silikon-hydrogelových. Důležité je vždy čočky v těchto roztocích promnout a propláchnout. Zanedbat se nesmí ani pravidelná výměna pouzdra na kontaktní čočky. Zpravidla ho získáte v balení nově zakoupeného roztoku,” uzavírá optometristka Jana Balíková.