Konečně celá pravda o Juraji Kukurovi

Konečně celá pravda o Juraji Kukurovi

Konečně celá pravda o Juraji Kukurovi

Siddharta Café v pražském centru se proměnila v kulturní a společenské centrum

Centrum Prahy, konkrétněji věhlasná pražská restaurace se proměnila v epicentrum československé kulturní scény. Významné osobnosti z divadelní, dramatické i hudební scény se sešly na jednom místě, aby společně vzdaly hold Juraji Kukurovi. V tento den se totiž za přítomnosti osobností, které se zřídka vyskytují ve stejný čas a na stejném místě, rozhodlo vydavatelství Dixit představit na český trh kontraverzní román M. Čičváka – Kukura, jeho život jak ho prožil Čičvák. Z knihy četli úryvky Dagmar Havlová, Andrea Kalivodová, Miro Žbirka, Martin Valihora a Dr. Professor Phillip Kukura z Oxfordu. Na Slovensku se kniha stále drží na 3. místě prodejnosti v největší síti prodejen Panta Rhei - pantarhei.sk od dubna, kdy byla uvedena na trh.

Juraj Kukura (15. března 1947 Prešov) je slovenský herec, který se proslavil za hranicemi Slovenska, nejvíce však u našich sousedů v Německu, kde později i žil, jelikož byl vyhnán do exilu, aby se následně stal světově uznávaným umělcem. Tato neobyčejná a dramatická kniha ze života herce vypráví o jeho cestě k dobytí celosvětové slávy, účinkování v mnichovském divadle Kammerspiele, později v Basileji, Bonnu, v Schauspielhause, v Hamburku, a také o poznání celého světa a osobního setkání s nevětšími umělci své doby.

 

Výrazný přínos Juraje Kukury ocenila před pár dny i česká divadelní kritika, která mu udělila cenu Divadelních novin za nejlepší herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr na českých jevištích v sezóně 2014/2015, za ztvárnění postavy Fjodora Karamazova v inscenaci Bratři Karamazovi. Nezastupitelné místo má Juraj Kukura i v české kinematografii: Stíny horkého léta (1977), Božská Ema (1979), Trhák (1980), Jak chutná smrt (1955), Máj (2008) a německé televizní a filmové tvorbě.

Martin Čičvák vystudoval obor činoherní režie na JAMU v Brně. Studoval také na britské Dartington College of Arts. Již během studií zároveň hostoval v košickém Východoslovenském divadle, v Národním divadle Brno a v brněnském Divadle v 7 a půl. Jako režisér působí dále i v bratislavském divadle Aréna, kde se dostal k Juraji Kukurovi, který toto divadlo od roku 2002 vede.