Kočky versus psi

Kočky versus psi

Kočky versus psi

Kočky versus psi

Na „tradiční“ souboj psi proti kočkám se podíváme z trochu vědeckého pohledu. Česko je národem pejskařů i kočkařů, někteří se kloní na jednu stranu, jiní mají doma oba mazlíčky. Jak dopadne jejich srovnání v prvním seriózním boji?

Odvěké soupeření je tu:

19. 12. 22.20 – Kočky versus psi 1/2
26. 12. 22.05 – Kočky versus psi 2/2

 

Kočky versus psi (opakování v pátek 22. 12. 13.50 a 29. 12. 14.10)

Postavíme dva oblíbené druhy domácích mazlíčků proti sobě. Kočky a psi jsou mazlíčci, bez kterých si mnoho lidí nedokáže představit svůj život. Který z těchto tvorů je lepší? Pořad přináší nové celosvětové výzkumy, které tuto záhadu objasňují. Srovnáním vás provede Liz Bonninová, která miluje kočky. Jejím protivníkem bude Chris Packham, který nedá dopustit na psy. První disciplína vyřeší otázku, koho mozek je lepší. Který druh je inteligentnější? Podle průzkumu dokumentaristů chovatelé odpověděli na tuto otázku tak, že 29 % respondentů zvolilo kočky a 58 % psy. Prvním kritériem porovnání koček a psů je inteligence. 99,96 % genů domestikovaných psů jsou vlčí geny. Proto psi dokážou rozeznat počet a označit v řešeném testu správnou tabulku. Jejich sociální dovednosti a inteligence jsou odkazem pocházejícím z vlka. Kočky umí rozeznávat svá koťata, nemusí si je umět spočítat. Domestikované kočky pocházejí z kočky arabské. To je samotářské zvíře s velkým teritoriem. Je prokázáno, že mozek psa je o něco větší nežli mozek kočky. Také se ukazuje, že by měli mít dvakrát větší inteligenci nežli kočky. Proto získávají, v tomto boji, psi první bod.

Dalším okruhem zkoumání je smyslové vnímání. Čich, sluch a zrak je naprosto zásadní, když jde o přežití. Na řadu přichází test zraku v bludišti, který je vykonán ve tmě – je nutné, aby zkoumaný prošel bludištěm na druhou stranu. Kočka jednoznačně vítězí. Pes je zmatený. Když jde o čich, vítězí pes. Věda říká, že pes sleduje stopu pachu mrtvých kožních buněk, které napadají bakterie, a ty pak vydávají jedinečný pach. Dokumentaristé se také zeptali, kdo podle respondentů lépe slyší. 25 % z nich uvedlo kočky a 61 % si myslí, že tento smysl mají lepší psi. Jenže opak je pravdou. Kočky slyší více nežli psi. Proto vyhrávají toto kolo zaměřené na smysly. Kočky versus psi tedy zatím 1:1. Další, co bude zkoumáno, je fyzická převaha. Konkrétně hbitost, vytrvalost a rychlost. Další položená otázka zní, které zvíře je hbitější. 4 % respondentů označilo psy. Převažujících 93 % respondentů určilo kočky. Kočky vyhrávají při skoku do výšky, a to zásadním rozdílem. Psi zase nemají konkurenci při skoku do dálky. Kdo je rychlejší? Respondenti si v této otázce nejsou jistí. 41 % tvrdí, že psi. 51 % si myslí, že kočky. Ukazuje se, že kočky mají lépe přizpůsobenou kostru, která by průměrným kočkám měla zajistit větší rychlost, nežli vidíme u průměrných psů. Psi mají na druhou stranu lepší výdrž. V tomto kole vítězí kočky. A tak je průběžný stav před druhým dílem 2:1 pro kočky. Jak to dopadne?

www.prima-zoom.cz – unikátní online magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc.