Klára Trojanová již posedmé kmotrou kalendáře Slané ženy

Klára Trojanová již posedmé kmotrou kalendáře Slané ženy

Klára Trojanová již posedmé kmotrou kalendáře Slané ženy

„Slané ženy“ nafotily již sedmým rokem charitativní kalendář, který pomáhá nemocným cystickou fibrózou. Celý výtěžek z prodeje jde na podporu nemocným.

Klub CF vydává od roku 2014 charitativní kalendář Slané ženy. Všechny focené dámy jsou pacientky trpící touto nevyléčitelnou nemocí. Kalendář s dodatkem „Můj dech“ naznačuje, že právě lidé s cystickou fibrózou mají s dýcháním často velké problémy. Scénář a texty do kalendáře opět dodala agentura Elite Solutions CZ, konkrétně Martin Šinkovský a Jan Javornický. S produkcí a focením laskavě pomohla IS Produkce. Za fotoaparát se postavil Jakub Koutný. Vzhledem k stávající situaci s COVID-19 nemohl proběhnout obvyklý křest kalendáře spojený s aukcí fotografií. Kmotra projektu Klára Trojanová tak kalendář alespoň symbolicky pokřtila na videu. 

Koupí kalendáře podpoříte činnost pacientské organizace Klubu CF, která od roku 1992 pomáhá takto nemocným v ČR. Pacientům a jejich rodinám poskytuje zdravotní, sociální a psychologické poradenství. S pomocí sponzorů přispívá finančně i materiálně a dlouhodobě hájí zájmy nemocných.Cystická fibróza patří mezi tzv. vzácná onemocnění. Ročně je díky novorozeneckému screeningu diagnostikováno 20 až 25 dětí. A proč právě slané ženy? Nemocní cystickou fibrózou totiž mají až pětkrát slanější pot. V České republice žije s touto nemocí přes 600 lidí, průměrný věk při úmrtí je u nás 25 let a lékaři odhadují, že polovina v současnosti žijících pacientů se může dožít 38 let. Cystická fibróza postihuje zejména dýchací a trávicí systém. V plících se tvoří abnormálně hustý hlen, který poskytuje ideální prostředí pro bakterie, a plíce se tak ničí opakovanými záněty až do jejich úplného selhání. Nemocní CF musí každý den provádět intenzivní inhalace a dechovou fyzioterapii, užívají velké množství léků a dodržují striktní hygienická opatření. Před každým jídlem užívají trávicí enzymy, bez nich by jejich tělo neumělo zpracovat potřebné tuky, minerály a vitamíny. Při zhoršení zdravotního stavu je nutný pobyt v nemocnici a podávání vysokých dávek antibiotik nitrožilně, v pokročilých stadiích je nutná i kyslíková terapie. Někteří pacienti v terminální fázi mohou podstoupit transplantaci plic. Cystická fibróza je také unikátní tím, že se pacienti mezi sebou nemohou potkávat, aby si nepředávali nebezpečné bakterie, které jim osidlují plíce.Prodej kalendáře na rok 2021 se spustil 16. 11. 2020 na e-shopu Klubu CF https://eshop.klubcf.cz. Všichni zainteresovaní pracují bez nároku na honorář, a tak je tento projekt unikátní i tím, že 100 % z prodejní ceny kalendáře (300 Kč) jde skutečně na dobrou věc. Výstavy fotografií z kalendáře budou v průběhu roku 2021 putovat po řadě míst České republiky, bližší informace najdete na webu či FB Klubu nemocných cystickou fibrózou.